REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Rynek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wartość niepełnosprawnych na rynku pracy

Osoby niepełnosprawne często są w bardzo trudnej sytuacji na rynku pracy. Stawiają się w pozycji osoby gorszej w porównaniu z pełnosprawnymi kandydatami do pracy. Sami często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób przedstawić się pracodawcy, aby być przez niego postrzegany jako osoba, dzięki której można mieć rozliczne korzyści, w tym finansowe, co dla przedsiębiorców jest przecież niezwykle istotne.

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

List do pracodawcy

O ile CV nie stanowi już dla osób poszukujących pracy większego problemu, to przez cały czas można zaobserwować obawy przed pisaniem listu motywacyjnego. Zdaniem jednych jest to zupełnie niepotrzebne, inni twierdzą, że jest to bardzo trudne i wymaga dużego wysiłku, aby stworzyć profesjonalny dokument.

Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

Obecny rynek pracy stawia przed bezrobotnym bardzo duże wymagania. Oprócz dobrego wykształcenia bardzo pożądane jest również doświadczenie zawodowe, które jest poświadczeniem tego, że osoba potrafi wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktycznych działaniach. Co jednak, kiedy kandydat do pracy nie posiada doświadczenia w pracy, która jest zgodna jego wykształceniem?

REKLAMA

Samorządy dostosowują szkoły do potrzeb pięcio- i sześciolatków

Podczas gdy prasa alarmuje o fatalnym stanie przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków, okazuje się że jednak wiele samorządów dokłada wszelkich starań by sprostać wymogom i przygotować placówki na czas. Co więcej, jednostki te mają spore szanse na sukces.

Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych

Od 1 lipca 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Wprowadzone zmiany umożliwiają wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej przez pracowników pedagogicznych, którzy spełniają wymagane przepisami kryteria: wieku, stażu pracy, oraz rozwiążą stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Kiedy gmina kontroluje dotacje przyznane placówkom oświatowym

Kontrolowanie realizacji dotacji w placówkach oświaty wymaga zastosowania właściwych procedur. Żeby taka kontrola mogła mieć miejsce, konieczna jest odpowiednia uchwała rady gminy.

Organizacja wspólnej obsługi administracyjno-finansowej szkół

Jako Biuro Obsługi Szkół Samorządowych (BOSS), będące samorządową jednostką budżetową, prowadzimy obsługę ekonomiczno-administracyjną i finansowo-księgową publicznych szkół podstawowych, przedszkoli i gimnazjów funkcjonujących na terenie naszej gminy. Czy dla prawidłowej działalności wystarczający jest tylko zapis w statucie BOSS mówiący o obsłudze finansowo-księgowej placówek z terenu naszej gminy, czy też powinny być również zawarte porozumienia pomiędzy BOSS a poszczególnymi szkołami, regulujące zakres tej obsługi? Jak powinny być zorganizowane kwestie związane z wyznaczeniem głównego księgowego dla poszczególnych szkół i w jaki sposób powinny być przekazane obowiązki głównemu księgowemu i pozostałym pracownikom BOSS, zajmującym się prowadzeniem ksiąg rachunkowych szkół (prosimy o podanie wzoru dokumentu)?

REKLAMA

Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą opuścił już Minister Edukacji Narodowej i został skierowany przez zwierzchnika resortu edukacji Katarzynę Hall do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Spotkania edukacyjne na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości

W maju odbędzie się cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży szkół średnich oraz studentów wyższych uczelni na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Administracja a obywatel – ekologia, przepisy, praktyka (2)

Jak w praktyce na gruncie obowiązujących przepisów powinna być zorganizowana selektywna zbiórka odpadów? Co powinna zrobić gmina aby zbiórka selektywna była również efektywna?

Znamy już kalendarz ferii zimowych w 2011 r.

Minister Edukacji Katarzyna Hall ogłosiła kalendarz ferii zimowych w 2011 r.

Podział części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2010

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 22 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2010. Część oświatowa subwencji ogólnej jest jedną z części składowych subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

Zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało do końca edukacji

Będzie więcej miejsc w żłobkach?

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak z prośbą o przedstawienie informacji na temat stanu prac nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało do końca edukacji

W wyniku działań Ministerstwa Edukacji Narodowej od pierwszego września 2010 r. raz wydane zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało przez resztę edukacji.

Podział subwencji oświatowej w 2010 r.

W tym roku o 1,6 mld zł wzrośnie subwencja oświatowa dla samorządów m.in. w związku z podwyżkami dla nauczycieli. Nie zabraknie też środków na realizację rządowego programu „Radosna szkoła”, na którą przewidziano w rezerwach celowych 150 mln zł.

Małoletni mogą kontynuować edukację razem z dorosłymi

Do szkół dla dorosłych dołączą małoletni, którzy ukończyli 16 lub 15 lat, ale z różnych względów nie kontynuują edukacji razem ze swoimi rówieśnikami. Kontynuacja edukacji przez małoletnich razem z dorosłymi dotyczy zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznej szkół dla dorosłych.

Aplikanci nie mogą znaleźć zatrudnienia w kancelariach

Z powodu kryzysu kancelarie wstrzymały w tym roku rekrutację. W konsekwencji niewielu z tegorocznych aplikantów znajdzie zatrudnienie w zawodzie.

Dostęp do cypryjskiego rynku pracy

Zanim wybierzemy się do pracy na Cypr, warto wiedzieć, jakich formalności muszą dopełnić obywatele polscy, aby rozpocząć legalną pracę.

Otwarcie belgijskiego rynku pracy

Od 1 maja 2009 roku obywatele Unii Europejskiej mogą podejmować legalną pracę w Belgii w każdym zawodzie.

Konsultacje przy tworzeniu CV

Wiele osób potrafi samodzielnie stworzyć dokumenty aplikacyjne korzystając jedynie z pomocy poradników, stron internetowych czy ufając własnej intuicji. Jednak niestety nadal duża część osób poszukujących zatrudnienia ma z tym problem, pomimo usilnych starań.

Zasady dostępu obywateli polskich do szwedzkiego rynku pracy


Szwecja, podobnie jak większość krajów europejskich nie wprowadziła ograniczeń dla cudzoziemców chcących podjąć w tym kraju pracę.

Kto może zostać sekretarzem szkoły

Czy na stanowisku sekretarza szkoły może być zatrudniona osoba z wykształceniem średnim ogrodniczym i z dotychczasowym stażem na stanowisku robotnika gospodarczego? Czy to stanowisko powinno być obsadzane w drodze konkursu?

Czy niż demograficzny zagrozi szkołom

Liczba miejsc przygotowana przez szkoły ponadgimnazialne przewyższa liczbę uczniów, którzy rzeczywiście rozpoczną naukę w klasach pierwszych. Czy może to skutkować zamykaniem szkół i zwalnianiem nauczycieli?

Dostęp do rynku pracy i rejestracja w Finlandii


Od 1 maja 2006 r. nie ma już ograniczeń w dostępie do rynku pracy w Finlandii dla obywateli Polski, ponieważ swobodne poruszanie się po obszarze UE należy do podstawowych praw Unii.

Fundusz zdrowotny dla nauczycieli

Czy w regulaminie przeznaczenia środków finansowych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, dopuszczalny jest zapis, że w przypadku braku chętnych na zwrot kosztów leczenia środki można przeznaczyć na badania służące poprawie zdrowia nauczycieli? Poniżej zamieszczamy odpowiedź.

Jakie znaczenie ma dla bezrobotnego Krajowy Plan Działań


Zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej są realizowane na podstawie uchwalanego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia.

Otwarcie rynku pracy w Danii


Coraz więcej krajów Unii Europejskiej decyduje się na otwarcie swojego rynku pracy dla pracowników z pozostałych krajów. Wynika to nie tylko z zasady swobodnego przepływu osób w UE, ale często podyktowane jest także brakiem niedrogiej siły roboczej w danym kraju.

Czym są publiczne służby zatrudnienia


Publiczne służby zatrudnienia to ogólnie rzecz biorąc wszystkie urzędy i instytucje w państwie, które są odpowiedzialne za obsługę osób bezrobotnych.

Ustawa Sarkozy'ego i dostęp do rynku pracy


Podpisana przez Prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego ustawa z dnia 24 lipca 2006 roku w sprawie imigracji i integracji wprowadziła liczne ułatwienia w dostępie do rynku pracy dla osób wykształconych.

Zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii


Zasiłek dla bezrobotnych jest często ostatnią deską ratunku dla osób, które utraciły zatrudnienie, a zatem źródło dochodów. Dotyczy to szczególnie obcokrajowców pracujących w Wielkiej Brytanii, gdyż często zadają sobie oni pytanie, czy zasiłek im się w ogóle należy?

Jakie uczeń ma prawa w szkole

Uczeń ma w szkole poza obowiązkami również swoje prawa, o których powinien wiedzieć by móc je egzekwować. Są one spisane w statucie szkoły, do której uczeń uczęszcza, a samorząd szkolny jest pierwszym przedstawicielem i obrońcą praw ucznia.

Jak zmienić szkołę dziecka

Zarówno w czasie trwania roku szkolnego, jak i po jego zakończeniu dziecko może mieć zmienioną szkołę, do której uczęszcza. Zmiana ta może wynikać np. ze zmiany miejsca zamieszkania dziecka lub być sankcją za złe zachowanie dziecka w placówce.

Do jakiej szkoły powinno iść dziecko

Obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wówczas musi ono pójść do szkoły. Powstaje jednak pytanie – która ma to być szkoła?

Dyrektora szkoły powołuje się w drodze konkursu

Wójt  powołuje komisję konkursową, która podejmuje decyzję o wyborze dyrektora szkoły w trzech etapach - ocena zgłoszeń, ocena kandydatów i głosowanie. Wyłonionego w ostatnim etapie kandydata musi zaakceptować organ sprawujący nadzór pedagogiczny - kurator oświaty.

Jakie mamy instytucje rynku pracy

Instytucje rynku pracy mają za zadanie zmniejszanie liczby osób bezrobotnych. Realizują swoje cele poprzez programy zmierzające do zwiększenia zatrudnienia, programy doszkalające dla osób bezrobotnych.

Warunki udzielania pomocy materialnej dla uczniów

Stypendium szkolne oraz zasiłek szkolny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów rada gminy nie może upoważnić ośrodka pomocy społecznej.

Wady prawne w regulaminach wynagradzania nauczycieli (4)

Skoro Karta Nauczyciela w sposób jednoznaczny reguluje kwestię terminu wypłaty składników wynagrodzenia, to nie można tego zagadnienia uznać za powierzone przez ustawodawcę do unormowania w regulaminie wynagradzania nauczycieli.

Fundusze na samorządowe projekty edukacyjne, oświatowe i kulturalne

Dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych związanych z edukacją, oświatą i kulturą może wynieść nawet 90 proc. Głównym źródłem finansowania tych projektów realizowanych przez samorządy terytorialne są regionalne programy operacyjne.

Dotacje dla samorządowych projektów edukacyjnych i oświatowych

Gminy i powiaty za kilka miesięcy będą miały możliwość zdobycia dotacji z funduszy unijnych na realizację wielu przedsięwzięć z zakresu edukacji, oświaty i rozwoju kultury. Będą to duże kwoty dofinansowania zarówno z programów administrowanych centralnie, jak i z regionalnych programów operacyjnych. Środki na dotacje z przeznaczeniem na poprawę jakości oświaty to aż 1,42 mld euro. Już teraz na projekty edukacyjne, oświatowe i kulturalne czekają do wykorzystania środki ze źródeł krajowych.

Jak będzie realizowana pomoc z programów unijnych w oświacie

Ile unijnych dotacji zostanie przeznaczone na edukację i oświatę? Czy będzie udzielana pomoc dla dzieci specjalnej troski?

REKLAMA