Przebywasz na zwolnieniu lekarskim - może Cię czekać kontrola
Aktualizacja: 09.12.2009
Na zwolnieniu lekarskim mamy odpoczywać i wracać do zdrowia. Często zdarza się, że wykorzystujemy je na wyjazdy zagraniczne, remonty czy załatwianie innych spraw. Musimy jednak uważać, pracodawca może zapukać do naszych drzwi i sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy chorzy. »
Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 09.12.2009
Zasiłek chorobowy może mieć różną wysokość. Podstawą jego jest wynagrodzenie lub przychód osiągany za okres 12 miesięcy, przed powstaniem niezdolności do pracy. »
Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy
Aktualizacja: 09.12.2009
Prawo do pobierania zasiłku chorobowego przysługuje nam w razie utraty zdolności do pracy. Zasiłek będzie nam przysługiwał z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Warunkiem otrzymania świadczenia jest więc podleganie tym ubezpieczeniom. »
Kiedy osoba, która uległa wypadkowi przy pracy ma prawo do zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 09.12.2009
Osoby ubezpieczone, które uległy wypadkowi przy pracy są w szczególny sposób uprawnione do otrzymania świadczeń. Otrzymują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. »
Jakie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy
Aktualizacja: 02.08.2010
Określenie czy dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy ma duże znaczenie. Szczególnie ważne jest przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z tego tytułu. »
Wynagrodzenie za czas pierwszych 33/14 dni niezdolności do pracy
Aktualizacja: 09.12.2009
Pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego, lub 14 dni - w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia. Niezdolność może być spowodowana chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną. Prawo to dotyczy osób uprawnionych do zasiłku chorobowego. »
Kiedy wysokość zasiłku chorobowego może być obniżona o 25%
Aktualizacja: 09.12.2009
Istotne jest, aby zaświadczenie lekarskie dostarczyć jak najszybciej. W przypadku późniejszego złożenia, musimy liczyć się ze zmniejszeniem zasiłku. »
Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia
Aktualizacja: 05.06.2014
Może się zdarzyć, że jakiś czas po utracie pracy, a przed znalezieniem następnej, zachorujemy. Aby w takiej sytuacji dostać z ZUS zasiłek, niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym terminie i trwać co najmniej 30 dni. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie