reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Do jakiej szkoły powinno iść dziecko

Do jakiej szkoły powinno iść dziecko

Obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wówczas musi ono pójść do szkoły. Powstaje jednak pytanie – która ma to być szkoła?

Podstawówka

W zgodnie z obowiązującymi przepisami do klasy pierwszej szkoły podstawowej ogólnodostępnej prowadzonej przez gminę lub innej należącej do sieci szkół podstawowych ustalanej przez gminę przyjmuje się:

  1)  z urzędu - dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej lub

  2)  na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) - dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły podstawowej, w przypadku gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

 Gimnazjum

Do klasy pierwszej gimnazjum ogólnodostępnego prowadzonego przez gminę lub innego należącego do sieci gimnazjów ustalanej przez gminę przyjmuje się:

  1)  z urzędu - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danego gimnazjum;

  2)  na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum, w przypadku gdy gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami.

W przypadku gdy liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje gimnazjum, kandydatów przyjmuje się na podstawie kryteriów zawartych w statucie gimnazjum (egzamin, konkurs świadectw). Dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych w gimnazjach może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną. Dyrektor gimnazjum, nie później niż do końca lutego każdego roku, podaje kandydatom do wiadomości kryteria oraz warunki przyjęć.

Laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranego gimnazjum niezależnie od kryteriów przyjęć do danego gimnazjum.

Obwody szkolne

Publiczne szkoły podstawowe i gimnazja podzielone są na obwody szkolne. Obwód szkolny to nic innego jak zasięg terytorialny danej szkoły, wyznaczony poprzez wskazanie nazwy miejscowości (w miastach nazwy ulic lub ich części) należących do jej obwodu. W przypadku szkoły podstawowej, której podporządkowane są szkoły filialne – obwód danej szkoły obejmuje również szkoły filialne. Ze względu na mniejszą liczbę gimnazjów obwody szkół podstawowych i gimnazjów nie pokrywają się ze sobą. Sposób podziału na obwody szkolne ustala gmina (organy gminne podejmują stosowną uchwałę w tym zakresie) starając się zapewnić uczniom optymalny dostęp do szkół.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co do zasady, dziecko musi pójść do szkoły podstawowej, która znajduje się w jego obwodzie.
Co do zasady, dziecko musi pójść do szkoły podstawowej, która znajduje się w jego obwodzie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama