| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Małoletni mogą kontynuować edukację razem z dorosłymi

Małoletni mogą kontynuować edukację razem z dorosłymi

Do szkół dla dorosłych dołączą małoletni, którzy ukończyli 16 lub 15 lat, ale z różnych względów nie kontynuują edukacji razem ze swoimi rówieśnikami. Kontynuacja edukacji przez małoletnich razem z dorosłymi dotyczy zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznej szkół dla dorosłych.

Ministerstwo edukacji planuje ułatwić w ten sposób zdobycie edukacji osobom, którzy ze względu na długotrwałą chorobę, rekonwalescencję, ze względu na konieczność korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych, bądź też małoletnim matkom, którym obowiązki macierzyńskie przeszkodziły w kontynuowaniu edukacji wspólnie ze swoimi rówieśnikami.
Nauka w szkołach dla dorosłych odbywa się w systemie zaocznym, co dwa tygodnie w weekendy. Takie rozplanowanie układu zajęć jest szczególnie korzystne dla osób małoletnich, które z różnych względów nie mogły kontynuować nauki razem ze swoimi rówieśnikami.

Nadal do szkół dla dorosłych będą uczęszczać uczniowie, którzy mają opóźnienie w cyklu kształcenia i nie są w stanie skończyć edukacji w normalnym toku w szkole podstawowej bądź gimnazjum. Dołączą do nich małoletni, którzy ukończyli 16 lub 15 lat, ale ze względu długotrwałą chorobę, długą rehabilitację, rekonwalescencje, bądź ze względu na obowiązki macierzyńskie nie byli w stanie kontynuować edukacji w normalnym toku.

Rozporządzenie umożliwia też przyjmowanie do szkół dla dorosłych tych osób, które ukończyły 15 lat i przebywają aktualnie w zakładach karnych lub aresztach śledczych. Razem z dorosłymi naukę w szkołach dla dorosłych będą mogły kontynuować osoby, które ukończyły 15 lat i są uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy

Podstawa prawna:
Rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 29 grudnia 2009 r. sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat (Dz.U. z 2010 r. nr 2, poz. 3).

Zobacz serwis: Edukacja

Zobacz także: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »