REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Zawarcie umowy może nastąpić także w sposób dorozumiany.
Zawarcie umowy może nastąpić także w sposób dorozumiany.

REKLAMA

REKLAMA

Umowę zawieramy nie tylko poprzez złożenie podpisu pod określonym pismem. Do zawarcia umowy dojdzie także w sposób dorozumiany. Warto pamiętać także o przepisach dotyczących oferty, które pomogą nam w sytuacji, gdy cena towaru przy kasie okaże się wyższa, niż ta na półce.

Dorozumiane zawarcie umowy

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne mają to do siebie, że sposób ich zawarcia jest bardzo często niezbyt skomplikowany. Jeżeli ustawa nie określa wymaganej formy dla zawarcia określonej umowy, jak na przykład aktu notarialnego dla sprzedaży nieruchomości, wtedy też taka umowa może być zawarta w formie dowolnej.

REKLAMA

Oznacza to, że umowa może być także zawarta w formie ustnej. Najczęściej zawieranie umowy kojarzy nam się z wyrażeniem odpowiedniego oświadczenia woli poprzez złożenie podpisu pisemną umową. Niemniej jednak większość umów, jakie każdego dnia zawierane są w Polsce, to niesformalizowane umowy ustne, w których oświadczenie woli stron jest wyrażane w sposób dorozumiały.

Zgodnie z art. 60 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Tym samym nasze oświadczenie woli, niezbędne przy umowie sprzedaży, niekoniecznie musi być uwidocznione naszym podpisem na umowie, a do jego złożenia wystarczy odpowiednie zachowanie się w konkretnych okolicznościach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym umowa sprzedaży jest zawiera tak wtedy, gdy podpisujemy umowę, jak również wtedy gdy bierzemy towar z półki i płacimy określoną cenę.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Ofertowy tryb zawarcia umowy

Właśnie z tym drugim sposobem zawarcia umowy mamy do czynienia najczęściej. Co istotne taki sposób zawarcia umowy rodzi szereg istotnych konsekwencji, których świadomość może być nam przydatna np. wtedy, gdy cena towaru na półce okaże się inna od tej, którą zobaczymy przy kasie.

Zgodnie bowiem z art. 543 Kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Co to oznacza dla kupującego?

Zobacz: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży


Sama oferta to złożone drugiej stronie oświadczenie woli, które zawiera istotne postanowienia proponowanej umowy. W przypadku sklepu będziemy mieli do czynienia z umową sprzedaży, a wystawienie towaru na półce wraz z ceną będzie uznane za ofertę (towar jest wskazaniem przedmiotu sprzedaży, a określenie ceny jest drugim koniecznym istotnym elementem umowy sprzedaży).

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży

REKLAMA

Jednak to nie wszystko. Ofertowy tryb zawierania umowy ma to do siebie, że umowa zostaje zawarta jakby automatycznie, gdyż poczytuje się ją za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę (np. sklep, który wystawił towar i oznaczył go ceną) oświadczenie drugiej strony o jej przyjęciu (art. 70 Kodeksu cywilnego).

Dla samego konsumenta cała ta konstrukcja prawna ma takie znaczenie, że podchodząc do kasy z towarem z półki, przekazujemy sprzedawcy (przeważnie jego pracownikowi) nasze oświadczenie o przyjęciu oferty, co samo w sobie już skutkuje zawarciem umowy sprzedaży.

Ważne jest uświadomienie sobie, że przy kasie sprzedawca nie może żądać od nas innej ceny niż ta określona na półce. Dochodząc do kasy i przekazując towar nie zaczynamy „targów” ze sprzedawcą, gdyż umowa już w tej chwili jest zawarta. Ceną takiej umowy będzie cena określona w ofercie (a więc ta, która została oznaczona na półce z towarem), a wszelkie żądania zapłaty wyższej ceny nie będą miały pokrycia w prawie.

Zobacz serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA