Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym a postępowanie o zatwierdzenie układu
28 cze 2019
Zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przez dłużnika inicjuje postępowanie o zatwierdzenie układu. O ile wybór nadzorcy układu nie jest skrępowany, o tyle konieczne jest, aby posiadał on licencję doradcy restrukturyzacyjnego.
Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej – wzór
17 kwi 2018
Zasady i okoliczności wystąpienia ze spółki cywilnej są określone w Kodeksie cywilnym jednakże umowa spółki może określać inne niż kodeksowe okoliczności wypowiedzenia udziału w spółce. Poniżej znajdziesz przykładowy wzór wypowiedzenia udziału w spółce.
Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej
17 kwi 2018
Każdy ze wspólnik może w pewnych okolicznościach wystąpić ze spółki cywilnej poprzez wypowiedzenie udziału. Okoliczności te mogą zostać określone w umowie spółki ale mogą też wynikać z przepisów Kodeksu cywilnego.
Odpowiedzialność cywilna spedytora w praktyce
04 wrz 2017
Prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego wymaga od przedsiębiorców posiadania szerokiej wiedzy z różnych obszarów i na takim poziomie, aby mogli sprawnie i bezpiecznie ją wykonywać. Wielu przedsiębiorców nie potrafi jednak trafnie ocenić w jakiej roli występują, jaką ponoszą odpowiedzialność i czym ryzykują prowadząc określoną działalność transportową. Co decyduje o ponoszonej odpowiedzialności? Kiedy zawarta umowa nie jest umową spedycji? Kiedy spedytor staje się przewoźnikiem umownym? Na te i inne pytania odpowiem w niniejszej publikacji.
Rejestracja fundacji
04 wrz 2017
Możliwość rejestracji oraz prowadzenia fundacji umożliwia ustawa o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 r. (Dz.U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późń. zm.) zwanej dalej Ustawą. Wyraźnie o tzw. trzecim sektorze wypowiada się również Konstytucja RP w art. 12 - Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społecznozawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji. Lakoniczność ustawy i brak szczegółowych regulacji generuje wiele praktycznych problemów, z którymi trzeba mierzyć się już na etapie planowania i rejestracji podmiotu.
Jak założyć fundację?
28 lip 2017
Żeby założyć fundację nie trzeba wiele – ciekawy pomysł i określony zasób środków finansowych może wystarczyć w urzeczywistnieniu szlachetnego celu. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy nie utoniesz w morzu regulacji prawnych, przeczytaj jakie wymogi formalne nakłada na Ciebie ustawa.
Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy dożywocia?
23 maja 2017
Umowa dożywocia może być korzystna dla osób starszych, zapewnić im w podeszłym wieku utrzymanie oraz opiekę. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy któraś ze stron tej umowy rozmyśli się i chce ją odwołać. Możliwe jest to tylko w wyjątkowych przypadkach.
Sprawdzony przepis na sukces, czyli wszystko o umowie franczyzy
09 mar 2017
Wiele osób skusiło stworzenie własnego biznesu w ramach umowy franchisingu. Ta umowa, potocznie zwana franczyzą, daje wiele możliwości. Przede wszystkim na samym starcie zapewnia rozpoznawalność na rynku i szerokie grono klientów.
Zasady przewozu osób, czyli jakie prawa i obowiązki ma podróżny
06 mar 2017
Korzystając na co dzień ze środków transportu publicznego zawieramy z przewoźnikiem umowę przewozu. Jakie są formalne zasady przewozu osób i co nam grozi za jazdę bez biletu?
Czy umowa przez telefon jest ważna?
10 gru 2014
Umowa zawarta przez telefon jest ważna jedynie wtedy, gdy jej treść zostanie potwierdzona na trwałym nośniku, np. mailowo lub w formie tradycyjnego listu. Liczne zmiany w sprzedaży telefonicznej oraz w zasadach zawierania umów na odległość (przez telefon) zostaną wprowadzone na gruncie ustawy o prawach konsumenta, która wchodzi w życie 25 grudnia 2014 roku.
Jak odstąpić od umowy zawartej przez telefon?
14 maja 2014
Umowa zawarta przez telefon należy do katalogu umów zawieranych na odległość. Zatem konsumentowi zawierającemu umowę przez telefon przysługuje szereg dodatkowych i preferencyjnych uprawnień. Ma on prawo by odstąpić od umowy zawartej przez telefon bez konieczności podawania przyczyny.
Umowa zawarta przez telefon w 2015 roku
14 maja 2014
Umowa zawarta przez telefon stanowi przykład ustnej umowy zawieranej na odległość (zdalnie). Co do zasady jest to umowa skutecznie zawarta. Jaka będzie konstrukcja umów zawieranych telefonicznie w 2015 roku?
Konsument a umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa
26 lis 2012
Konsument jako podmiot nieprofesjonalny jest objęty szczególną ochroną. W przypadku specyfiki umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, jest ona szczególnie istotna.
Podatek od umowy pożyczki
16 paź 2012
Podatek od umowy pożyczki wynosi co do zasady 2%. Stawka podatku w wyjątkowych przypadkach może wynosić również 20%.
Co warto wiedzieć o umowie pożyczki?
16 paź 2012
Pożyczka polega na zobowiązaniu się dającego pożyczkę do przeniesienia na własność biorącego określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorącego do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Umowa kontraktacji (cz. 2)
15 maja 2012
Umowa kontraktacji jest typowym instrumentem prawnym wykorzystywanym przy produkcji rolniczej. Służy kontraktowaniu produktów rolnych z pewnym wyprzedzeniem.
Umowa kontraktacji (cz. 1)
15 maja 2012
Umowa kontraktacji jest szczególnym typem umowy wykorzystywanym w rolnictwie. Przedmiotem umowy kontraktacji jest oznaczona ilość produktów rolnych.
Przeczytaj OWU zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem
22 mar 2012
Każda umowa przed podpisaniem powinna być najpierw uważnie przeczytana. Nie zawsze to wystarczy. Przy umowach ubezpieczeniowych powinniśmy zapoznać się także z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
Czym jest umowa faktoringu?
10 lut 2012
Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?
Umowa z wolontariuszem
29 lis 2011
Wolontariat nie jest świadczeniem pracy, w swoim założeniu ma charakter dobrowolny i nieodpłatny. W jakiej formie zawrzeć umowę z wolontariuszem?
Licencja - WZÓR
18 paź 2011
Umowa licencyjna to umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, obejmuje ona pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.
Umowa kontraktacji - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Umowa kontraktacji wykorzystywana jest przy produkcji rolnej. Producent rolny zobowiązuje się dostarczyć drugiej stronie określoną ilość produktów rolnych. Pobierz bezpłatny wzór umowy kontraktacji.
Umowa dostawy - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
W umowie dostawy strony określają zasady dostarczania określonego towaru. W umowie strony określają m.in. warunki płatności, jak również kontroli jakości dostarczanego towaru. Pobierz bezpłatny wzór.
Umowa użytkowania nieprawidłowego - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
W umowie przedmiotem umowy są pieniądze. Po wygaśnięciu użytkowania obowiązany jest do zwrotu według przepisów o zwrocie pożyczki.
Umowa dzierżawy - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
Umowa o świadczenie usług przewozowych - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
W umowie Przewoźnik zobowiązuje się świadczyć usługi przewozu na rzecz Organizatora przewozów. Pobierz bezpłatny wzór umowy.
Umowa spedycji - WZÓR UMOWY
18 paź 2011
Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.
Umowa składu - WZOR UMOWY
18 paź 2011
Przez umowę składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem, oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych. Pobierz bezpłatny wzór umowy.
Umowa darowizny kwoty pieniężnej - WZÓR UMOWY
14 paź 2011
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa taka co do zasady powinna mieć formę aktu notarialnego. Jeśli darowizna pieniędzy ma korzystać ze zwolnienia od podatku- musi być dokonana w drodze przelewu bankowego lub przekazu pocztowego
Umowa rozwiązująca - WZÓR UMOWY
30 wrz 2011
Na mocy odrębnej umowy strony mogą za obopólnym porozumieniem rozwiązań poprzednio obowiązującą umowę. Dochodzi do tego na podstawie umowy rozwiązującej.
Umowa użyczenia - WZÓR UMOWY
30 wrz 2011
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie.
Umowa przechowania - WZÓR UMOWY
30 wrz 2011
Umowa przechowania jest jedną z tzw. umów życia codziennego. Może mieć ona charakter odpłatny lub nieodpłatny. Zawieramy ją np. oddając kurtkę do szatni. Pobierz wzór umowy.
Umowa przelewu wierzytelności - WZÓR UMOWY
30 wrz 2011
Wierzyciel może przelać wierzytelność na inną osobę bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Cesja następuje na podstawie umowy przelewu wierzytelności.
Umowy w życiu codziennym - kompendium
20 lip 2011
Umowa sprzedaży jest jedną z najpowszechniej używanych. Warto jednak zapoznać się także z innymi umowami, z którymi możemy mieć do czynienia w naszym życiu.
Samochód z komisu – kto odpowiada za wady?
06 lip 2011
Popularność zakupów samochodów w komisach wynika z faktu małej zamożności Polaków. W komisie można znaleźć ciekawy egzemplarz tak pod względem ceny jak i jakości. Niestety nadal często zdarzają się samochody z wadami, które ujawniają się dopiero po zakupie. Kto odpowiada za wady samochodu zakupionego w komisie?
Co powinna zawierać umowa o nadzór inwestorski?
15 mar 2011
W ramach prowadzenia prac budowlanych inwestor
może, na podstawie umowy o nadzór inwestorski, ustanowić inspektora
zobowiązanego do czuwania nad zgodnością przeprowadzanych robót z przepisami
prawa, projektem budowy oraz umową pomiędzy wykonawcą a inwestorem.
Na czym polega umowa franchisingu?
14 mar 2011
Franchising, w Polsce nazywany franczyzą to forma
umowy licencyjnej. Polega na udzieleniu firmie przez inna firmę zezwolenia na
sprzedaż ich dóbr lub świadczenie ich usług.
Co to jest umowa sponsoringu?
08 mar 2011
Sponsoring to jedna z wielu form promocji produktów
lub usług. Przyczynia się do pozyskania nowych klientów, wzrostu prestiżu bądź
pomaga w poprawie wizerunku firmy.
Jaki jest charakter prawny uprawnień do emisji CO2?
07 mar 2011
Uprawnienia do emisji dwutlenku węgla nie posiadają cech rzeczy w ujęciu cywilnoprawnym. Niemniej jednak
można przyjąć, że z uwagi na cel, któremu służą, jak również zbywalność, stanowią one prawa majątkowe o specjalnym administracyjnoprawnym przeznaczeniu.
Kiedy odszkodowanie za kradzież samochodu z parkingu?
04 lut 2011
Wjeżdżając samochodem na parking, odbierając kwit od parkingowego zawieramy umowę. Pytanie tylko jaką? Od odpowiedzi może zależeć, czy w przypadku kradzieży samochodu otrzymamy odszkodowanie od prowadzącego parking.
Odmowa zawarcia umowy przyrzeczonej - co zrobić?
30 gru 2010
Zawierając umowę przedwstępną jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej. Jakie jednak działania można podjąć wobec strony, która uchyla się od zawarcia takiej umowy?
Czy szatnia odpowiada za pozostawione rzeczy?
28 gru 2010
„Szatnia nie odpowiada za pozostawione rzeczy” – takie oświadczenia można znaleźć w większości lokali. Prawda jest jednak taka, że właściciel lokalu odpowiada nawet za rzeczy pozostawione na wieszaku.
Co zrobić, by dokonać darowizny samochodu?
08 gru 2010
Należy pamiętać, że darowizna nie jest czynnością jednostronną, a umową pomiędzy dwoma stronami. Po zawarciu umowy darowizny, koniecznym jest zapłacenie stosownego podatku.
Jak założyć fundację? - cz. II
03 gru 2010
Fundacje, podobnie jak stowarzyszenia, podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego.
Jak założyć fundację? – cz. I
03 gru 2010
Każdy z nas, jeśli dysponuje czasem, energią i ma pomysł, może podjąć wyzwanie w postaci prowadzenia działalności publicznej. Istnieje wiele form prawnych, w których możemy prowadzić taką działalność. Jedną z nich jest właśnie fundacja.
Co to jest umowa przedwstępna?
03 gru 2010
Każdy z pewnością spotkał się z instytucją prawa cywilnego, jaką jest umowa przedwstępna. Co to jest umowa przedwstępna i na co zwrócić uwagę zawierając taką umowę? Na te i inne podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji.
Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?
03 gru 2010
W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny.
Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o.?
02 gru 2010
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.
Umowa przechowania w codziennych sytuacjach
01 gru 2010
Wchodząc do fryzjera powiesiłam kurtkę na wieszaku przy drzwiach. Wychodząc po godzinie chciałam zabrać moją kurtkę, ale jedna z klientek stwierdziła, że to jej własność. Wywiązała się sprzeczka, a fryzjer odmówił pomocy w rozwiązaniu sytuacji, twierdząc, że nie ma z tym nic wspólnego. Czy rzeczywiście nie ponosi on żadnej odpowiedzialności?
Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 2
10 lis 2010
Umowa użyczenia jest umową bezpłatną, która może być zawarta w dowolnej formie. Użyczając nie musi być właścicielem rzeczy. Sprawdź co warto wiedzieć o użyczeniu.