Kategorie

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Nowe zasady w programie "Rodzina na swoim"
Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Nowelizacja wprowadzi zmiany w zasadach stosowania dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (czyli rządowego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych „Rodzina na Swoim”).

Na początku warto wskazać, że dotychczasowy tytuł ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania został zmieniony nowelizacją na następujący: „ustawa o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania”.

Zobacz też: Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

W porównaniu do dotychczasowego tytułu ustawy, dodano określenie „i innych osób”. Zmiana ta, choć z pozoru niewielka, odzwierciedla rozszerzenie przez nowelizację kręgu osób, które mogą korzystać z programu „Rodzina na Swoim” o osoby niepozostające w związku małżeńskim i nieposiadające dzieci (tzw. single). Jednocześnie, warto zaznaczyć, że dla tych osób zastosowano inne wymogi korzystania z programu, niż dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Singiel będzie mógł nabyć tylko lokal mieszkalny (a nie np. dom jednorodzinny), którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m2. W przypadku singli dofinansowanie będzie udzielane do 30 m2 lokalu. Dodatkowo, z programu będzie mógł skorzystać tylko singiel, który do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie był właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Jest to dość znacząca różnica w porównaniu do wymogu stawianego małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci, które nie mogą być właścicielami innej nieruchomości w dniu podpisywania umowy kredytu preferencyjnego.

Zobacz też: Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Obniżenie ceny metra kwadratowego nieruchomości

Kolejną bardzo istotną zmianą wprowadzoną nowelizacją jest znaczne obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nabywanej nieruchomości, które kwalifikują do udzielenia wsparcia w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Zmiana ta spowoduje, że w wielu miejscach Polski znalezienie nieruchomości spełniającej kryterium ceny będzie w praktyce dość utrudnione, wręcz niemożliwe. Analitycy rynku nieruchomości już teraz ostrzegają, że w wielu miastach nie ma nieruchomości spełniających nowe kryteria cenowe programu „Rodzina na Swoim”. Nierealne kryteria, znacznie odbiegające od rzeczywistych cen nieruchomości, dotyczą przede wszystkim większych miast i rynku wtórnego. Z drugiej strony podnosi się jednak, że obniżenie przez nowelizację maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości może spowodować obniżenie cen nieruchomości przez deweloperów, którym będzie zależało na sprzedaży mieszkań.

Zobacz także: Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Limit wieku

Reklama

Ponadto, nowelizacja wprowadza limit wieku osoby ubiegającej się o kredyt preferencyjny w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Od 31 sierpnia 2011 r. dopłaty do kredytu mogą być stosowane, jeżeli docelowy kredytobiorca złoży wniosek o kredyt preferencyjny najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat. W sytuacji, gdy wniosek składają małżonkowie, warunek ten dotyczy młodszego małżonka, a w przypadku jednakowego wieku - obojga małżonków. Jedynym wyjątkiem od powyższej zasady są osoby wychowujące samotnie dzieci, gdyż w ich przypadku nie ma określonego limitu wiekowego, a więc mogą one złożyć wniosek również w kolejnych latach po ukończeniu 35 roku życia.

Warto zaznaczyć, że powyższe zmiany nie będą miały zastosowanie do wniosków o kredyt preferencyjny złożonych przed 31 sierpnia 2011 r., gdyż do wniosków złożonych przed tym dniem stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podsumowanie

Podsumowując, na pewno korzystną zmianą wprowadzoną nowelizacją jest rozszerzenie kręgu osób, które mogą ubiegać się o udzielenie preferencyjnego kredytu na osoby niepozostające w związku małżeńskim. Jednak nowe kryteria stosowane nie tylko wobec singli, a także znaczne obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości, które kwalifikują do udzielenia wsparcia finansowego, mogą spowodować, że niewiele osób będzie mogło skorzystać z tego programu. Jeżeli jednak nie mamy własnego mieszkania, warto sprawdzić, czy kwalifikujemy się do uzyskania wsparcia w ramach programu „Rodzina na Swoim”, gdyż nowelizacja przewiduje, że wnioski o preferencyjne kredyty będą przyjmowane jedynie do 31 grudnia 2012 r.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.