REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Ukrainiec, ustawa, pobyt
Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy w zakresie pobytu, świadczeń, zakwaterowania i pracy Ukraińców na terytorium Polski. Najważniejszym uprawnieniem jest przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

rozwiń >

Ustawa z 12 marca 2022 roku o wsparciu obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym (tekst jednolity: Dz.U. 2025, poz. 337) wkrótce przejdzie gruntowną nowelizację. Główne założenie projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (numer projektu: UD249) opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji, to przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

REKLAMA

Ważne

Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2024/1836 z dnia 25 czerwca 2024 r. w sprawie przedłużenia tymczasowej ochrony wprowadzonej decyzją wykonawczą (UE) 2022/382, przedłużono ochronę tymczasową udzielaną obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną do dnia 4 marca 2026 r., co wymaga wprowadzenia stosownych zmian do ustawy. Dlatego też projektowana ustawa przedłuża okres obowiązywania ochrony tymczasowej w Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 4 marca 2026 r. Ponadto dotychczasowe ponad trzyletnie stosowanie ustawy przyniosło doświadczenia wskazujące na potrzebę kolejnej jej nowelizacji, polegającej na doprecyzowaniu niektórych jej przepisów, a także zmianie części przyjętych rozwiązań tak aby w jak największym stopniu odpowiadały aktualnej sytuacji.

  • Projekt przewiduje wprowadzenie automatycznego przedłużenia okresu legalnego pobytu w Polsce dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium naszego kraju w związku z działaniami wojennymi.
  • Przedłużenie pobytu oznacza, że dostęp do rynku pracy, pomocy zdrowotnej, świadczeń rodzinnych i socjalnych, edukacji oraz – w uzasadnionych przypadkach – do ośrodków zbiorowego zakwaterowania pozostanie niezakłócony do wiosny 2026 roku.
  • Wraz z faktycznym wydłużeniem ochrony czasowej zostaną dostosowane wszystkie powiązane zezwolenia – wizy, karty pobytu, a nawet dotychczasowe odstępstwa od przepisów ustawy o cudzoziemcach.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Zezwolenie na pobyt czasowy

W obszarze legalizacji pobytu utrzymane zostaną uproszczone procedury: cudzoziemiec z Ukrainy nadal uzyska jednokrotnie roczne zezwolenie na pobyt czasowy, nawet gdy nie spełnia standardowych kryteriów. Wprowadzona zostanie jednak możliwość cofnięcia takiego dokumentu w razie nadużyć – na przykład składania fałszywych oświadczeń czy zawierania fikcyjnych małżeństw celem obejścia prawa. Ważną zmianą jest też wyłączenie biegu terminów w toczących się postępowaniach prowadzonych przez wojewodów, co zabezpiecza cudzoziemców przed nagłymi decyzjami administracyjnymi.

POLECAMY: ZATRUDNIENIE CUDZOZIEMCÓW 2025

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Co z PESEL?

Reforma procedur ewidencyjnych i PESEL odpowiada na praktyczne wyzwania ostatnich miesięcy. Projekt nakłada konieczność osobistego stawiennictwa dziecka przy rejestracji numeru PESEL, w każdym wieku, ale równocześnie wprowadza opcję identyfikacji biometrycznej (skan twarzy czy odciski palców).

Ważne

Jednocześnie znika wymóg pobierania odcisków palców przez gminy w miejscu zamieszkania, a Straż Graniczna może gromadzić bardziej precyzyjne dane przy jednoczesnej uproszczonej procedurze wprowadzania informacji z dokumentów granicznych.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Zakwaterowanie zbiorowe

Zakwaterowanie zbiorowe ma zostać bardziej uporządkowane: próg minimalnej liczby mieszkańców w ośrodku wzrośnie z 10 do 20, a termin przyjmowania nowych osób zostanie ograniczony do 31 października 2025 roku, z wyjątkiem ściśle zdefiniowanych grup wrażliwych. Projekt doprecyzowuje, kto i w jakich okolicznościach może być objęty pomocą czy wykwaterowany z ośrodka przez wojewodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej i lepiej dla Ukraińców? 800 plus

Ma mieć miejsce doprecyzowanie przesłanek do otrzymania świadczenia 800+, tak by wypłacane było również na dzieci, które ukończyły szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18. roku życia oraz spełniają obowiązek nauki przez uczęszczanie do uczelni lub na kwalifikacyjne kursy zawodowe.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Oświata

W sferze oświaty samorządy zyskają pewność, że wsparcie dla ukraińskich uczniów będzie kontynuowane. Nauczyciele będą mogli otrzymywać godziny ponadwymiarowe nawet w placówkach bez oddziałów przygotowawczych, a zawieszone zostaną formalne wymogi potwierdzania znajomości języka polskiego przy zatrudnianiu pomocy nauczyciela czy asystenta międzykulturowego.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Opieka zdrowotna

Również opieka zdrowotna i uznawanie kwalifikacji medycznych zostaną uszczelnione. Projekt ogranicza uproszczone ścieżki akceptacji dyplomów lekarzy, pielęgniarek i położnych – zezwalając co prawda na warunkowe wykonywanie zawodu, ale nie dłużej niż przez trzy lata i tylko do ukończenia pełnego szkolenia zgodnego z wymogami unijnymi.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? likwidacja portalu "Praca w Polsce"

W ramach porządkowania przepisów likwidowany jest portal „Praca w Polsce" zajdzie więc związana z tym zmiana ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 1557, z późn. zm.).

Kiedy ustawa wchodzi w życie?

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy ustawa wchodzi w życie. Wiadomo tyle, że planowany termin przyjęcia projektu przez RM to III kwartał 2025 r.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

Kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i na innych obiektach pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim

Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. W związku z tym zapowiedziane są kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i innych obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.

REKLAMA

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

REKLAMA

Minister infrastruktury: już w 2025 r. będzie obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

Renta wdowia a 14. emerytura – co warto wiedzieć? Sprawdź, czy stracisz świadczenie

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

REKLAMA