REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku?

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku? Badania, limit lat, senior. / fot. Fotolia
Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku? Badania, limit lat, senior. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby starsze za kierownicą samochodu mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie. Czy istnieją przepisy prawne wskazujące granicę wieku, do którego można prowadzić auto? Czy kierowca senior ma obowiązek przechodzenia stosownych badań?

Senior za kierownicą auta

Osoby starsze wraz z wiekiem mają mniej wyostrzone zmysły (słabszy wzrok i słuch), sprawność fizyczną i refleks. Wiąże się to z zawężonym polem widzenia, opóźnioną reakcję na sytuacje występujące na drodze, słabą podzielnością uwagi i niewłaściwą oceną odległości. Na pewno trudno jest im zrezygnować z prowadzenia pojazdu, który może znacznie ułatwiać im przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Osobom mieszkającym w małych miejscowościach grozi wówczas wykluczenie społeczne. Jednak należy zastanowić się czy jest to rozsądne zachowanie.

REKLAMA

Senior za kierownicą pojazdu może stanowić niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego jak i dla siebie. Jak jednak ocenić granicę wieku, od którego nie powinno się już kierować autem? Każdy człowiek jest inny i w różnym tempie się starzeje. Czy prawo przewiduje zakaz jazdy samochodem po przekroczeniu konkretnej granicy wiekowej?

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Brak zakazu prowadzenia auta dla starszych kierowców

Aktualnie nie obowiązuje w Polsce zakaz jazdy samochodem po osiągnięciu konkretnego wieku. Warto jednak zastanowić się nad regulacją wymagającą przeprowadzania obowiązkowych badań po przekroczeniu określonej liczby lat. Społeczeństwo starzeje się i będzie coraz więcej seniorów na polskich drogach. Na nic zda się ich wieloletnie doświadczenie, jeśli będą mieli opóźnioną reakcję lub inne problemy zdrowotne niepozwalające na bezpieczną jazdę. Niektórzy wskazują, że już osiągnięcie 65 lat powinno uzasadniać przeprowadzenie badań sprawdzających zdrowie i sprawność seniorów w kierunku prowadzenia pojazdów. Kolejną sprawą powinno być uregulowanie obowiązkowych badań przeprowadzanych co kilka lat w celu kontroli.

Co ciekawe, seniorzy powodują mniej wypadków na drogach niż najmłodsi kierowcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie rzadko kierowcy sami podejmują decyzję o zbadaniu swojej sprawności psychoruchowej. Niestety zwykle dopiero po spowodowaniu wypadku lub stłuczki, gdy zachodzą uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia, starsi kierowcy kierowani są przez starostę na badania z zakresu psychologii transportu. Najczęściej okazuje się, że nie przechodzą ich pozytywnie i tracą prawo jazdy. Taka decyzja powinna być jednak poparta wskazaniami medycznymi. Problemem najstarszych kierowców jest nieprawidłowa koncentracja uwagi. Nie można jednak generalizować. Czasami sprawność seniorów zaskakuje. Zdarza się, że 85-latek wykazuje się sprawnością psychoruchową na poziomie 35-latka. Wydaje się więc, że to kondycja konkretnej osoby powinna decydować o możliwości prowadzenia pojazdu, a nie jej wiek.

W niektórych państwach istnieje obowiązek przechodzenia kontrolnych badań przez seniorów. We Francji osobom po 70 roku życia wydaje się uprawnienia do prowadzeniach pojazdów na 2 lata, po czym należy przejść badania medyczne w celu uzyskania kolejnego zezwolenia na 2 lata.

Porady dla seniora za kierownicą

Nawet jeśli osoba starsza była wspaniałym kierowcą w młodym i średnim wieku, musi potrafić obiektywnie ocenić swoje aktualne umiejętności. Nie świadczy to o słabości, lecz o odpowiedzialnym zachowaniu dojrzałej osoby. Oto nasze porady dla kierowców w starszym wieku:

  1. Kluczowe jest dostosowanie sposobu jazdy do swoich możliwości. Należy prowadzić bardziej ostrożnie i starać się zachowywać odpowiednią odległość od innych uczestników ruchu drogowego.
  2. Nie powinno doprowadzać się do przemęczenia za kierownicą. Oznacza to rezygnację z dłuższych tras, organizowanie osoby, która mogłaby zmienić kierowcę w przypadku zmęczenia bądź planowanie jazdy w godzinach porannych, kiedy senior jest jeszcze wypoczęty.
  3. Warto zwrócić również uwagę na warunki pogodowe. Jazda w nocy, śniegu czy deszczu nie należy do najłatwiejszych nawet przy świetnym refleksie i młodym wieku. Tym bardziej takiej jazdy powinni unikać seniorzy.
  4. Również czas wzmożonego ruchu na drogach nie sprzyja osobom starszym. Korki w godzinach szczytu czy przedświąteczne, poświąteczne podróże sprzyjają stłuczkom i wypadkom drogowym.
  5. Kolejnym aspektem jest słaby wzrok. Jeśli senior nie jest w stanie zauważyć wszystkiego na drodze, a przy tym w odpowiednio szybkim czasie zareagować, powinien zastanowić się nad rezygnacją z prowadzenia pojazdu.
  6. Warto przemyśleć również wskazówki osób najbliższych. Ich uwagi na temat jazdy mogą być podyktowane troską o zdrowie seniora.
  7. Jeśli senior ze względu na swój stan zdrowia regularnie stosuje leki, powinien uważnie przeczytać ulotkę i sprawdzić czy może prowadzić pojazdy po ich zażyciu. Być może wpływają one na zdolność kierowania autem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA