REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku?

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku? Badania, limit lat, senior. / fot. Fotolia
Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku? Badania, limit lat, senior. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby starsze za kierownicą samochodu mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie. Czy istnieją przepisy prawne wskazujące granicę wieku, do którego można prowadzić auto? Czy kierowca senior ma obowiązek przechodzenia stosownych badań?

Senior za kierownicą auta

Osoby starsze wraz z wiekiem mają mniej wyostrzone zmysły (słabszy wzrok i słuch), sprawność fizyczną i refleks. Wiąże się to z zawężonym polem widzenia, opóźnioną reakcję na sytuacje występujące na drodze, słabą podzielnością uwagi i niewłaściwą oceną odległości. Na pewno trudno jest im zrezygnować z prowadzenia pojazdu, który może znacznie ułatwiać im przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Osobom mieszkającym w małych miejscowościach grozi wówczas wykluczenie społeczne. Jednak należy zastanowić się czy jest to rozsądne zachowanie.

REKLAMA

Senior za kierownicą pojazdu może stanowić niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego jak i dla siebie. Jak jednak ocenić granicę wieku, od którego nie powinno się już kierować autem? Każdy człowiek jest inny i w różnym tempie się starzeje. Czy prawo przewiduje zakaz jazdy samochodem po przekroczeniu konkretnej granicy wiekowej?

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Brak zakazu prowadzenia auta dla starszych kierowców

Aktualnie nie obowiązuje w Polsce zakaz jazdy samochodem po osiągnięciu konkretnego wieku. Warto jednak zastanowić się nad regulacją wymagającą przeprowadzania obowiązkowych badań po przekroczeniu określonej liczby lat. Społeczeństwo starzeje się i będzie coraz więcej seniorów na polskich drogach. Na nic zda się ich wieloletnie doświadczenie, jeśli będą mieli opóźnioną reakcję lub inne problemy zdrowotne niepozwalające na bezpieczną jazdę. Niektórzy wskazują, że już osiągnięcie 65 lat powinno uzasadniać przeprowadzenie badań sprawdzających zdrowie i sprawność seniorów w kierunku prowadzenia pojazdów. Kolejną sprawą powinno być uregulowanie obowiązkowych badań przeprowadzanych co kilka lat w celu kontroli.

Co ciekawe, seniorzy powodują mniej wypadków na drogach niż najmłodsi kierowcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie rzadko kierowcy sami podejmują decyzję o zbadaniu swojej sprawności psychoruchowej. Niestety zwykle dopiero po spowodowaniu wypadku lub stłuczki, gdy zachodzą uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia, starsi kierowcy kierowani są przez starostę na badania z zakresu psychologii transportu. Najczęściej okazuje się, że nie przechodzą ich pozytywnie i tracą prawo jazdy. Taka decyzja powinna być jednak poparta wskazaniami medycznymi. Problemem najstarszych kierowców jest nieprawidłowa koncentracja uwagi. Nie można jednak generalizować. Czasami sprawność seniorów zaskakuje. Zdarza się, że 85-latek wykazuje się sprawnością psychoruchową na poziomie 35-latka. Wydaje się więc, że to kondycja konkretnej osoby powinna decydować o możliwości prowadzenia pojazdu, a nie jej wiek.

W niektórych państwach istnieje obowiązek przechodzenia kontrolnych badań przez seniorów. We Francji osobom po 70 roku życia wydaje się uprawnienia do prowadzeniach pojazdów na 2 lata, po czym należy przejść badania medyczne w celu uzyskania kolejnego zezwolenia na 2 lata.

Porady dla seniora za kierownicą

Nawet jeśli osoba starsza była wspaniałym kierowcą w młodym i średnim wieku, musi potrafić obiektywnie ocenić swoje aktualne umiejętności. Nie świadczy to o słabości, lecz o odpowiedzialnym zachowaniu dojrzałej osoby. Oto nasze porady dla kierowców w starszym wieku:

  1. Kluczowe jest dostosowanie sposobu jazdy do swoich możliwości. Należy prowadzić bardziej ostrożnie i starać się zachowywać odpowiednią odległość od innych uczestników ruchu drogowego.
  2. Nie powinno doprowadzać się do przemęczenia za kierownicą. Oznacza to rezygnację z dłuższych tras, organizowanie osoby, która mogłaby zmienić kierowcę w przypadku zmęczenia bądź planowanie jazdy w godzinach porannych, kiedy senior jest jeszcze wypoczęty.
  3. Warto zwrócić również uwagę na warunki pogodowe. Jazda w nocy, śniegu czy deszczu nie należy do najłatwiejszych nawet przy świetnym refleksie i młodym wieku. Tym bardziej takiej jazdy powinni unikać seniorzy.
  4. Również czas wzmożonego ruchu na drogach nie sprzyja osobom starszym. Korki w godzinach szczytu czy przedświąteczne, poświąteczne podróże sprzyjają stłuczkom i wypadkom drogowym.
  5. Kolejnym aspektem jest słaby wzrok. Jeśli senior nie jest w stanie zauważyć wszystkiego na drodze, a przy tym w odpowiednio szybkim czasie zareagować, powinien zastanowić się nad rezygnacją z prowadzenia pojazdu.
  6. Warto przemyśleć również wskazówki osób najbliższych. Ich uwagi na temat jazdy mogą być podyktowane troską o zdrowie seniora.
  7. Jeśli senior ze względu na swój stan zdrowia regularnie stosuje leki, powinien uważnie przeczytać ulotkę i sprawdzić czy może prowadzić pojazdy po ich zażyciu. Być może wpływają one na zdolność kierowania autem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czujnik czadu i czujnik dymu. Gdzie zamontować w mieszkaniu? Będzie obowiązek montażu czujek?

Tlenek węgla (CO) zwany potocznie czadem to silnie trujący gaz, który w każdym sezonie grzewczym zabija wiele osób. Jest bezbarwny i bezwonny, a na dodatek łatwo się miesza z powietrzem (jest od niego nieco lżejszy) i dlatego jest nazywany cichym zabójcą. Przedstawiamy szereg zaleceń Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, których wdrożenie zabezpieczy nas przez zatruciem tym gazem a nawet śmiercią. Jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń jest czujnik czadu. Warto wiedzieć, gdzie i jak go najlepiej zamontować. Jednocześnie Państwowa Straż Pożarna złożyła w MSWiA propozycję zmian w przepisach, by montaż czujek dymu i czadu w mieszkaniach był obowiązkowy. Bo oprócz czujek czadu są też czujki dymu, które najszybciej mogą ostrzec przed pożarem.

Ważne! Już można składać wnioski o nowe świadczenie. Komu przysługuje, co zawiera wniosek, wysokość świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie interwencyjne. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski można składać przez Internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

Ministerstwo Rodziny o KDR. Liczba dzieci. Śmierć. Alimenty. Ulgi. Małżeństwo. Konkubinat [Przykłady]

Ministerstwo Rodziny odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Ministerstwo odnosi się do coraz popularniejszego sytemu ulg związanych z tą kartą. I wskazuje, że zniżki na kartę mogą przyznawać instytucje prywatne i publiczne (o zniżkach na końcu prezentowanego artykułu).

Zamiast 500 plus na psa i kota będzie PESEL i obowiązkowa rejestracja. Zapłacą właściciele. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

PESEL dla zwierząt – to nowy projekt rządu. Zapłacą właściciele psów i kotów. Z jakimi kosztami muszą się liczyć i od kiedy? Baza będzie nazywała się KROPiK, a rejestracją w niej będzie obowiązkowa. Po co to wszystko?

REKLAMA

Nowy dodatek do wynagrodzenia: 2 tys. złotych dla określonej grupy pracowników. Ustawa już obowiązuje

Mowa o jednorazowym dodatku do wynagrodzenia w wysokości 2 tys. zł dla pracowników socjalnych, którzy przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe na terenach dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 r. Specustawa powodziowa wprowadzająca powyższy dodatek, weszła w życie w minioną sobotę (tj. 5 października br.). 

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml?

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml? Resort rolnictwa czeka na opinie i uwagi dotyczące projektu rozporządzenia do poniedziałku, 7 października.

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025? W ciągu roku zdarzają się takie sytuacje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nie możemy pojawić się w pracy. Jak wystąpić o urlop na żądanie? Kiedy należy powiadomić pracodawcę? Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2025 r.?

Dostęp do alkoholu zostanie w Polsce istotnie ograniczony. Cztery najważniejsze punkty rewolucji w sprzedaży alkoholu

W związku z pojawieniem się, w ostatnim czasie, w sprzedaży alkoholu w tubkach łudząco przypominających musy owocowe dla dzieci (tj. w tzw. alkotubkach) oraz systematycznie wzrastającą dostępnością ekonomiczną alkoholu w Polsce – rynek napojów alkoholowych w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Rząd zapowiada cztery duże zmiany w zakresie ograniczenia dostępu do napojów alkoholowych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi

REKLAMA

Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

REKLAMA