reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?

Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?

Podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed wniesieniem powództwa jest jak napisać pismo. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym.

Postępowanie uproszczone

Przygotowując się do wytoczenia sprawy powinniśmy najpierw zastanowić się, jakie kroki trzeba koniecznie podjąć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy sprawa nie spełnia przesłanek do rozpatrzenia jej w postępowaniu uproszczonym.

Zgodnie z art. 505(1) Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu uproszczonym są rozpatrywane m.in. sprawy wynikające z umów (np. umowa sprzedaży), jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych. Tym samym jest wartość przedmiotu sporu (sprzedawanej rzeczy) nie przekroczy 10 tys. zł, wtedy też sprawa zostanie rozpatrzona w postępowaniu uproszczonym.

Samo postępowanie uproszczone jest obligatoryjne, a skierowanie do tego trybu następuje z urzędu. Istotną cechą tego postępowania jest to, że pisma wnoszone są na specjalnych formularzach. Zgodnie z art. 505(2) Kodeksu postępowania cywilnego w taki sposób powinny być wnoszone zarówno pozew, jak i odpowiedź nań, sprzeciw od wyroku zaocznego oraz pismo zawierające wnioski dowodowe.

Zobacz: Jak zapobiec przedawnieniu roszczeń?

W postępowaniu uproszczonym co do zasady wnioski dowodowe zgłasza się tylko w pierwszym piśmie procesowym.

Wniesienie pozwu bez zachowania formy formularza będzie uzasadniać zwrot pisma do uzupełnienia. 

Co w pozwie?

W samym piśmie należy oznaczyć strony sporu. Będzie to sprzedawca oraz kupujący. Drugą kwestią będzie wskazanie wartości przedmiotu sporu, która w zasadzie będzie taka sama jak cena oznaczona w umowie.

Należy pamiętać o tym, że przy oznaczaniu wartości należy ją zaokrąglić w górę do pełnego złotego.

Rzecz ma wartość 300,27 zł. Wartość należy oznaczyć na 301 zł.

Zobacz serwis: Opłaty i koszty w sądzie

Określenie żądania pozwu

Inną istotną kwestią jest określenie żądania pozwu. W przypadku, gdy żądamy wydania rzeczy należy takie żądanie wyraźnie określić. Prócz tego dokładnego określenia wymaga rzecz, której wydania się domagamy.

Nakazania pozwanemu wydania powodowi (dokładnie określona rzecz) znajdującej się w jego posiadaniu.

Zobacz: Jak sformułować żądanie w pozwie?

Uzasadnienie żądania

Po tym należy przystąpić do uzasadnienia żądania w szczególności przytaczając okoliczności faktyczne uzasadniające nasze roszczenie. Będzie to przede wszystkim wskazanie, iż zawarta została umowa sprzedaży na mocy której sprzedawca jest zobowiązany do wydania rzeczy.

Pamiętaj o dowodach, wśród których należy wskazać również samą umowę sprzedaży.

Na koniec należy się podpisać oraz wymienić załączniki do pozwu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama