REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wartość niepełnosprawnych na rynku pracy

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne często są w bardzo trudnej sytuacji na rynku pracy. Stawiają się w pozycji osoby gorszej w porównaniu z pełnosprawnymi kandydatami do pracy. Sami często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób przedstawić się pracodawcy, aby być przez niego postrzegany jako osoba, dzięki której można mieć rozliczne korzyści, w tym finansowe, co dla przedsiębiorców jest przecież niezwykle istotne.

Pracodawca zatrudniający niepełnosprawnego pracownika

REKLAMA

Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Pracodawca, który przez co najmniej 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne, może otrzymać zwrot kosztów: poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy; adaptacji pomieszczeń; adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w pracy; rozpoznania przez służby medycyny pracy potrzeb związanych z przystosowaniem stanowisk, adaptacją pomieszczeń oraz adaptacją i nabyciem nowych urządzeń.

Koszty objęte refundacją to koszty poniesione w celu umożliwienia wykonywania przez pracownika niepełnosprawnego powierzonych czynności na poziomie porównywalnym z analogicznymi czynnościami wykonywanymi przez pracownika pełnosprawnego.

REKLAMA

Zwrot kosztów dotyczy osób niepełnosprawnych: bezrobotnych lub poszukujących pracy i nie pozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy; zatrudnionych u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, jeżeli niepełnosprawność tych osób powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy, z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów.

Koszty refunduje starosta na warunkach i w wysokości określonej w umowie zawieranej z pracodawcą. Warunkiem zwrotu kosztów jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowanym stanowisku pracy. Maksymalna wysokość zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy wynosi dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy.
Tryb i sposób postępowania w sprawach dotyczących zwrotu kosztów oraz wzór wniosku, elementy umowy oraz dokumentację niezbędną do uzyskania zwrotu określa rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dn. 15 września 2004r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy(…)(Dz.U.z 2004r. Nr 215, poz. 2186 z późn. z.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawcy mogą się również ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Aby móc korzystać z tego dofinansowania należy zarejestrować się w Biurze Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Można dokonać tego osobiście lub wysyłając odpowiednie dokumenty pocztą. Wraz z wnioskiem o dofinansowanie pracodawca przekazuje informacje o zatrudnionych niepełnosprawnych, ich wynagrodzeniach, stopniu i rodzaju niepełnosprawności. Pracodawca składa też informacje o wysokości i rodzaju zwiększonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz rozlicza się z otrzymanej pomocy.

Zobacz również serwis: Praca

REKLAMA

Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne, które nie mają ustalonego prawa do emerytury, przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń, w wysokości:
- 130% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności
- 11% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób zaliczanych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
- 50% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Ponadto pracodawca powinien zatrudniać 6% osób niepełnosprawnych, aby nie płacić środków na PFRON. Oczywiście jest to uzależnione od liczby pracowników, jakie zatrudnia(nie dla każdego pracodawcy ten wskaźnik wynosi zawsze 6%). Jest to również uzależnione od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Jednak można przyjąć, że pracodawcy są zobligowani do tego, aby wśród ich pracowników były osoby niepełnosprawne, jest to forma aktywizacji osób z dysfunkcjami oraz sposób na integrację między osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi w środowisku zawodowym, co się przekłada na inne relacje społeczne.

Jak zaprezentować się przed pracodawcą

Jeśli osoby niepełnosprawne będą miały świadomość, że mogą być atrakcyjnym pracownikiem dla potencjalnego pracodawcy, wówczas łatwiej im będzie zaprezentować swoją sylwetkę zawodową w taki sposób, by ukazać swój potencjał.

Jednak przede wszystkim, w pierwszej kolejności dobrze byłby pozbyć się barier psychologicznych, które powstrzymują osoby niepełnosprawne do aplikowania do pracy na otwartym rynku pracy. Osoby takie bardzo często wybierają Zakłady Pracy Chronionej czy Spółdzielnie Socjalne, ponieważ tam łatwiej jest znaleźć pracę dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jest to jednak zamykanie się w pewnym środowisku i w pewnym stopniu ograniczanie swojego własnego rozwoju zawodowego.

Dlatego też warto szukać pracy w każdym możliwym miejscu tak, aby zwiększyć swoje szanse na podjęcie zatrudnienia. Nie należy się zrażać niepowodzeniami, lecz traktować je jako doświadczenie, które może być pomocne w kolejnych próbach.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inspektor pracy przekształci umowę zlecenia w umowę o pracę. Zmienią się zasady przeprowadzania kontroli przez PIP

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić – trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

Pomoc de minimis: Nowe przepisy weszły w życie. Wyższa wartość oraz limit pomocy

Od 9 listopada obowiązuje ustawa z dnia 18 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis. Ustawa dostosowuje niektóre polskie ustawy do przepisów Unii Europejskiej. Zwiększyła się wartość oraz limit pomocy de minimis, dopuszczono także udzielanie pomocy w sektorach, które były dotychczas wykluczone z takiej możliwości.

Przedłużanie umów na telefony komórkowe czy internet na nowych zasadach od 10 listopada 2024 r. Czego nie mogą operatorzy?

Operator od 10 listopada 2024 r. ma obowiązek poinformować nas o kończącej się umowie co najmniej na 30 dni przed jej wygaśnięciem i przesyłać propozycje warunków jej przedłużenia wraz ze wskazaniem najkorzystniejszych pakietów taryfowych dla usług objętych umową. Czego nie mogą operatorzy? 

Bardzo trudny QUIZ ortograficzny. Nawet mistrz wyłoży się na tych wyjątkach. Nie będzie łatwo
Ortografia języka polskiego nie należy do najłatwiejszych. Na niektórych wyjątkach wykładają się nawet mistrzowie w tej dziedzinie. A jak jest z Twoją znajomością wyjątków? Potrafisz zapisać je poprawnie? Sprawdź się w naszym bardzo trudnym quizie z ortografii.

REKLAMA

QUIZ. Pytania z ostatnich odcinków teleturnieju "Jeden z dziesięciu". 12/20 to bardzo dobry wynik
W tym quizie zadajemy pytania, które padły w ostatnich odcinkach teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Niektóre są dosyć proste, inne wymagają wiedzy albo chwili zastanowienia. Zmierzysz się z nimi? Podejmij to wyzwanie!
Myślisz, że wiesz wszystko? Uczniowie z podstawówki wypadają w tym quizie lepiej niż dorośli Zrób nasz quiz i sprawdź, jak wypadasz! Kliknij i sprawdź!
Pytania będą proste, ale czy uda Ci się uzbierać komplet punktów? Brzmi łatwo, prawda? Ale czeka Cię prawdziwe wyzwanie! Przekonaj się, czy pamiętasz te podstawowe informacje, które uczniowie podstawówki znają na pamięć. Uczniowie podstawówki wypadają lepiej niż dorośli! Kliknij i sprawdź, czy zdobędziesz pełną pulę punktów!
RPO: Karty parkingowe. Bezprawne ograniczenia ze znaków dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mają prawo parkować pod znakami zakazującymi parkowania. Przepisy niezgodnie z Konstytucją zakazują tego. Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje rządowi, że tabliczka „dotyczy osób niepełnosprawnych” pod znakami zakazu parkowania jest prawdopodobnie niezgodna z Konstytucją. Dlaczego? Bo tabliczkę wprowadza rozporządzenie, a nie ma podstawy prawnej do regulacji tabliczki tym aktem niższego rzędu. 

Co z oskładkowaniem umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r.? Dziemianowicz-Bąk: nie zaskoczymy niczym

Co z oskładkowaniem umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r.? Dziemianowicz-Bąk: nie zaskoczymy niczym. "Chciałabym uspokoić, jest taka decyzja, wola, ona oczywiście jest kierunkowa, bo wszystko zależy jeszcze od dialogu z Komisją Europejską, na pewno będziemy dążyć do tego, żeby niczym nie zaskoczyć 1 stycznia 2025 r." -zadeklarowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA

Ogromna zmiana dla pracowników i pracodawców? Definicja mobbingu ma się zmienić po 21 latach. Co uznamy po zmianach z mobbing?

Ponad 20 lat definicja mobbingu była taka sama. Czas na zmiany? W resorcie pracy przygotowywana jest ustawa, która definicję mobbingu będzie precyzować, dzięki której ta definicja będzie bardziej jasna - poinformowała w sobotę na współKongresie Kultury ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ustawa ma być gotowa w ciągu miesiąca.

W każdym miesiącu od 500 zł do 2400 zł dla pracodawcy. Do 25 listopada lub 27 grudnia 2024 r. pracodawca musi złożyć wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej

Do 25 listopada lub 27 grudnia 2024 r. pracodawca musi złożyć wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej. Generalnie wniosek składać należy do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. Wysokość dofinansowania do wynagrodzenia uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności i może wynieść nawet 2400 zł. 

REKLAMA