REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Powództwo o wydanie rzeczy. Gdzie je wnieść?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Najczęściej pozew wnosi się do sądu właściwego wedle miejsca zamieszkania pozwanego.
Najczęściej pozew wnosi się do sądu właściwego wedle miejsca zamieszkania pozwanego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i jej wydania. Jeżeli jednak sprzedawca nie będzie chciał się wywiązać z obowiązku wydania rzeczy, wtedy możemy wystąpić na drogę sądową z odpowiednim powództwem.

Umowa sprzedaży

Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się odebrać rzecz i zapłacić cenę.

REKLAMA

Jak zatem widać z powyższego wydanie rzeczy kupującemu jest jednym z podstawowych obowiązków sprzedawcy. Co jednak począć w sytuacji, gdy obowiązek ten sprzedawca lekceważy lub też celowo opóźnia wydanie rzeczy?

Nie jest trudno znaleźć przykłady takich sytuacji. „Zakupiłem przez internet towar. Niestety pomimo upływu czasu sprzedawca nie jest w stanie zorganizować wydania towaru. Zbywa moje zapytania i lekceważy moje telefony. Jakie mam możliwości działania?” pyta jeden z naszych użytkowników.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Powództwo do sądu

W takiej sytuacji jednym z kroków, które może podjąć poszkodowany kupujący jest skierowanie do sądu powództwa z żądaniem wydania rzeczy. Poniżej będzie można przeczytać jaki sąd będzie właściwy, jak napisać pozew i jaką wnieść opłatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwość miejscowa

Co do zasady jeżeli pozew nie dotyczy wydania nieruchomości, wtedy też sądem właściwym miejscowo będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jest to podstawowa zasada wynikająca z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

W przypadku, gdy sprawa dotyczy nieruchomości sądem właściwym miejscowo będzie sąd miejsca położenia nieruchomości.

PRZYKŁAD NR 1: A wnosi pozew o wydanie rzeczy ruchomej, którą nabył od B (pozwanego), mieszkającego w stołecznej dzielnicy Praga Południe. W takiej sytuacji sądem właściwym miejscowo będzie Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe.
PRZYKŁAD NR 2: A wnosi pozew o wydanie nieruchomości, którą nabył od B (pozwanego), mieszkającego w stołecznej dzielnicy Praga Południe. Nieruchomość jest położona w Wołominie. W takiej sytuacji sądem właściwym miejscowo będzie Sąd Rejonowy w Wołominie.

Oprócz tego przepisy prawa w przypadku powództw o wykonanie umowy dają możliwość wytoczenia go przed sąd miejsca wykonania umowy (art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz serwis: W sądzie

REKLAMA

W odniesieniu do wydania rzeczy należy wskazać, iż właściwość miejscowa na tej podstawie musi być ustalona według tego, gdzie towar powinien być wydany. Sprzedawca wydając towar wykonuje (przynajmniej w części) umowę. Zatem powództwo może być wniesione w sądzie wedle miejsca w którym wydanie miało nastąpić.

W umowie sprzedaży strony określiły Wołomin, jako miejsce wydania rzeczy. Kupujący może na podstawie art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego wytoczyć powództwo do sądu rejonowego w Wołominie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA