REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy ma zniknąć

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Prawo jazdy
Prawo jazdy

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury chce znieść obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Nowe przepisy mają również ułatwić rejestrację pojazdu.

Jazda bez dokumentu prawa jazdy będzie możliwa

Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji publicznych projekt znoszący obowiązek posiadania przy sobie i okazywania na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego prawa jazdy.

REKLAMA

Informacje o uprawnieniach będą pozyskiwane z centralnej ewidencji kierowców. Potwierdzanie zaś tożsamości ma być możliwe przy pomocy danych z rejestru dowodów osobistych m.in. na podstawie znajdującej się tam fotografii. Uprawnienie takie będą mieli również strażnicy gminni.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw jest na etapie konsultacji publicznych.

Przedmiotowe zmiany mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Samochód służbowy do celów prywatnych – pytania i odpowiedzi (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z szacunków ministerstwa wynika, iż przedmiotowe zmiany będą dotyczyły około 22 mln kierujących pojazdami.

Osoby, które nabyły uprawnienia poza Polską nadal będą miały obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy.

Obecnie kierujący pojazdami nie mają obowiązku posiadania przy sobie dokumentu dowodu rejestracyjnego i poświadczenia OC, chyba że pojazd został zarejestrowany poza granicami Polski.

Warto pamiętać, iż zgodnie z Kodeksem wykroczeń, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany.

Jak po zmianie przepisów będzie wyglądało zatrzymanie prawa jazdy?

Zatrzymanie prawa jazdy będzie polegało na wprowadzeniu przez organ kontroli ruchu drogowego informacji o zatrzymaniu do centralnej ewidencji kierowców. Tak jak obecnie kierujący otrzyma pokwitowanie. W przypadku prawa jazdy wydanego przez inne państwo będą obowiązywały dotychczasowe zasady (dokument zostanie zatrzymany fizycznie).

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw ma ułatwić rejestracje pojazdów i zmniejszyć związaną z tym wysokość opłat.

Przykładowo, nowy samochód zakupiony w salonie, będzie mógł zostać zarejestrowany przez ten salon w imieniu kupującego.

Innym ułatwieniem ma być możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy jego przerejestrowaniu, jeżeli pojazd ten był zarejestrowany na terytorium Polski i posiada tablice zgodne z przepisami i odpowiednio utrzymane. Nowe przepisy znoszą również obowiązek posiadania nalepki kontrolnej. Jeżeli zatem nowy właściciel chciałby pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne, to zaoszczędzi w ten sposób 99,50 zł (80 zł to opłata za wydanie tablicy rejestracyjnej, 18,50 zł – nalepki kontrolnej i 1 zł – opłaty ewidencyjnej).

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)

Polecamy serwis: Prawo jazdy 2019

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA