reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?

O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?

Umowę zawieramy nie tylko poprzez złożenie podpisu pod określonym pismem. Do zawarcia umowy dojdzie także w sposób dorozumiany. Warto pamiętać także o przepisach dotyczących oferty, które pomogą nam w sytuacji, gdy cena towaru przy kasie okaże się wyższa, niż ta na półce.

Umowy cywilnoprawne mają to do siebie, że sposób ich zawarcia jest bardzo często niezbyt skomplikowany. Jeżeli ustawa nie określa wymaganej formy dla zawarcia określonej umowy, jak na przykład aktu notarialnego dla sprzedaży nieruchomości, wtedy też taka umowa może być zawarta w formie dowolnej.

Oznacza to, że umowa może być także zawarta w formie ustnej. Najczęściej zawieranie umowy kojarzy nam się z wyrażeniem odpowiedniego oświadczenia woli poprzez złożenie podpisu pisemną umową. Niemniej jednak większość umów, jakie każdego dnia zawierane są w Polsce, to niesformalizowane umowy ustne, w których oświadczenie woli stron jest wyrażane w sposób dorozumiały.

Zgodnie z art. 60 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Tym samym nasze oświadczenie woli, niezbędne przy umowie sprzedaży, niekoniecznie musi być uwidocznione naszym podpisem na umowie, a do jego złożenia wystarczy odpowiednie zachowanie się w konkretnych okolicznościach.

Tym samym umowa sprzedaży jest zawiera tak wtedy, gdy podpisujemy umowę, jak również wtedy gdy bierzemy towar z półki i płacimy określoną cenę.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Właśnie z tym drugim sposobem zawarcia umowy mamy do czynienia najczęściej. Co istotne taki sposób zawarcia umowy rodzi szereg istotnych konsekwencji, których świadomość może być nam przydatna np. wtedy, gdy cena towaru na półce okaże się inna od tej, którą zobaczymy przy kasie.

Zgodnie bowiem z art. 543 Kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Co to oznacza dla kupującego?

Zobacz: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama