REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Kurs na prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakaz prowadzenia pojazdów a zagraniczne prawo jazdy

Masz zagraniczne prawo jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów w Polsce? Zobacz co oznacza ta sytuacja prawna dla ciebie.

Prawo jazdy dla 16-latka. Jakie są możliwości?

Czy przed ukończeniem pełnoletności można mieć prawo jazdy? Oczywiście że tak. Dziś opowiemy o tym, jakie możliwości mają 16-latkowie.

Drgania kierownicy po wymianie opon. Co oznaczają?

Byłeś u wulkanizatora i zauważyłeś, że po wizycie na kierownicy pojawiły się drgania? To może wskazywać na błędy popełnione przez mechanika. Gdzie szukać źródła problemu? Podpowiadamy.

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem - od kiedy?

Szykują się zmiany w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Są one bardzo ważne ze względu na dużą liczbę wypadków na przejściach dla pieszych.

REKLAMA

Pierwszeństwo pieszego przed przejściem 2020 – co z planowanymi zmianami?

Zmiany przepisów dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszego przed przejściem miały wejść w życie 1 lipca 2020 r. Tak się jednak nie stało. Z powodu poważnych opóźnień nie wiadomo kiedy planowana nowelizacja zacznie obowiązywać.

Kolizja lub wypadek drogowy - o czym pamiętać?

Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach, a wzmożony ruch wiąże się z możliwością wystąpienia zdarzenia drogowego. O czym powinien pamiętać kierowca w razie kolizji lub wypadku drogowego? Przypominamy.

Zasady przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym od 1 czerwca 2020 r.

Od 1 czerwca 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązuje nakaz określonego sposobu przemieszczania się w przewozie drogowym osób. Nakaz ten dotyczy przewozu w tym samym czasie nie więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych. Nakaz ten dotyczy wszystkich krajowych i międzynarodowych, publicznych i niepublicznych, zarobkowych i niezarobkowych przewozów drogowych autobusami. Ograniczeń tych nie stosuje się w odniesieniu do środków transportu specjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.

Brak obowiązku noszenia maseczki w prywatnym samochodzie

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wskazuje, iż w prywatnym samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczki. Od 16 kwietnia w przestrzenie publicznej konieczne będzie zasłanianie ust i nosa.

REKLAMA

Francja: kierowca Ubera jest pracownikiem

Francuski Sąd Najwyższy uznał kierowców Ubera za pracowników. Nie mogą być podwykonawcami skoro nie mają możliwości budowania własnej bazy klientów oraz ustalania odmiennych cen za przewóz osób.

500 zł mandatu i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego - akcja "Smog"

Policja rozpoczęła kolejną akcję "Smog", w ramach której kontroluje pojazdy pod względem emisji spalin. Może przyznać mandat do 500 zł oraz zatrzymać dowód rejestracyjny auta.

Holandia - obowiązek zgłaszania pracowników delegowanych od 1 marca 2020 r.

Holandia wprowadza od 1 marca 2020 r. obowiązek zgłaszania pracowników delegowanych. Dotyczy to osób oddelegowanych do pracy przy przewozach kabotażowych, międzynarodowych oraz samozatrudnionych. Co to oznacza? Jakie kary można będzie otrzymać za brak zgłoszenia?

Pakiet mobilności 2020 - czym jest, jak się przygotować?

Pakiet mobilności dotyczy państw Unii Europejskiej i wejdzie w życie w 2020 r. Wprowadza zmiany w prawie transportowym, które są niekorzystne dla polskich przedsiębiorców. Jak przygotować się do wejścia w życie pakietu mobilności?

Ile zarabia kierowca tira w 2020 r.?

W 2020 r. kierowca tira zarobi więcej. Wszystko to za sprawą podwyżki minimalnej płacy. Przełoży się to na wyższe wynagrodzenie za pracę w nocy, nadgodziny i dyżury. Ile w 2020 r. zarobi kierowca ciężarówki?

Dokumenty kierowcy zawodowego w transporcie międzynarodowym

Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie zawodowy kierowca realizujący kurs w transporcie międzynarodowym? Na pewno prawo jazdy, wypis z licencji transportowej oraz zapisy dotyczące czasu pracy. Ale co jeszcze? Wyjaśniają ekspert z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK).

Jazda na suwak i korytarze życia obowiązkowe od 6 grudnia 2019 r.

Wchodzące w życie 6 grudnia 2019 r. przepisy wprowadzają obowiązek tworzenia przez kierowców drogowych korytarzy życia i jazdy na suwak. Chodzi o ułatwienie służbom ratunkowym dotarcia do osób potrzebujących pomocy.

Czas pracy kierowcy - uszkodzony tachograf, zgubienie karty kierowcy, ewidencja czasu pracy

Zagadnienia dotyczące czasu pracy kierowcy budzą wiele wątpliwości w praktyce. Ile czasu można prowadzić samochód z uszkodzonym tachografem cyfrowym? Co zrobić w razie zgubienia karty kierowcy? Ile wynosi termin przechowywania ewidencji czasu pracy kierowcy?

Czas pracy kierowcy - przerwy i odpoczynek

Przerwy i odpoczynek w czasie pracy kierowcy to jedne z najczęściej zadawanych pytań w tym temacie. Ekspert Infor.pl odpowiada na takie pytania jak: po jakim czasie prowadzenia pojazdu trzeba zrobić przerwę, czy kierowca, który wykonał 45 minut przerwy w związku z jazdą ciągłą musi robić dodatkowy odpoczynek po 6 godzinach pracy oraz czy odpoczynek dzienny może być częścią odpoczynku tygodniowego.

Kontrola Inspekcji Transportu Drogowego - zawiadomienie i kara

Kontrola Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) odbywa się za uprzednim zawiadomieniem firmy. Jak wygląda zawiadomienie? Ile wynosi najwyższa kara nałożona na przedsiębiorcę po kontroli? Czy kierowca może otrzymać mandat?

Jazda bez prawa jazdy 2020 r. Co musisz wiedzieć?

Kierowca musi posiadać przy sobie coraz mniejszą ilość dokumentów. Na razie nie może jednak zostawić w domu prawa jazdy. Co grozi za brak dokumentu? I jakie konsekwencje czekają na osoby, które prowadzą auto bez uprawnień?

Delegowanie pracowników - zmiany 2020

Już w lipcu 2020 r. mają wejść w życie zmiany w delegowaniu pracowników. Wszystko to za sprawą nowej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Sprawdź, co się zmieni.

Kontrola ruchu drogowego - zmiany od 7 listopada 2019 r.

Już dziś (7 listopada 2019 r.) wchodzą zmiany w zakresie kontroli ruchu drogowego. Sprawdź, kto może dokonywać kontroli, gdzie pojazd organu kontroli może stać podczas kontroli, kiedy kontrolowany może wejść do radiowozu, kiedy sprawdza się przebieg pojazdu i czy można zdjąć plombę zabezpieczającą w przypadku kontroli przewożonego ładunku.

Jakie dokumenty kierowca ciężarówki musi mieć ze sobą za granicą?

Kierowcy ciężarówek najczęściej pytają o to, jakie dokumenty powinni mieć przy sobie podczas transportu zagranicznego. Należą do nich przede wszystkim: dowód rejestracyjny, dowód zawarcia polisy OC, list przewozowy, przetłumaczona umowa o pracę, zaświadczenie A1. Jakie kary grożą za brak dokumentów?

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku?

Osoby starsze za kierownicą samochodu mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie. Czy istnieją przepisy prawne wskazujące granicę wieku, do którego można prowadzić auto? Czy kierowca senior ma obowiązek przechodzenia stosownych badań?

Zmiana czasu na zimowy a tachograf

Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października (z soboty na niedzielę). Zegarki przestawimy z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Co powinni zrobić kierowcy prowadzący w tym czasie pojazd z tachografem, aby ewidencja czasu pracy była poprawna?

Nie można odebrać samochodu nietrzeźwemu kierowcy - SN

Sąd Najwyższy orzekł, że nie można odebrać samochodu nietrzeźwemu kierowcy. Nie ma podstaw prawnych do orzeczenia przepadku auta na rzecz państwa.

Kontrola ruchu drogowego od listopada 2019 r.

Od listopada 2019 r. mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące kontroli ruchu drogowego. Projektowane zmiany przyznają więcej uprawnień policjantom oraz kierowcom.

UODO krytycznie o aplikacji mobilnej do rozliczeń przewozów

Prezes UODO przypomina, iż aplikacje mobilne muszą uwzględniać ochronę danych. Aplikacja mobilna do rozliczania przejazdów, która znalazła się w projekcie Ministerstwa Cyfryzacji budzi obawy urzędu.

Wynagrodzenie kierowcy: ile minimalnie może zarobić pracownik delegowany we Francji i Niemczech?

Czy kierowca może być pracownikiem delegowanym? Jakie składniki możemy wliczyć do płacy minimalnej w Niemczech czy we Francji?

Nawet 50 procent diety kierowcy na poczet zaległych alimentów

Dotychczas diety kierowców były wyłączone z zajęcia komorniczego. Po zmianach wprowadzonych do Kodeksu postępowania cywilnego egzekucji na zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów nie podlega jedynie 50 procent diet.

Jak Polacy kupują auta? Santander zna odpowiedź na to pytanie!

Kluczowe znaczenie ma oczywiście cena. To jednak nie koniec, bo badanie Santander Consumer Bank opisane w raporcie "Polaków portfel własny - w drodze" pokazuje, że Polacy są otwarci na abonamentowe opłaty za pojazdy i technologię... autonomiczną!

Kontrola kierowców przez Europejski Urząd ds. Pracy

Europejski Urząd ds. Pracy będzie kontrolował polskich kierowców. Zajmie się głównie czasem pracy i wynagrodzeniem kierowców ciężarówek.

Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B1?

Pudełkowate i trzęsące się samochody są świetnie znane z polskich dróg. Do ich prowadzenia wystarczy ukończyć 16 lat i zdać na prawo jazdy kategorii B1. Czy dokument daje jeszcze jakieś uprawnienia?

Obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy ma zniknąć

Ministerstwo Infrastruktury chce znieść obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Nowe przepisy mają również ułatwić rejestrację pojazdu.

Nowy tachograf cyfrowy 4.0 - rejestracja czasu pracy w nowych pojazdach

Tachograf cyfrowy posiada nową wersję 4.0. To tzw. smart tachograf, który ma zostać wprowadzony za niecałe 2 miesiące w celu rejestracji czasu pracy w nowych pojazdach. Konieczne będzie posiadanie także nowych rodzajów kart, np. kierowców, kontrolnych. Czym inteligentny tachograf różni się od poprzedniej wersji? Co zgodnie z przepisami oznacza sformułowanie "nowe pojazdy"?

Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce, Niemczech i Francji w 2019 r.

Zakaz jazdy ciężarówek w 2019 r. w Polsce, Niemczech i we Francji odbywa się na nieco odmiennych zasadach. Każde państwo w Europie ustala własne przepisy w tym zakresie. Jakie pojazdy objęte są zakazem? W które dni świąteczne i w jakich godzinach zakazany jest ruch tirów? Ile wynosi kara za nieprzestrzeganie przepisów?

Czas pracy kierowcy - dyżur, godziny nadliczbowe, przechowywanie ewidencji czasu pracy, kary

Przedsiębiorcy zatrudniający kierowców spotykają się z licznymi problemami dotyczącymi czasu pracy. Jak rekompensować dyżur i godziny nadliczbowe? Jak długo należy przechowywać ewidencję czasu pracy? Jaka jest maksymalna wysokość kar, które przedsiębiorcy mogą zapłacić w razie kontroli?

Czas pracy kierowcy - 8 najczęstszych pytań

Czas pracy kierowcy budzi wiele wątpliwości polskich kierowców ciężarówek oraz przewoźników. Przedstawiamy 8 najczęstszych pytań, które dotyczą przerw w czasie prowadzenia pojazdu, odpoczynku dziennego i tygodniowego, przerwy śniadaniowej, czynności niewliczanych do czasu pracy kierowcy oraz ustalania pory nocnej.

Minimalne wynagrodzenia kierowców w Unii Europejskiej (stawki na 2019 r.)

Stawki wynagrodzenia minimalnego kierowców są różne w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Dlatego naliczanie płac w branży transportowej może być skomplikowane. Od 2019 r. obowiązują ponadto nowe przepisy, dotyczące zajęcia komorniczego w przypadku osób, którym zostały zasądzone alimenty.

Najważniejsze zmiany w prawie drogowym na przełomie 2018 i 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 poszerzono krąg podmiotów uprawnionych do kontroli pojazdów. To jednak nie jedyna z najważniejszych zmian w prawie drogowym w ostatnim czasie.

Nowe zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku przewozu rzeczy

Nowe zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku przewozu rzeczy mogą mieć dużo bardziej negatywne konsekwencje dla branży transportowej niż odrzucone przepisy o delegowaniu pracowników i odpoczynku kierowców. Prezes związku pracodawców „Transport Logistyka Polska" uważa, że Pakiet Mobilności należy odrzucić w całości.

Niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników zostały odrzucone - UE

10 stycznia 2019 r. Parlament Europejski odrzucił niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników. Tzw. pakiet mobilności miał objąć kierowców regulacjami dotyczącymi delegowania pracowników oraz płacy minimalnej.

Najważniejsze zmiany dla polskich przewoźników w 2019 r.

Od stycznia 2019 roku zaczynają obowiązywać nowe sankcje wynikające z ustawy dotyczącej SENT, czyli obowiązkowego przekazywania informacji o przewożeniu towarów wrażliwych. Jakie jeszcze zmiany czekają polskich przewoźników w 2019 r.?

Najważniejsze zmiany dla polskiego transportu - podsumowanie 2018 r.

Eksperci podsumowują najważniejsze zmiany dla polskiego transportu w 2018 r. Jak podkreślają,nie wszystkie są jednoznaczne dla kierowców.

Osoby nieslyszące mogą ubiegać się o prawo jazdy

Jeżeli według orzeczenia lekarskiego nie zachodzą inne przeciwwskazania, to osoby niesłyszące mogą ubiegać się o uzyskanie dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony. Czy w związku z tym w 2019 r. możemy spodziewać się większej liczby kierowców?

Kierowca vs pieszy - jakie szanse na przeżycie ma pieszy w przypadku potrącenia?

Kierowco, uważaj na pieszych - tak brzmi apel Biura Ruchu Drogowego KGP. Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne piesi są bardzo słabo widoczni na drodze. Z badań Krajowej Rady BRD wynika, że w sytuacji potrącenia pieszego przez samochód jadący z prędkością 70 km/h i większą, pieszy ma niemal zerowe szanse przeżycia.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2019 r.?

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu w 2019 r. będą równie surowe jak dotychczas. Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu popełnia wykroczenie lub przestępstwo, za które w najlepszym wypadku zapłaci grzywnę, w najgorszym – trafi do aresztu lub więzienia i niemal w każdej sytuacji dostanie zakaz prowadzenia pojazdów.

Wcześniejsza naprawa pojazdu a wysokość odszkodowania

Czy wcześniejsza naprawa pojazdu wypływa w jakikolwiek sposób na wysokość odszkodowania należnego poszkodowanemu w ramach ubezpieczenia OC? SN przypomina: naprawa pojazdu przed ustaleniem wysokości odszkodowania nie ma wpływu na jego wysokość. Co więcej, odszkodowanie nie musi odpowiadać równowartości poniesionych kosztów naprawy.

Praca kierowców ciężarówek - zmiany

UE pracuje nad Pakietem Mobilności. Prawdopodobnie do końca 2024 r. przewoźnicy będą mieli obowiązek zaopatrzenia się w nowe tachografy. Zmianie ulegną również zasady dotyczące kabotażu, powrotu do domu i odpoczynku tygodniowego. W jaki sposób kierowcy będą podlegali zagranicznej płacy minimalnej?

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez pasażera?

Jak wygląda kwestia odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez pasażera? Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważne orzeczenie, z którego wynika, że osobą odpowiedzialną za szkodę wyrządzoną przez pasażera jest kierowca. Z sentencji wyroku wynika, że ubezpieczenie OC komunikacyjnego będzie obejmowało sytuacje, w których pasażer stojącego na parkingu pojazdu, przy otwieraniu drzwi tego pojazdu, uderzył i uszkodził stojący obok pojazd.

Kierowca w firmie transportowej - umowa o pracę nie dla wszystkich

Przepisy wprowadzane przez Unię Europejską oraz poszczególne jej kraje doprowadziły do zmiany sposobu zatrudniania kierowców w przedsiębiorstwach transportowych. W wielu przypadkach umowy o pracę zostały zastąpione tzw. samozatrudnieniem. O ile u przewoźników ciężkich skala tego zjawiska jest niewielka, taka forma zatrudniania kierowców stała się powszechna u BUS-przewoźników. Jakie skutki dla kierowców ma taka forma zatrudnienia? Czym ryzykują podejmując taką współpracę z przewoźnikami?

REKLAMA