| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

Obecny rynek pracy stawia przed bezrobotnym bardzo duże wymagania. Oprócz dobrego wykształcenia bardzo pożądane jest również doświadczenie zawodowe, które jest poświadczeniem tego, że osoba potrafi wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktycznych działaniach. Co jednak, kiedy kandydat do pracy nie posiada doświadczenia w pracy, która jest zgodna jego wykształceniem?

W zależności od tego, jak kandydat będzie chciał się przedstawić przyszłemu pracodawcy, brak zgodności doświadczenia z wykształceniem może stać się atutem lub wadą. Jeśli posiadamy bogate doświadczenie w pracy, która w jakimś stopniu jest pochodną naszego wykształcenia, to należy to stawiać jako główny powód do tego, aby szef nas zatrudnił. Należy przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenie pod kątem cech i umiejętności, jakie były w nim niezbędne. I tak, np. w wielu zawodach niezwykle istotne jest: praca w zespole lub praca indywidualna, praca pod presją czasu, samodzielność w podejmowaniu decyzji, dokładność, precyzyjność itd. Bez względu na to, jaki jest charakter pracy, te zdolności są bardzo potrzebne. 

Można się również skoncentrować na cechach osobowości, które są niezbędne do wykonywania danej pracy, np. otwartość na doświadczenie, łatwość uczenia się nowych rzeczy, rzetelność, obowiązkowość, cierpliwość, umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i stresowych, optymizm życiowy, łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, poczucie humoru, punktualność, sumienność, odpowiedzialność itp. te wszystkie cechy składają się na kompetencje społeczne, które tak naprawdę budują atmosferę w pracy i pozwalają na optymalne w niej funkcjonowanie.

Coraz częściej pracodawcy wychodzą z założenia, że pewne wiadomości merytoryczne można uzupełnić poprzez różnego rodzaju szkolenia, kursy zawodowe itp., natomiast jeśli człowiek nie ma potencjału osobowościowego do funkcjonowania w środowisku pracowniczym, wówczas bardzo trudno te deficyty zniwelować.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Jeśli przez bardzo długi czas, mimo dobrego przygotowania do rozmowy z pracodawcą oraz świadomej analizy swojego potencjału zawodowego, znalezienie zatrudnienia wciąż jest trudne, a informacje zwrotne są jednoznaczne – brak doświadczenia w zawodzie, wówczas warto pomyśleć o możliwości uzupełnienia tej praktyki w alternatywnej formie.

Zdobycie doświadczenia zawodowego nie musi być jednoznaczne tylko i wyłącznie z pracą zawodową, można również zdobywać je na szereg innych sposobów. Jednym z takich pomysłów może być wolontariat. Jest to forma pracy bez wynagrodzenia, którą można świadczyć w każdej firmie czy instytucji, o ile wyrazi na to zgodę pracodawca. Dlatego też warto pomyśleć, jakie miejsce byłoby najodpowiedniejsze do zdobycia jak największego doświadczenia. Dobrze, aby była to firma duża, w której jest możliwość obserwacji wielu pracowników, tak, aby mieć porównanie jak tę samą pracę wykonują różne osoby. Należy również ustalić z pracodawcą jak długi będzie okres pracy wolontariackiej. Aby mieć potwierdzenie tego okresu, warto na samym początku zapytać pracodawcę, czy jest możliwość wystawienia referencji czy innego dokumentu, który później przedstawić przyszłemu przełożonemu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »