REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż na raty

main image
Sprzedaż na raty to rodzaj umowy, którą zawiera prowadzący przedsiębiorstwo (sprzedawca) z osobą fizyczną (kupującym), przedmiotem transakcji jest rzecz ruchoma nabyta na własne potrzeby kupującego.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Cena

Płatność następuje w ratach, natomiast rzecz ma zostać wydana przed całkowitym zapłaceniem ceny.

Zastrzeżenie natychmiastowej wymagalności nie uiszczonej ceny

Powyższe zastrzeżenie dotyczy sytuacji nie dotrzymania terminów płatności rat, oraz jest skuteczne, gdy zachowano formę pisemną, a kupujący nie zapłacił co najmniej 2 rat na sumę przewyższającą 1/5 część ceny.

Odstąpienie od umowy

Wyżej wymienione przesłanki uprawniają także do odstąpienia od umowy przez sprzedającego, jednakże musi on wyznaczyć termin do uiszczenia zaległości.
Postanowienia umowne nie mogą być mniej korzystne dla kupującego.

Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi może być wyłączona lub ograniczona przez umowę tylko, gdy przewidują to przepisy szczególne.

Przedterminowa zapłata

Kupujący może dokonać zapłaty przed terminem, a tym samym ma możliwość odliczenia od długu kwoty odpowiadającej wysokości stopy procentowej obowiązującej dla danego rodzaju kredytów NBP.

Kredyt bankowy

Przepisy o sprzedaży na raty stosuje się także odpowiednio w wypadkach, gdy rzecz ruchoma zostaje sprzedana osobie fizycznej korzystającej z kredytu udzielonego jej na ten cel przez bank, jeśli kredyt ten ma być spłacony ratami, a rzecz została kupującemu wydana przed całkowitą spłatą kredytu. Bankowi przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczy sprzedanej, dopóki rzecz znajduje się u kupującego. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy ponosi wyłącznie sprzedawca.

Zobacz serwis: Umowa kupno-sprzedaż

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA