Jak długie są okresy zasiłkowe przy zasiłku chorobowym
Aktualizacja: 29.11.2011
Zasiłek chorobowy może przysługiwać tylko przez ściśle określony okres, zwany okresem zasiłkowym. Okres zasiłkowy może wynosić 182 lub 270 dni. »
Czy zasiłek chorobowy przysługuje po utracie pracy
Aktualizacja: 29.11.2011
Co do zasady zasiłek chorobowy przysługuje w okresie ubezpieczenia chorobowego. Jednak w określony sytuacjach prawo do zasiłku przysługuje po ustaniu ubezpieczenia, co często wiąże się z utratą zatrudnienia. »
Zasady wystawiania zwolnień lekarskich
Aktualizacja: 03.12.2018
Podstawowym dokumentem stwierdzającym okres niezdolności do pracy jest zwolnienie lekarskie (ZUS ZLA ). Przepisy precyzują, jakim wymaganiom powinno odpowiadać prawidłowo wystawione zwolnienie. »
Aktualizacja: 31.08.2011
Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które przysługuje osobom ubezpieczonym w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. »
Czy w 2011 roku będzie wyższa podstawa świadczeń chorobowych
Aktualizacja: 09.05.2011
W związku ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. z 1317 zł do 1386 zł, wyższa będzie podstawa świadczeń chorobowych. Gwarantowane minimum podstawy wymiaru zasiłku, ustalane jest bowiem w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. »
Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu
Aktualizacja: 14.03.2011
Zasiłek chorobowy za okres przebywania w szpitalu przysługuje w wysokości 70 procent podstawy wymiaru zasiłku. W określonych przypadkach wysokość zasiłku może być wyższa. »
Zwiększenie zasiłku chorobowego dla pracowników po 50 roku życia
Aktualizacja: 11.03.2011
Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu dla pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia, wyniesie 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oznacza to, że od tego roku wysokość zasiłku wzrośnie o 10 procent. »
Jaka ustala się podstawę wymiaru zasiłku osób niepodlegających ubezpieczeniu chorobowemu?
Aktualizacja: 21.02.2011
Z tytułu niezdolności do pracy, opieki nad chorym członkiem rodziny lub macierzyństwa, przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej świadczenia są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego. Istnieje grono osób, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, lecz nie chorobowemu i w związku z tym mają prawo tylko do świadczeń z funduszu wypadkowego. »
Aktualizacja: 21.02.2011
Internauta pyta: W lipcu bieżącego roku chorowałem i złożyłem zwolnienie lekarskie wraz z wnioskiem o wypłatę zasiłku chorobowego do ZUS, z tytułu działalności, którą prowadzę od 2007 r. Odmówiono mi wypłaty zasiłku twierdząc, że nie podlegam ubezpieczeniu chorobowemu, mimo, iż opłacam składki na to ubezpieczenie już od roku i nie mam żadnych zaległości. Czy ZUS może nie wypłacić zasiłku podając jako powód odmowy kilkudniowe opóźnienie w uiszczeniu składek za maj i czerwiec 2010 r.? »
Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?
Aktualizacja: 31.01.2011
Zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę stwierdzająca czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej. Zaświadczenie lekarskie jest niezbędne przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości. »
Kto ma prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich?
Aktualizacja: 31.01.2011
W razie choroby po zaświadczenie lekarskie udajemy się do lekarza, najczęściej do lekarze rodzinnego. Okazuje się jednak, że nie tylko lekarze mają prawo wystawiania zaświadczeń. »
Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?
Aktualizacja: 31.01.2011
Zasiłek chorobowy przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa. Mogą to być zarówno osoby obowiązkowo, jak i dobrowolnie ubezpieczone. »
Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?
Aktualizacja: 27.01.2011
Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy. Istnieją jednak pewne szczególne warunku, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek chorobowy. »
Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy
Aktualizacja: 05.11.2018
Jak otrzymać zasiłek chorobowy. Gdzie i komu złożyć zaświadczenie lekarskie. Czy oprócz zaświadczenia ZUS wymaga jeszcze innych dodatkowych dokumentów. »
Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi
Aktualizacja: 30.09.2010
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni. Kwestię dotyczącą zasiłku chorobowego dla ubezpieczonego rolnika reguluje Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »