REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bankowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Klauzule awaryjne w umowach kredytowych. Jak KNF wpuścił banki w maliny i naraził na pozwy kredytobiorców

Działania KNF powinny mieć charakter wyprzedzający, aby chronić interesy banków, a także uczestników rynku finansowego. Już wielokrotnie KNF pokazała, że jej działania były opóźnione lub nietrafione. Przykładem takich działań może być chociażby wprowadzenie w 2022 roku restrykcyjnego sposobu wyliczania zdolności kredytowej w czasie, kiedy główny ruch na stopach procentowych już się dokonał, czy też rekomendacja związana z ograniczeniem udzielania kredytów walutowych wtedy, kiedy ryzyko zmiany kursu było niewielkie. Nawet nie warto wspominać o rekomendacjach co do samej konstrukcji umów walutowych, które po wielu latach okazały się niedozwolone – bo tutaj ewidentnie KNF zezwoliła na takie praktyki. Działania interwencyjne przeważnie następowały, kiedy już interwencja nie była konieczna. W stanowiskach KNF można znaleźć błędy interpretacyjne, za które banki zapłacą w przyszłości. Podobna sytuacja dotyczy stosowania klauzul awaryjnych w umowach kredytowych. Mimo że banki powinny zawierać w umowach klauzule, które mówią o sposobie postępowania w przypadku zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego (wtedy jedynym był WIBOR) już od 1 stycznia 2018 roku, to KNF dała bankom wytyczne dopiero w 2021.

Czy pracownicy sektora finansowego powinni obawiać się sztucznej inteligencji?

Sektor finansowy korzysta ze sztucznej inteligencji nie od dziś. W bankach możliwości na wykorzystanie nowych technologii jest dużo. Czy dalszy rozwój AI wiąże się z ryzykiem ograniczenia zatrudnienia w sektorze bankowym? 

Przelewy bankowe w Święta Bożego Narodzenia i pod koniec 2023 roku. Kiedy dojdzie przelew wysłany przed Świętami? Kiedy przelać pieniądze by doszły przed 2024 rokiem?

Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w Wigilię, Święta Bożego Narodzenia w 2023 roku a także w Sylwestra i Nowy Rok? Kiedy dojdą do odbiorcy przelewy bankowe wysłane przed Świętami i w Sylwestra? Kiedy wysłać przelew by doszedł przed końcem 2023 roku?

Jakie odsetki dają banki na lokatach i kontach oszczędnościowych? [Koniec listopada 2023 r.]

Jakie odsetki można uzyskać z najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych pod koniec listopada 2023 roku? 

REKLAMA

Bankowość islamska w Europie. Który kraj ją wprowadził i po co?

Ustawa o wprowadzeniu bankowości islamskiej została przyjęta przez rosyjską Dumę Państwową. Bankowość będzie obowiązywała w czterech regionach - Dagestanie, Czeczenii, Baszkirii i Tatarstanie. Eksperyment potrwa od 1 września 2023 r. do 1 września 2025 roku.

Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowej po zmianie telefonu?

Polacy kupują nowy telefon średnio co dwa lata. Co należy zrobić, aby bez przeszkód korzystać z aplikacji banku na nowym urządzeniu, a zmiana telefonu była jeszcze prostsza?

Koniec WIBOR-u już bliski. Wchodzi WIRON. Jak będzie wdrażany?

Od lat dobrze znany (zwłaszcza kredytobiorcom) WIBOR zgodnie z zapowiedziami zostanie zastąpiony nowym wskaźnikiem referencyjnym. WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) opiera się na transakcjach jednodniowych zawieranych przez banki z instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami. Jak będzie postępował proces wdrażania nowego wskaźnika? 

Dobre praktyki bancassurance - KNF wydał nową Rekomendację U

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 26 czerwca 2023 r. przyjęła nową Rekomendację U dotyczącą dobrych praktyk w zakresie bancassurance. Rekomendacja U ma poprawić standardy działalności w obszarze bancassurance oraz określić warunki dla stabilnego rozwoju tego rynku. Najważniejszym elementem nowej Rekomendacji U jest zapewnienie odpowiedniej wartości dla klienta produktów ubezpieczeniowych, oferowanych w ramach bancassurance.

REKLAMA

Boty pomagające klientom banku. Na czym polega użyteczność?

Z jakimi sprawami klienci najczęściej dzwonią lub piszą do banku? To między innymi zmiana limitu wypłat, odblokowanie serwisu czy zasięgnięcie wiedzy na temat swoich operacji na karcie. Obecnie z takimi zagadnieniami świetnie radzą sobie boty. W czym mogą pomóc?

Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

Sektor bankowy – czy można się obawiać kryzysu?

Początek tygodnia stoi zdecydowanie pod znakiem zapytania postawionym przed środową decyzją FED-u. Oczy wielu skierowane są w stronę eksperckich prognoz tego, jakie decyzje zostaną podjęte i jaki będą miały one wpływ zarówno na rynek Stanów Zjednoczonych, jak i globalny. Ostatnie głośne bankructwa banków zrodziły wiele pytań. Dotyczyły one głównie tego, czy jest to zwiastun powtórki krachu z 2008 roku, czy polskie banki są zagrożone i jak te wydarzenia mogą wpłynąć na nasz rynek. Na początku warto podkreślić, że szansa na wystąpienie dwa razy takiego samego kryzysu jest wręcz znikoma, a sytuacja w USA nie wpłynie bezpośrednio na właściwe funkcjonowanie naszych banków. W czym więc całe zamieszanie?

Składka banków na fundusz przymusowej restrukturyzacji

Rada BFG ustaliła łączny poziom składek na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków w 2023 r. na 1,455 mld zł, składki na fundusz gwarancyjny banków nie zostaną pobrane – poinformował Bankowy Funduszu Gwarancyjny we wtorkowym komunikacie prasowym.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych - luty/marzec 2023

Oszczędzający nie mają najlepszych humorów na początku 2023. Tak w styczniu, jak i w lutym bieżącego roku średnie oprocentowanie najlepszych depozytów poszło w dół. Wprawdzie obniżki oprocentowania są niewielkie, ale już w 2022 roku widać było, że banki starały się zmieniać na niekorzyść klientów oferty depozytowe np. skracając okresy oszczędzania i wprowadzając dodatkowe wymagania.

REKLAMA