REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pułapki w umowach przedwstępnych – cz. 1

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Czytaj jakich pułapek wystrzegać się przy zawieraniu umowy.
Czytaj jakich pułapek wystrzegać się przy zawieraniu umowy.

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie gospodarczym, przy zakupie nieruchomości - bardzo często przed zawarciem umowy właściwej strony decydują się na zawarcie umowy przedwstępnej. Zanim zwiążemy się taką umową warto dowiedzieć, jakie pułapki mogą na nas czyhać.

Zadbaj o wszystkie szczegóły

Umowa przedwstępna charakteryzuje się tym, iż strony zobowiązują się w niej do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej np. umowy sprzedaży. Standardowo takie umowy zawierane są w obrocie gospodarczym, czy np. przy zakupie mieszkania od dewelopera.

REKLAMA

Przy jej zawieraniu należy pamiętać o tym, żeby jej treść zawierała istotne postanowienia, jakie ma zawierać umowa przyrzeczona. W przypadku umowy sprzedaży będzie to określenie przedmiotu sprzedaży, oznaczenie ceny.

Jeżeli zawieramy umowę przedwstępną sprzedaży, należy m.in. zawrzeć ustalenia co do ceny. Nie ma potrzeby wskazywania konkretnej ceny, a wystarczy ograniczyć się do wskazania podstaw do jej ustalenia.

Skutki braku przezorności mogą być fatalne. Umowa przedwstępna, w której nie ustalono ceny sprzedaży, choćby przez wskazanie stabilnych podstaw do jej ustalenia, jest nieważna. Dla stron rodzi to poważne konsekwencje, jako że czynność nieważna nie jest skutecznie dokonana.

Zobacz serwis: Umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyobraźmy sobie sytuację, że strony zawierają umowę przedwstępną sprzedaży bez wskazania chociażby podstaw do ustalenia ceny. Taka umowa nie powoduje żadnych skutków prawnych, co oznacza że nie będzie można dochodzić ani zawarcia umowy przyrzeczonej, ani nawet odszkodowania.

Brak ustaleń co do ceny lub podstaw jej ustalenia powoduje nieważność umowy przedwstępnej.

Zobacz serwis: W sądzie

Forma umowy

REKLAMA

Równie ważna może okazać się forma umowy przedwstępnej. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dla umowy przyrzeczonej wymagana forma szczególna. Będzie tak w przypadku umów sprzedaży nieruchomości, które muszą być dokonywane w formie aktu notarialnego.

W takim przypadku najbezpieczniej będzie w takiej właśnie formie zawrzeć także umowę przedwstępną. Wtedy bowiem będzie można dochodzić sądownie zawarcia umowy przyrzeczonej. Wyrok uwzględniający żądanie będzie stwierdzał zawarcie umowy przyrzeczonej i zastępował tę umowę (nie będzie konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli).

Inaczej będzie jeżeli pomimo wymaganej formy szczególnej dla umowy przyrzeczonej, umowa przedwstępna zostanie sporządzona w formie ustnej lub pisemnej. Wtedy też strona poszkodowana, jeżeli z umowy nie będzie wynikało nic innego, będzie mogła dochodzić odszkodowania tylko w ograniczonym zakresie.

POBIERZ WZÓR: Umowa przedwstępna sprzedaży

Takie skutki są szczególnie niebezpieczne w przypadku zawierania umów zakupu nowego mieszkania. Jeżeli umowa przedwstępna zostanie podpisana w formie pisemnej, to w zasadzie nie ma możliwości, by na deweloperze, gdy już wybuduje mieszkanie, wymusić przeniesienie jego własności.

Jakie konsekwencje może mieć nieuważne czytanie umowy przedwstępnej – czytaj w części drugiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca i dorabianie na rencie 2024. Ile można zarobić, żeby ZUS nie zmniejszył lub zawiesił wypłaty renty?

ZUS informuje, że renciści, którzy mają orzeczoną niezdolność do pracy, mimo ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia mogą podejmować pracę zarobkową. Muszą tylko uważać na graniczne kwoty przychodu. Jakie są te limity w czerwcu, lipcu i sierpniu 2024 r.?

Przewóz i przesyłanie leków przez granice – przepisy polskie, limity, zasady i wyjątki

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i warunków przewożenia przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej leków (produktów leczniczych), środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego.

Polacy ufają bankom? Tylko 43 proc. konsumentów czyta umowy kredytowe w całości. 10 proc. konsultuje z prawnikiem

Aż 17,3% Polaków zaciągających kredyt w banku lub w innej instytucji finansowej w ogóle nie zapoznaje się z zapisami umowy. Do tego 19,7% ankietowanych sprawdza jedynie wybrane fragmenty. Cały dokument czyta 43,1% badanych, a zaledwie 10,4% respondentów dodatkowo konsultuje poszczególne zapisy z prawnikiem. Ponadto 8,2% uczestników sondażu nie tylko analizuje wszystko, ale również prosi o pomoc kogoś znajomego. Autorzy badania, komentujący ww. wyniki, uważają, że są one alarmujące. Nie czytając umowy zawieranej z bankiem, kredytobiorcy narażają się na potencjalne pułapki, w tym ukryte opłaty czy niekorzystne warunki spłaty. Tak wynika z badania UCE RESEARCH i Kancelarii SubiGo przeprowadzonego w I połowie czerwca 2024 r.

Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

REKLAMA

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

REKLAMA

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

REKLAMA