REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników zostały odrzucone - UE

10 stycznia 2019 r. Parlament Europejski odrzucił niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników. Tzw. pakiet mobilności miał objąć kierowców regulacjami dotyczącymi delegowania pracowników oraz płacy minimalnej. / Fot. Fotolia
10 stycznia 2019 r. Parlament Europejski odrzucił niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników. Tzw. pakiet mobilności miał objąć kierowców regulacjami dotyczącymi delegowania pracowników oraz płacy minimalnej. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

10 stycznia 2019 r. Parlament Europejski odrzucił niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników. Tzw. pakiet mobilności miał objąć kierowców regulacjami dotyczącymi delegowania pracowników oraz płacy minimalnej.

Odrzucenie pakietu mobilności

Parlament Europejski odrzucił dziś (10 stycznia 2019 r.) niekorzystne dla polskich przewoźników zmiany w prawie. W Parlamencie Europejskim zatriumfował dziś wolny rynek – co jest także zasługą Pracodawców RP. Od samego początku, gdy tylko na poziomie UE pojawiły się pomysły niekorzystne dla przewoźników drogowych z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przedstawiciele Pracodawców RP sprzeciwiali się ich wejściu w życie. Aktywnie działali zarówno na forum Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, jak i w samym Parlamencie Europejskim.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS.

Podniesienie kosztów firm transportowych

Autorem odrzuconych dziś projektów (tzw. pakietu mobilności) jest Komisja Europejska, która chciała objąć kierowców przepisami dot. delegowania pracowników oraz płacy minimalnej. To zdecydowanie podniosłoby koszty przewozów świadczone przez firmy z naszej części Europy. Tym samym stałyby się one mniej konkurencyjne względem przewoźników ze „starej UE”. Warto dodać, że Polska ma jedną z największych flot transportowych w Unii Europejskiej, a polscy przewoźnicy zainwestowali w ostatnich latach gigantyczne kwoty w jej modernizację. Te pieniądze mogliby teraz po prostu stracić, tracąc przyszłe zlecenia i kontrakty.

Polecamy: Oto najwyżej wycenianie startupy Doliny Krzemowej w 2018 roku

Protesty i dalsze prace Europarlamentu

W podjęciu korzystnych dla naszych przewoźników decyzji pomogły z pewnością dzisiejsze protesty kierowców w Brukseli, w tym przedstawicieli Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, które jest członkiem Pracodawców RP. Zdaniem ZMPD „pakiet mobilności” miał określać nowy kształt europejskiej polityki transportowej na kolejne dekady, tymczasem od początku stanowił próbę sił między środowiskami opowiadającymi się za wolnym i liberalnym transportem, a zwolennikami protekcjonizmu gospodarczego i ochrony krajowych rynków. Dzisiejsza decyzja PE to wygrana bitwa, ale nie wojna. Komisja Europejska z pewnością będzie ponownie próbować zmienić przepisy transportowe. Prezes ZMPD, Jan Buczek, ocenia jednak, że nie stanie się to szybko. - Można przewidywać, że coraz bliższy koniec obecnej kadencji Europarlamentu spowoduje, że coraz bardziej realne staje się, że do sfinalizowania prac nad Pakietem Mobilności dojdzie już w nowym składzie -  mówi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe płaca minimalna - powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym

Pojawią się istotne zmiany w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje zakładają bowiem m.in. powiązanie płacy minimalnej z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym. Zmiany dotyczą także przepisów w zakresie minimalnej stawki godzinowej.

Rzecznik MŚP: Świadczenie interwencyjne nie dla wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców?

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, apeluje o zapewnienie wsparcia wszystkim poszkodowanym w wyniku powodzi firmom. Przepisy dotyczące świadczenia interwencyjnego mogą uniemożliwić skorzystanie z tego rozwiązania wielu podmiotom dotkniętym klęską żywiołową.

Marsz Niepodległości nie przejdzie przez Warszawę 11 listopada? Ratusz nie wydał pozwolenia

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie dostało w tym roku pozwoleń od ratusza na zorganizowanie 11 listopada na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. 

Rewolucja w dostępie do napojów alkoholowych w Polsce – znamy już założenia projektu ustawy Ministerstwa Zdrowia

W dniu 14 października 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia zapowiadanego już wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Projekt ten, ma stanowić odpowiedź na zdiagnozowane problemy dotyczące dostępu do napojów alkoholowych w Polsce.

REKLAMA

Duże zmiany nie tylko w podatku od nieruchomości. Także w opłacie uzdrowiskowej

Rząd wprowadził projekt nowelizacji przepisów dotyczących podatku rolnego, podatków i opłat lokalnych oraz opłaty skarbowej. Projekt, który ma na celu przede wszystkim uszczegółowienie zasad opodatkowania nieruchomości i opłat uzdrowiskowych, został przekazany pod obrady parlamentu. Oto szczegóły. 

Bon senioralny: Dla kogo wsparcie do 2150 zł miesięcznie? Od kiedy? Na jakie usługi? Co z dodatkiem pielęgnacyjnym?

O przyznanie nowego świadczenia w postaci bonu senioralnego będzie mogła ubiegać się osoba uprawniona do złożenia wniosku o przyznanie bonu na rzecz seniora, czyli zstępny, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny. Maksymalna wartość świadczenia wyniesie 2150 zł miesięcznie. Co istotne, wartość dodatku pielęgnacyjnego będzie wliczana do przychodu seniora uprawnionego do świadczenia.

5 świadczeń dla niepełnosprawnych w 2025 r. Na jedno z nich wniosek możesz wysłać wcześniej, ale wypłata z wyrównaniem od stycznia będzie dopiero w maju 2025 r.

5 świadczeń dla niepełnosprawnych w 2025. Na jedno z nich wniosek możesz wysłać wcześniej, ale wypłata z wyrównaniem od stycznia będzie dopiero w maju 2025 r. Które ze świadczeń podlegają waloryzacji o od 1 mara 2025 r. zostaną podwyższone?

Z tych trzech powodów Polacy rozwodzą się najczęściej

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce? Co Polacy wskazują jako główny powód w powód rozpadu małżeństwa w pozwie rozwodowym? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Zarząd Poczty Polskiej chce zrównania pensji minimalnej w spółce z płacą minimalną

Zarząd Poczty Polskiej przedstawił właśnie projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, proponuje w nim zrównanie minimalnego wynagrodzenia w spółce z poziomem płacy minimalnej. Tak wynika z opublikowanego komunikatu Poczty Polskiej.

Idą zmiany w zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Jakie są nowe propozycje rządu?

Rząd zauważył, że występują trudności z zapewnieniem opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole. Mamy więc nowe propozycje. Zmiany mają polegać m.in. na rozszerzeniu katalogu zawodów medycznych mogących sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami.

REKLAMA