REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Komis, Sprzedaż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo pierwokupu i odkupu

Prawo pierwokupu i odkupu to instrumenty prawne, które przy sprzedaży rzeczy pozwalają nam zachować pewną kontrolę nad ich losem. Zarówno pierwokup, jak i prawo odkupu powinny być zawarte w umowie sprzedaży.

Dwie wygrane w konkursie Fleet Awards Polska należą do marki Hyundai

W kategorii Flotowa Usługa Roku 2011 plebiscytu Fleet Awards Polska 2011 – serwis, zwyciężył pakiet oferowany przez Hyundaia. Nagrodę zdobył również samochód Hyundai ix35.

Skoda liderem rynku już od 2 lat

Od 24 miesięcy Skoda prowadzi w rankingach sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce.

Jakie auta najczęściej kupują Polacy?


W 2010 roku tylko 8 na 100 kupionych przez Polaków samochodów osobowych to auta nowe, a pozostałe 92 sztuki pochodziły z rynku wtórnego. W ubiegłym roku na zakup auta zdecydował się co dziesiąty Polak.

REKLAMA

Ile samochodów osobowych kupili Europejczycy?

Opublikowane zostały wyniki sprzedaży samochód osobowych. Stowarzyszenie ACEA odnotowało spadek ilości zakupionych aut na rynkach europejskich w kwietniu.

BMW i Masterlease łączą siły

BMW Group Polska i Masterlease zawiązały sojusz. Jego wynikiem będą niższe ceny aut dla klientów flotowych oraz specjalny pakiet serwisowy.

Czy warto kupić opony w internecie? Jakie pułapki na nas czyhają?

Gdzie znaleźć najtańsze opony? Najczęściej okaże się, że najlepsze oferty znajdziemy w sklepach internetowych. Powstaje jednak problem – kupujemy poniekąd „kota w worku”. Płacimy nie widząc opon na oczy... Czy warto podjąć takie ryzyko?

Czy warto zamontować czujniki ciśnienia powietrza w kolach? Ile to kosztuje?

Większość nowych aut już klasy średniej wyższej ma w wyposażeniu seryjnym system monitorujący ciśnienie powietrza w oponach. Takie systemy nie tyle mierzą ciśnienie, co ostrzegają gdy jest ono zbyt niskie, minimalizując ryzyko jazdy na „kapciu”. Czy taki system można zamontować w starszym aucie? Ile to kosztuje i czy opłaca się w niego inwestować?

REKLAMA

Jak powinna wyglądać internetowa oferta sprzedaży auta?

Jeśli planujesz w niedługim czasie sprzedać swoje auto w internecie, powinieneś zastanowić się, jak promować swoją ofertę. Obecnie na rynku motoryzacyjnym panuje ożywienie, jednak warto wiedzieć jak najlepiej je wykorzystać. Oto, jak powinna być skonstruowana internetowa oferta sprzedaży auta.

Sukcesy Renault - Clio i Dacia Duster liderami sprzedaży

W kwietniu 2011 Renault zanotowało najlepsze wyniki sprzedaży samochodów osobowych od początku roku. Najpopularniejszym modelem tej marki jest Clio, zaś w ofercie Dacii największym zainteresowaniem cieszy się Duster.

Spada sprzedaż samochodów

W kwietniu zarejestrowano 22 tysiące nowych samochodów osobowych. W porównaniu z marcem 2011 liczba rejestracji spadła aż o 18,21%.

Toyota wiceliderem rynku

Firma Toyota sprzedała w marcu 2 811 samochodów osobowych i z tym wynikiem uplasowała się na drugim miejscu, tuż za liderem rynku: Skodą.

Czy warto kupić roczne auto z salonu? Auto z poprzedniego rocznika – czy to się opłaca?

Ci, którzy są zainteresowani zakupem nowego auta, powinni zadać sobie jedno ważne pytanie. Czy koniecznie musi być ono wyprodukowane w tym roku? W salonach często zostają tzw. „ostatnie sztuki” z poprzedniego rocznika i warto dokładnie przejrzeć taką ofertę. Sprzedawcy w takich przypadkach są najczęściej nadzwyczaj elastyczni! Czy to się opłaca? Co oferują producenci?

Pułapki w umowach przedwstępnych – cz. 2

Zanim zwiążemy się umową powinniśmy ją uważnie przeczytać. To generalna zasada, która tyczy się każdej czynności prawnej. A jakie pułapki mogą czaić się w treści umowy przedwstępnej?

Pułapki w umowach przedwstępnych – cz. 1

W obrocie gospodarczym, przy zakupie nieruchomości - bardzo często przed zawarciem umowy właściwej strony decydują się na zawarcie umowy przedwstępnej. Zanim zwiążemy się taką umową warto dowiedzieć, jakie pułapki mogą na nas czyhać.

Rekordowy rok dla Mitsubishi w Polsce

Mijający rok fiskalny był dla Mitsubishi Motors w Polsce rekordowy. Od kwietnia 2010 do końca marca 2011 firma sprzedała 10 151 aut. Najpopularniejszym autem był Mitsubishi Lancer.

Wyłączenie rękojmi przy sprzedaży samochodu

Umowa między stronami może być ukształtowana wedle ich woli. To oznacza, że strony mogą również wyłączyć obowiązywanie przepisów o rękojmi za wady sprzedanej rzeczy.

Bez kryzysu na polskim rynku samochodowym

Specjaliści prognozowali spadki sprzedaży nawet o kilkadziesiąt procent. Tymczasem dilerzy mogą cieszyć się wynikami podobnymi do zeszłorocznych. Na rynku dominuje Skoda, a na kolejnych miejscach są Opel, Fiat, Toyota i Renault.

Co zrobić, gdy kupiony samochód okazał się wadliwy?

Samochód, który kupiliśmy okazał się niesprawny, a sprzedawca mówi, że nic nie może z tym zrobić? Sprawdź, jakie masz uprawnienia w takiej sytuacji?

Dlaczego umowę sprzedaży samochodu warto zawierać na piśmie?

Umowa sprzedaży samochodu może być zawarta w dowolnej formie, czyli nawet ustnie. Niemniej jednak przy rejestracji kupionego samochodu będziemy musieli wykazać dowód przeniesienia własności.

Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Samochód kupiony za wynagrodzenie męża w trakcie trwania majątku, wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Czy zatem przy umowie sprzedaży samochodu pod umową musi podpisać się także żona, jako współwłaściciel?

Sprzedaż wspólnego samochodu: jak napisać umowę?

Określenie stron jest zawsze koniecznym elementem każdej umowy. Jak jednak powinna wyglądać umowa sprzedaży samochodu będącego współwłasnością dwóch osób? Czy wystarczy tylko określenie jednej ze stron?

Jak obliczyć 14-dniowy termin na odpowiedź reklamacyjną?

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej daje sprzedawcy 14 dni na udzielenie odpowiedzi reklamacyjnej. Niektórzy sprzedawcy uznają, że chodzi tutaj o 14 dni roboczych. Jak jest naprawdę?

Przekręt z prototypową Miurą?

Media donoszą o osiągnięciu przez prototypową Lamborghini Miurę SV zawrotnej ceny 1,7 miliona dolarów. Problem w tym, że najprawdopodobniej nie jest to żaden prototyp.

Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku?

Wierzyciel może zablokować działania dłużnika, który wyzbywa się swojego majątku. Taką możliwość daje mu skarga pauliańska. Czy jednak będzie ona skutecznym narzędziem także wobec osób trzecich, które zdążyły zbyć uzyskane dobra?

Polski przemysł motoryzacyjny daleko w tyle za sąsiadami

W Polsce spada sprzedaż i produkcja aut, osiągamy najgorsze wyniki w tym regionie. Jeśli chodzi o inwestycje motoryzacyjne, to już teraz prześcignęła nas Słowacja, a inne państwa Europy Środkowo - Wschodniej depczą nam po piętach.

Reklamacja: czy czas wniesienia reklamacji ma znaczenie?

Prawo do reklamacji to jedno z podstawowych uprawnień konsumentów. Co należy wiedzieć, by w pełni korzystać ze swoich uprawnień? Jedną z takich przydatnych informacji jest odpowiedź na pytanie, czy czas wniesienia reklamacji ma znaczenie?

Cofanie licznika w aucie traktowane jak przestępstwo

Cofanie liczników w samochodach to bardzo częsta praktyka stosowana przez sprzedawców samochodów. Dotychczas czyn ten nie był ścigany przez policję. Trwają prace umożliwiające zakwalifikowanie cofnięcie licznika jako nowego rodzaju przestępstwa.

Co zrobić, jeśli kupiliśmy uszkodzone auto „bezwypadkowe”?

Co zrobić, jeśli kupiliśmy auto "bezwypadkowe", a okazało się, że brało udział w stłuczce? Jedną z możliwości jest uchylenie się od skutków własnego świadczenia woli. Takie wyjście istnieje m.in. w sytuacji, gdy oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu.

Czy istnieje obowiązek zawiadomienia o zbyciu pojazdu?

Każdy kierowca, który nabywa bądź zbywa samochód, jest obowiązany do poinformowania o tym fakcie urząd rejestrujący. W jakim terminie należy to uczynić? Jakie dokumenty złożyć?

Tłusty rok 2011 dla dealerów samochodów?

Wbrew wcześniejszym fatalistycznym prognozom, rynek motoryzacyjny rozwija się znakomicie zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Reklamacja

Reklamacja jest żądaniem kupującego, wynikającym z zawartej ze sprzedawcą lub usługodawcą umowy. Jest to uprawnienie przysługujące z racji nieprawidłowego wykonania umowy przez drugą stronę.

Karta gwarancyjna

Gwarancja, udzielona kupującemu przez wystawcę karty gwarancyjnej, stanowi umowę zawartą między tymi podmiotami. Umowa taka zabezpiecza prawa kupującego.

Zamiast kryzysu wzrost sprzedaży aut

Eksperci przewidywali kryzys na polskim rynku motoryzacyjnym, tymczasem lutowy wynik 24 tysięcy sprzedanych nowych aut nie daje dilerom powodów do zmartwień. 

Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?

Podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed wniesieniem powództwa jest jak napisać pismo. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym.

Powództwo o wydanie rzeczy. Gdzie je wnieść?

Zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i jej wydania. Jeżeli jednak sprzedawca nie będzie chciał się wywiązać z obowiązku wydania rzeczy, wtedy możemy wystąpić na drogę sądową z odpowiednim powództwem.

Jak powinny wyglądać prawidłowe oględziny samochodu? Część trzecia

Oto trzecia część poradnika dla kupujących używane auta. W tym odcinku zajmiemy się zawieszeniem i hamulcami.

Jak powinny wyglądać prawidłowe oględziny samochodu? Część druga

Oto część druga poradnika dla kupujących używane samochody. W tej części omówimy oględziny silnika i układu wydechowego.

Jak powinny wyglądać prawidłowe oględziny samochodu? Część pierwsza

Błyszczący lakier, do tego piękne duże alufelgi, które sprawiają, że mamy ochotę kupić takie auto. Jednak liczą się również inne walory. Poniżej znajduje się zbiór porad, na co zwrócić uwagę przy pierwszych oględzinach auta.

Franchising

Franchising, w Polsce nazywany franczyzą to forma umowy licencyjnej. Polega na udzieleniu firmie przez inna firmę zezwolenia na sprzedaż ich dóbr lub świadczenie ich usług. Należy podkreślić prawną i finansową odrębność tych przedsiębiorstw.

Cena

Cena wyrażana jest przede wszystkim w pieniądzu i jest to ilość pewnego dobra, za które sprzedający postanawia przenieść prawa własności jakiegoś przedmiotu na drugą osobę. Według teorii ekonomicznych cena musi równać się wartości wycenianego dobra.

O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?

Umowę zawieramy nie tylko poprzez złożenie podpisu pod określonym pismem. Do zawarcia umowy dojdzie także w sposób dorozumiany. Warto pamiętać także o przepisach dotyczących oferty, które pomogą nam w sytuacji, gdy cena towaru przy kasie okaże się wyższa, niż ta na półce.

Zbycie spadku

Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.

W marcu auta będą tańsze


Część importerów i dilerów planuje na marzec obniżkę cen nowych modeli aut w wysokości podatku VAT. Promocje mają zatrzymać spadek sprzedaży nowych samochodów osobowych.

Umowa komisu

Na podstawie umowy komisu, zleceniobiorca (komisant) zobowiązuje się do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rzecz zleceniodawcy (komitenta), ale w imieniu własnym, natomiast komitent zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia (prowizji). Komisant działa w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa.

Umowa zamiany

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przykład może stanowić zamiana roweru na motocykl lub jednej monety na inną.

System sprzedaży lawinowej

Organizowanie systemu sprzedaży lawinowej polega na proponowaniu nabywania towarów lub usług poprzez składanie nabywcom tych towarów lub usług obietnicy uzyskania korzyści materialnych w zamian za nakłonienie innych osób do dokonania takich samych transakcji, które to osoby uzyskałyby podobne korzyści materialne wskutek nakłonienia kolejnych osób do udziału w systemie. Organizowanie systemu sprzedaży lawinowej stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Sukcesja

Sukcesja to sposób pochodnego nabycia prawa, w skutek którego powstaje stosunek następstwa prawnego pomiędzy poprzednikiem a nabywcą. Wyróżniamy sukcesję syngularną oraz sukcesję uniwersalną.

Sprzedaż na raty

Sprzedaż na raty to rodzaj umowy, którą zawiera prowadzący przedsiębiorstwo (sprzedawca) z osobą fizyczną (kupującym), przedmiotem transakcji jest rzecz ruchoma nabyta na własne potrzeby kupującego.

Sprzedaż konsumencka

Sprzedaż konsumencka dotyczy sprzedaży w zakresie działalności przedsiębiorstwa rzeczy ruchomej (nie dotyczy energii elektrycznej i gazu), osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą [towar konsumpcyjny].

REKLAMA