REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pułapki w umowach przedwstępnych – cz. 2

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jakie pułapki mogą się czaić w treści umowy przedwstępnej?
Jakie pułapki mogą się czaić w treści umowy przedwstępnej?

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zwiążemy się umową powinniśmy ją uważnie przeczytać. To generalna zasada, która tyczy się każdej czynności prawnej. A jakie pułapki mogą czaić się w treści umowy przedwstępnej?

Czytaj uważnie umowę

Przed podpisaniem każdej umowy powinniśmy ją uważnie przeczytać pod kątem konsekwencji, jakie niesie ona dla nas. Nie ma bowiem takich umów, których nie można negocjować. To banalne stwierdzenia, ale powinniśmy mieć świadomość, zwłaszcza gdy tekst jest propozycją drugiej strony, że nie wszystkie postanowienia mogą być dla nas korzystne. Lepiej o tym dowiedzieć się przed podpisaniem i spróbować umowę renegocjować, niż niemile zaskoczyć się, gdy przyjdzie do egzekucji niekorzystnych postanowień.

REKLAMA

Zobacz: Pułapki w umowach przedwstępnych - cz. 1

Odszkodowanie z umowy przedwstępnej

Nie inaczej jest w przypadku umowy przedwstępnej. Jak każda umowa ma ona swój ustawowy szkielet, którego nie można naruszyć, obok którego istnieją także postanowienia, które strony mogą kształtować w miarę dowolnie. Jednym z takich postanowień jest kwestia odszkodowania wobec uchylenia się od zawarcia umowy przyrzeczonej.

Umowa przedwstępna to zobowiązanie jednej lub dwóch stron do zawarcia umowy przyrzeczonej (np. umowy sprzedaży).

Zgodnie z treścią art. 390 ust. 1 Kodeksu cywilnego strony mogą uregulować wedle własnego upodobania kwestie odpowiedzialności. Warto zwrócić uwagę na ten zapis, zwłaszcza że może być on dla nas uciążliwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W treści umowy przedwstępnej może znaleźć się m.in. klauzula określająca karę umowną za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy przedwstępnej. Zastrzeżenie to wygląda w ten sposób, iż strony w umowie określają kwotę, którą osoba winna naruszenia zobowiązania będzie musiała zapłacić drugiemu.

W przypadku niewykonania zobowiązania z winy jednej ze stron przewiduje się karę umowną w wysokości 20 tys. zł.

REKLAMA

Takie zastrzeżenie dla osoby, która liczyła na zawarcie umowy ma istotne znaczenie. Kara umowna skutkuje bowiem tym, że trzeba będzie ją zapłacić niezależnie od tego, czy zaistnieje szkoda. Osoba, która uchyli się od zawarcia umowy przyrzeczonej nie będzie mogła się powołać na fakt, iż druga ze stron nie poniosła żadnej szkody. Karę umowną trzeba będzie i tak zapłacić.

Ze strony poszkodowanego może mieć to istotne znaczenie, jako że oznacza zdjęcie z niego obowiązku wykazania szkody. Z kolei dla osoby, która zobowiązania z umowy przedwstępnej niewykonana będzie to oznaczało konieczność zapłacenia kary niezależnie od szkód, jakie poczyniła.

Zobacz serwis: Umowy

Ograniczenie odpowiedzialności

Patrząc na to z drugiej strony możliwe jest także znaczące ograniczenie odpowiedzialności osoby przez którą nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej. Dozwolone jest bowiem ograniczenie odpowiedzialności w ten sposób, iż sprawca będzie odpowiadał jedynie za te szkody, które wyrządził umyślnie.

Postanowienie, które wyłączałoby odpowiedzialność za szkody umyślne będzie nieważne.

Jeżeli takie ograniczenie znajdzie się w umowie, będzie ono oznaczać, że strona winna nie poniesie odpowiedzialności, jeżeli szkoda powstanie na skutek jej niedbalstwa.

POBIERZ WZORY: Umowy przedwstępne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: chce dalej grzywien 30 000 zł za nieświadome naruszanie przepisów o legalnej pracy

Przedsiębiorcy, którzy przyjmą do pracy cudzoziemca, nie sprawdzając uprzednio, czy jego pobyt na terytorium RP jest zgodny z prawem są ścigani Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i karani grzywną do 30 000 zł. 

Min. sprawiedliwości A. Bodnar: Rozwody od ręki i bez sędziego. Notariusz albo rozwód w USC. Bez orzekania o winie

Pozasądowe rozwody. Taka możliwość tylko dla par bez konfliktu. Min. sprawiedliwości A. Bodnar i Ministerstwo Sprawiedliwości planują nowelizacją przepisów o rozwodach.

Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

REKLAMA

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu i w jakiej sytuacji przysługuje to świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

REKLAMA

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA