REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt, Rodzina na Swoim

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o kredyt konsumencki

Przez umowę o kredyt konsumencki należy rozumieć umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności (kredytodawca) udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Za umowę o kredyt konsumencki uważa się w szczególności: 1) umowę pożyczki, 2) umowę kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego, 3) umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, 4) umowę, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później niż świadczenie kredytodawcy, 5) umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument – do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia.

Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa

Kasa jest spółdzielnią, do której celów należy gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej.

Premia gwarancyjna

Posiadacze książeczek mieszkaniowych, które zostały założone do 23 października 1990 r., mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej.

Państwowy dług publiczny

Państwowy dług publiczny obejmuje zobowiązania sektora finansów publicznych z tytułu: 1) wyemitowanych papierów wartościowych opiewających na wierzytelności pieniężne; 2) zaciągniętych kredytów i pożyczek; 3) przyjętych depozytów; 4) wymagalnych zobowiązań: a) wynikających z odrębnych ustaw oraz prawomocnych orzeczeń sądów lub ostatecznych decyzji administracyjnych, b) uznanych za bezsporne przez właściwą jednostkę sektora finansów publicznych będącą dłużnikiem.

REKLAMA

Kredyt lombardowy

Kredyt lombardowy jest to kredyt udzielany jednostkom gospodarczym pod zastaw ruchomości, w tym głównie papierów wartościowych, towarów, metali szlachetnych.

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

W Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej zrzeszają się spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (są ich wyłącznymi członkami). Kasa Krajowa stanowi spółdzielnię osób prawnych. Do jej zdań należy przeprowadzanie lustracji zrzeszonych kas.

Karta kredytowa

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie w banku kredytu oferowanego na specjalnych warunkach. Na podstawie comiesięcznych dochodów bank wyznacza limit zadłużenia klienta, tzn. kwotę jaką może on dysponować niezależnie od stanu jego konta. Limit, o którym mowa powyżej maleje wraz z używaniem karty, po czym – po spłaceniu zadłużenia – o taką sumę zostaje odnowiony.

Kiedy kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”?

Kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”, jeżeli naruszy zasady, które wprowadziła nowelizacja ustawy, dotycząca programu. Nowe zasady obejmują zarówno przyszłych kredytobiorców, jak i tych, którzy już spłacają kredyt w ramach „Rodziny na Swoim”.

REKLAMA

Rodzina na Swoim w pigułce – poradnik

Czas pokaże, ile beneficjenci stracą na zmianach ustawy o Rodzinie na Swoim, eksperci są sceptycznie nastawieni do programu. Pod koniec sierpnia zasady udzielania rządowych dopłat do kredytów zmieniły się diametralnie – do RnS m.in. zostały włączone single. Jakie obostrzenia wprowadzono?

„Rodzina na Swoim”: zmiany na rynku nieruchomości

Nowa „Rodzina na Swoim” spowodowała zmiany na rynku nieruchomości. Polacy, którym zależy na kupnie tańszego mieszkania mieszczącego się w limitach programu, poszukują lokali mieszkalnych w mniejszych miejscowościach.

Całkowity koszt kredytu konsumenckiego

Całkowity koszt kredytu oznacza wszystkie koszty wraz z odsetkami i innymi opłatami i prowizjami, które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt.

Bank hipoteczny

Bank hipoteczny to bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony wyłącznie w formie spółki akcyjnej.

Rodzina na Swoim: czy banki chcą przyznawać kredyty na nowych zasadach?

Eksperci przyjrzeli się dokładniej Rodzinie na Swoim. Program, który już wielu osobom pozwolił uzyskać rządową dopłatę do kredytu mieszkaniowego, powoli jest wycofywany. Czy znowelizowane 31 sierpnia zasady udzielania dofinansowania faktycznie sprzyjają singlom i osobom poniżej 35 roku życia?

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Deutsche Bank PBC rezygnuje z "Rodziny na Swoim"

Program „Rodzina na Swoim”, którym ma pomagać w spłacie kredytu mieszkaniowego, w związku z wprowadzonymi przez rząd zmianami przestaje być interesujący dla banków. Z udzielania kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” wycofał się właśnie Deutsche Bank PBC.

„Rodzina na Swoim” – program dla promila ofert

31 sierpnia 2011 roku wchodzi w życie Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Polska Federacja Rynku Nieruchomości przeprowadziła sondę w środowisku pośredników w obrocie nieruchomościami dotyczącą skutków wspomnianych zmian dla obrotu nieruchomościami mieszkaniowymi.

Czy zbliża się koniec Rodziny na Swoim?

Już we wrześniu do kredytu mieszkaniowego z rządowymi dopłatami przestaną kwalifikować się małżeństwa, które przekroczyły 35 rok życia. Kto skorzysta, a kto straci na nowych zasadach przyznawania dofinansowania? Eksperci przestrzegają, że o mieszkanie w „Rodzinie na Swoim” będzie bardzo trudno.

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych zostały wywołane przez rosnące oprocentowanie kredytów i obniżki marż. Kredytobiorców czekają jeszcze nowelizacja ustawy dotyczącej „Rodziny na Swoim” i ustawa antyspreadowa.

„Rodzina na Swoim” i frank szwajcarski – sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

Zmiany w programie „Rodzinie na Swoim” i ostatni wzrost kursu franka szwajcarskiego wpłynęły na sytuację na rynku kredytów hipotecznych. Przeczytaj raport przygotowany przez Open Finance i Oferty.net.

„Rodzina na Swoim”: stare zasady dofinansowania do 30 sierpnia

Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r. Przyszli kredytobiorcy, którym zależy na uzyskaniu preferencyjnego kredytu, powinni pospieszyć się z formalnościami.

„Rodzina na Swoim”: rynek pierwotny i wtórny

Program „Rodzina na Swoim” zmieni się na początku września 2011 r. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynkach pierwotnym i wtórnym po nowelizacji ustawy regulującej „Rodzinę na Swoim”?

Zmalało zainteresowanie „Rodziną na Swoim”

Zainteresowanie kredytobiorców dofinansowaniem w ramach programu „Rodzina na Swoim” w ostatnim czasie zmalało. W ciągu dwóch tygodni zmienią się zasady przyznawania preferencyjnych kredytów. Mimo to potencjalni kredytobiorcy nie spieszą się z formalnościami.

Co zmieni się w „Rodzinie na swoim” we wrześniu?

Eksperci policzyli, że limity cen, kwalifikujących do programu „Rodzina na swoim”, spadną nawet o 43%. Ponadto maksymalny wiek kredytobiorcy, upoważnionego do otrzymania rządowej dopłaty (lub co najmniej jednego współmałżonka w przypadku małżeństwa), wyniesie 35 lat. Kto skorzysta na zmianach?

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, którą podpisał już prezydent Bronisław Komorowski wprowadza kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu programu. Jedną z nich jest umożliwienie skorzystania z dopłaty do kredytu także osobom samotnym, nie tylko rodzinom.

Czy znajdziemy używane mieszkania spełniające nowe limity „Rodziny na Swoim”?

Pierwsze projekty zmian w programie „Rodzina na Swoim” przewidywały całkowite wycofanie z dopłat mieszkań nabywanych z rynku wtórnego. Dlatego za kompromis można uznać utrzymanie programu dla używanych mieszkań.

Ile można wynegocjować przy zakupie mieszkania z ogłoszenia?

Jaką cenę za metr kwadratowy mieszkania można wynegocjować, w porównaniu z kwotą, podaną w ogłoszeniu? W których miastach różnica między ceną ofertową i transakcyjną jest największa? Ekspert przyjrzał się zmianom na rynku nieruchomości, które miały miejsce od początku maja do końca lipca.

„Rodzina na Swoim” korzystniejsza dla nowych mieszkań

Zmiany w „Rodzinie na Swoim” utrudnią dostęp do preferencyjnych kredytów na mieszkania z rynku wtórnego w wielu miastach. Dodatkowo, zmaleje liczba nowych lokali, których zakup dofinansuje państwo.

Deweloperzy a „Rodzina na Swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na Swoim” źle wpłyną na sytuację deweloperów. Deweloperzy nie zamierzają obniżać cen, co w połączeniu z wygórowanymi wymaganiami banków może zmniejszyć popyt na nowe nieruchomości.

Czy jest jeszcze szansa na mieszkanie ze "starą" Rodziną na Swoim?

Nowelizacja ustawy o Rodzinie na Swoim została podpisana przez prezydenta. Eksperci szacują, że nowe zasady przyznawania kredytów z rządową dopłatą wejdą w życie za parę tygodni. Jakie promocje przygotowały banki dla beneficjentów, którzy chcą zdążyć ze złożeniem wniosku na starych warunkach?

„Rodzina na Swoim”: ostatnia szansa na tańszy kredyt

Już tylko do połowy sierpnia można będzie uzyskać tańszy kredyt w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Dla potencjalnych kredytobiorców banki przygotowały promocje, które mają ułatwić uzyskanie preferencyjnego kredytu.

Prezydent przyjął zmiany w „Rodzinie na Swoim”

Zmiany w „Rodzinie na swoim” zostały już zaakceptowane przez prezydenta i zaczną obowiązywać w połowie sierpnia. Jedna ze zmian w „Rodzinie na Swoim” dotyczy objęcia dofinansowaniem singli.

Niekorzystna sytuacja kredytobiorców

Niekorzystna sytuacja kredytobiorców wynika ze zmian w rządowym programie „Rodzina na Swoim”, wzrostu WIBORU i stawki EUROLIBOR oraz pojawieniu się nowej rekomendacji.

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Który bank oferuje najlepszy kredyt „Rodzina na Swoim” na lipiec - sierpień 2011?

Na biurko prezydenta trafiła znowelizowana ustawa o kredytach z dopłatami. Zdaniem ekspertów jest już praktycznie przesądzone to, że do końca sierpnia 2011 roku wejdą w życie zmiany, które w efekcie bardzo ograniczą dostępność Rodziny na Swoim. Do którego banku udać się po finansowanie, zanim zaczną obowiązywać nowe zasady?

Nawet 5 tys. zł pomocy dla poszkodowanych przez huragan

Rada Ministrów przyjęła plan pomocy rolnikom, których gospodarstwa zostały poszkodowane wskutek huraganów oraz innych klęsk żywiołowych. Będą specjalne zasiłki i preferencyjne kredyty.

Wszystko o „Rodzinie na Swoim”

„Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Od początku trwania programu „Rodzina na Swoim”, czyli od stycznia 2007r., z preferencyjnego kredytu skorzystało ponad 100 tysięcy rodzin. Kto może wziąć udział w programie „Rodzina na Swoim”? Jakie są warunki uczestnictwa? Jakie zmiany zaszły w programie „Rodzinie na Swoim”? Co stanie się z programem rządowych dopłat po 2012?

Czy sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawi się?

W lipcu prawdopodobnie trzeci raz z rzędu spadną ceny mieszkań w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Zdaniem ekspertów obserwowane na rynku ożywienie miało charakter sezonowy i było związane z kupnem nieruchomości dla studentów. Czy podaż na rynku pierwotnym osiągnie rekordowo wysoki poziom?

Gdzie program Rodzina na Swoim cieszy się największym powodzeniem?

W pierwszym półroczu 2011 roku przyznano 27,5 tys. kredytów w ramach programu Rodzina na Swoim. Eksperci policzyli, że to o 54 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Gdzie jest najtrudniej, a gdzie najłatwiej o kredyt?

Rozwód i podział majątku a kredyt hipoteczny

Często po rozwodzie i podziale majątku mieszkanie kredytowane jest na jednego małżonka. Co w takiej sytuacji dzieje się z kredytem wobec drugiego małżonka?

Ekspert radzi: Rozwód a kredyt

Jeżeli małżeństwo wzięło kredyt, to po rozwodzie małżonkowie nadal są zobowiązani. Zobowiązanie to ma bowiem charakter solidarny.

Kredyt a śmierć jednego z małżonków

W przypadku, gdy umiera jeden z małżonków, kredyt wspólnie zaciągnięty nie wygasa. Jakie skutki dla zobowiązań kredytobiorcy ma śmierć małżonka?

Porada Eksperta: Kredyt a rozdzielność majątkowa małżonków

Małżonkowie zaciągają kredyt, a potem zmieniają ustrój na odrębność majątkową. Jaki ma to wpływ na ich zobowiązania?

Ekspert radzi: Kredyt przed ślubem

Co w sytuacji, gdy jedno z małżonków przed ślubem bierze kredyt? Jakie ma to skutki po zawarciu małżeństwa?

Więcej kredytów przyznawanych w ramach „Rodziny na Swoim”

W ramach programu „Rodzina na Swoim” w pierwszej połowie 2011 roku udzielono prawie 27,5 tys. kredytów, co oznacza 54-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku.

Niekorzystne zmiany w „Rodzinie na Swoim”

Zmiany w rządowym programie „Rodzina na Swoim” są nieuchronne. Zmienią się zasady przyznawania kredytów, a także limity cen na 1 mkw nieruchomości, które finansuje państwo. Jeszcze trudniej będzie uzyskać kredyt preferencyjny.

„Rodzina na Swoim” – więcej czasu dla przyszłych małżeństw

Na skorzystanie z „Rodziny na Swoim” więcej czasu mają przyszłe małżeństwa. Warunkiem jest złożenie wniosku o przyznanie kredytu przed wejściem w życie nowelizacji ustawy. Akt ślubu małżonkowie dostarczą przed podpisaniem umowy kredytowej. W takiej sytuacji przyszli małżonkowie mają czas na kompletowanie dokumentów nawet do listopada.

Czy single mogą korzystać z programu "Rodzina na Swoim"?

Szykują się duże zmiany w rządowym programie dopłat „Rodzina na Swoim”. Do tej pory mogły z niego korzystać jedynie małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Jednak niedługo w programie "Rodzina na Swoim" będą mogły brać udział również osoby będące w związkach partnerskich i single.

Koniec programu „Rodzina na Swoim”

Program „Rodzina na Swoim” skończy się w grudniu 2012 r. Sejm już przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o programie „Rodzina na Swoim”. Teraz ustawa trafi do prezydenta i najpóźniej 19 sierpnia zaczną obowiązywać nowe warunki „Rodziny na Swoim”.

REKLAMA