REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Obecny rynek pracy stawia przed bezrobotnym bardzo duże wymagania. Oprócz dobrego wykształcenia bardzo pożądane jest również doświadczenie zawodowe, które jest poświadczeniem tego, że osoba potrafi wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktycznych działaniach. Co jednak, kiedy kandydat do pracy nie posiada doświadczenia w pracy, która jest zgodna jego wykształceniem?

Umiejętności

REKLAMA

W zależności od tego, jak kandydat będzie chciał się przedstawić przyszłemu pracodawcy, brak zgodności doświadczenia z wykształceniem może stać się atutem lub wadą. Jeśli posiadamy bogate doświadczenie w pracy, która w jakimś stopniu jest pochodną naszego wykształcenia, to należy to stawiać jako główny powód do tego, aby szef nas zatrudnił. Należy przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenie pod kątem cech i umiejętności, jakie były w nim niezbędne. I tak, np. w wielu zawodach niezwykle istotne jest: praca w zespole lub praca indywidualna, praca pod presją czasu, samodzielność w podejmowaniu decyzji, dokładność, precyzyjność itd. Bez względu na to, jaki jest charakter pracy, te zdolności są bardzo potrzebne. 

Cechy osobowości

Można się również skoncentrować na cechach osobowości, które są niezbędne do wykonywania danej pracy, np. otwartość na doświadczenie, łatwość uczenia się nowych rzeczy, rzetelność, obowiązkowość, cierpliwość, umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i stresowych, optymizm życiowy, łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, poczucie humoru, punktualność, sumienność, odpowiedzialność itp. te wszystkie cechy składają się na kompetencje społeczne, które tak naprawdę budują atmosferę w pracy i pozwalają na optymalne w niej funkcjonowanie.

Potencjał osobowościowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz częściej pracodawcy wychodzą z założenia, że pewne wiadomości merytoryczne można uzupełnić poprzez różnego rodzaju szkolenia, kursy zawodowe itp., natomiast jeśli człowiek nie ma potencjału osobowościowego do funkcjonowania w środowisku pracowniczym, wówczas bardzo trudno te deficyty zniwelować.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Doświadczenie zawodowe

REKLAMA

Jeśli przez bardzo długi czas, mimo dobrego przygotowania do rozmowy z pracodawcą oraz świadomej analizy swojego potencjału zawodowego, znalezienie zatrudnienia wciąż jest trudne, a informacje zwrotne są jednoznaczne – brak doświadczenia w zawodzie, wówczas warto pomyśleć o możliwości uzupełnienia tej praktyki w alternatywnej formie.

Zdobycie doświadczenia zawodowego nie musi być jednoznaczne tylko i wyłącznie z pracą zawodową, można również zdobywać je na szereg innych sposobów. Jednym z takich pomysłów może być wolontariat. Jest to forma pracy bez wynagrodzenia, którą można świadczyć w każdej firmie czy instytucji, o ile wyrazi na to zgodę pracodawca. Dlatego też warto pomyśleć, jakie miejsce byłoby najodpowiedniejsze do zdobycia jak największego doświadczenia. Dobrze, aby była to firma duża, w której jest możliwość obserwacji wielu pracowników, tak, aby mieć porównanie jak tę samą pracę wykonują różne osoby. Należy również ustalić z pracodawcą jak długi będzie okres pracy wolontariackiej. Aby mieć potwierdzenie tego okresu, warto na samym początku zapytać pracodawcę, czy jest możliwość wystawienia referencji czy innego dokumentu, który później przedstawić przyszłemu przełożonemu.

Odbycie stażu

Inną formą nabycia doświadczenia zawodowego może być odbycie stażu. Jest to płatna forma aktywizacji zawodowej, której wszystkie koszty ponosi Powiatowy Urząd Pracy, gdzie jest zarejestrowany bezrobotny. Można skorzystać z ofert staży proponowanych przez urząd, natomiast skuteczniejszą i bardziej odpowiadającą potrzebom bezrobotnego jest samodzielne poszukiwanie miejsca, w którym można ten staż odbyć. I jest tu dokładnie taka sama sytuacja jak w przypadku pracy na wolontariacie. Dobrze, aby to było miejsce, gdzie można zdobyć takie doświadczenie, którym później będzie można się pochwalić przyszłemu pracodawcy. Przedsiębiorcy czy instytucje chętnie zapraszają stażystów do współpracy, ponieważ mają kolejnego pracownika, natomiast nie ponoszą za niego kosztów finansowych. 

Zdolność szybkiego uczenia się

Doświadczenie zawodowe jest bardzo istotne przy aplikowaniu do nowej pracy. Z tego, które posiadamy należy wyłonić jak najwięcej elementów, które może być przydatne w pracy zgodnej z wykształceniem. Należy również zwrócić na fakt, że posiadana wiedza teoretyczna jest podstawą do wykonywania pracy. Dobrze również zaznaczyć, że posiadamy zdolność szybkiego uczenia się i z pewnością nowo poznane rzeczy wdrożymy w praktykę. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości i pracodawca nie będzie chciał nas zatrudnić, wówczas należy się postarać, aby takie doświadczenie zdobyć. 

Zobacz również serwis: Praca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA