reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Powództwo o wydanie rzeczy. Gdzie je wnieść?

Powództwo o wydanie rzeczy. Gdzie je wnieść?

Zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i jej wydania. Jeżeli jednak sprzedawca nie będzie chciał się wywiązać z obowiązku wydania rzeczy, wtedy możemy wystąpić na drogę sądową z odpowiednim powództwem.

Umowa sprzedaży

Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się odebrać rzecz i zapłacić cenę.

Jak zatem widać z powyższego wydanie rzeczy kupującemu jest jednym z podstawowych obowiązków sprzedawcy. Co jednak począć w sytuacji, gdy obowiązek ten sprzedawca lekceważy lub też celowo opóźnia wydanie rzeczy?

Nie jest trudno znaleźć przykłady takich sytuacji. „Zakupiłem przez internet towar. Niestety pomimo upływu czasu sprzedawca nie jest w stanie zorganizować wydania towaru. Zbywa moje zapytania i lekceważy moje telefony. Jakie mam możliwości działania?” pyta jeden z naszych użytkowników.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Powództwo do sądu

W takiej sytuacji jednym z kroków, które może podjąć poszkodowany kupujący jest skierowanie do sądu powództwa z żądaniem wydania rzeczy. Poniżej będzie można przeczytać jaki sąd będzie właściwy, jak napisać pozew i jaką wnieść opłatę.

Właściwość miejscowa

Co do zasady jeżeli pozew nie dotyczy wydania nieruchomości, wtedy też sądem właściwym miejscowo będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jest to podstawowa zasada wynikająca z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

W przypadku, gdy sprawa dotyczy nieruchomości sądem właściwym miejscowo będzie sąd miejsca położenia nieruchomości.

PRZYKŁAD NR 1: A wnosi pozew o wydanie rzeczy ruchomej, którą nabył od B (pozwanego), mieszkającego w stołecznej dzielnicy Praga Południe. W takiej sytuacji sądem właściwym miejscowo będzie Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe.
PRZYKŁAD NR 2: A wnosi pozew o wydanie nieruchomości, którą nabył od B (pozwanego), mieszkającego w stołecznej dzielnicy Praga Południe. Nieruchomość jest położona w Wołominie. W takiej sytuacji sądem właściwym miejscowo będzie Sąd Rejonowy w Wołominie.

Oprócz tego przepisy prawa w przypadku powództw o wykonanie umowy dają możliwość wytoczenia go przed sąd miejsca wykonania umowy (art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz serwis: W sądzie

W odniesieniu do wydania rzeczy należy wskazać, iż właściwość miejscowa na tej podstawie musi być ustalona według tego, gdzie towar powinien być wydany. Sprzedawca wydając towar wykonuje (przynajmniej w części) umowę. Zatem powództwo może być wniesione w sądzie wedle miejsca w którym wydanie miało nastąpić.

W umowie sprzedaży strony określiły Wołomin, jako miejsce wydania rzeczy. Kupujący może na podstawie art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego wytoczyć powództwo do sądu rejonowego w Wołominie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najczęściej pozew wnosi się do sądu właściwego wedle miejsca zamieszkania pozwanego.
Najczęściej pozew wnosi się do sądu właściwego wedle miejsca zamieszkania pozwanego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama