REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa komisu

main image
Na podstawie umowy komisu, zleceniobiorca (komisant) zobowiązuje się do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rzecz zleceniodawcy (komitenta), ale w imieniu własnym, natomiast komitent zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia (prowizji). Komisant działa w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa.

Zobacz serwis: Umowy

Forma umowy

Umowa komisu nie wymaga szczególnej formy. Może być zawarta ustnie, a nawet w sposób dorozumiany.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie komisanta może być ustalone z góry (wynagrodzenie) lub może stanowić prowizję od faktycznie uzyskanej ceny sprzedaży.

Podstawowe obowiązki komisanta

Do podstawowych obowiązków komisanta należy prowadzenie kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych w imieniu własny, lecz na rachunek komitenta oraz wydanie komitentowi wszystkiego, co dla niego uzyskał przy wykonaniu umowy.

Podstawowe obowiązki komitenta

Do podstawowych obowiązków komitenta należy uiszczenie wynagrodzenia (prowizji) należnego komisantowi oraz oznaczenie ceny rzeczy, którą komisant ma sprzedać lub kupić.

Rękojmia

Komisant ponosi odpowiedzialność za ukryte wady fizyczne rzeczy i za jej wady prawne, chyba że przed zawarciem umowy poinformował o nich kupującego. Powyższe wyłączenie nie dotyczy wad, o których komisant wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

Prawo zastawu

Komisantowi przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach stanowiących przedmiot komisu, dopóki rzeczy te znajdują się u niego lub u osoby, która je dzierży w jego imieniu, albo dopóki może nimi rozporządzać za pomocą dokumentów. Zastaw ustanawia się dla zabezpieczenia roszczeń o prowizję oraz roszczeń o zwrot wydatków i zaliczek udzielonych komitentowi, jak również dla zabezpieczenia wszelkich innych należności wynikłych ze zleceń komisowych.

Wygaśnięcie

Umowa komisu z reguły wygasa przez jej wykonanie, chyba że strony zastrzegły w umowie inny termin.

Zobacz: Sprzedaż towarów

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA