reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Nowelizacja wprowadzi zmiany w zasadach stosowania dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (czyli rządowego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych „Rodzina na Swoim”).

Na początku warto wskazać, że dotychczasowy tytuł ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania został zmieniony nowelizacją na następujący: „ustawa o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania”.

Zobacz też: Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

W porównaniu do dotychczasowego tytułu ustawy, dodano określenie „i innych osób”. Zmiana ta, choć z pozoru niewielka, odzwierciedla rozszerzenie przez nowelizację kręgu osób, które mogą korzystać z programu „Rodzina na Swoim” o osoby niepozostające w związku małżeńskim i nieposiadające dzieci (tzw. single). Jednocześnie, warto zaznaczyć, że dla tych osób zastosowano inne wymogi korzystania z programu, niż dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Singiel będzie mógł nabyć tylko lokal mieszkalny (a nie np. dom jednorodzinny), którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m2. W przypadku singli dofinansowanie będzie udzielane do 30 m2 lokalu. Dodatkowo, z programu będzie mógł skorzystać tylko singiel, który do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie był właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Jest to dość znacząca różnica w porównaniu do wymogu stawianego małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci, które nie mogą być właścicielami innej nieruchomości w dniu podpisywania umowy kredytu preferencyjnego.

Zobacz też: Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Obniżenie ceny metra kwadratowego nieruchomości

Kolejną bardzo istotną zmianą wprowadzoną nowelizacją jest znaczne obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nabywanej nieruchomości, które kwalifikują do udzielenia wsparcia w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Zmiana ta spowoduje, że w wielu miejscach Polski znalezienie nieruchomości spełniającej kryterium ceny będzie w praktyce dość utrudnione, wręcz niemożliwe. Analitycy rynku nieruchomości już teraz ostrzegają, że w wielu miastach nie ma nieruchomości spełniających nowe kryteria cenowe programu „Rodzina na Swoim”. Nierealne kryteria, znacznie odbiegające od rzeczywistych cen nieruchomości, dotyczą przede wszystkim większych miast i rynku wtórnego. Z drugiej strony podnosi się jednak, że obniżenie przez nowelizację maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości może spowodować obniżenie cen nieruchomości przez deweloperów, którym będzie zależało na sprzedaży mieszkań.

Zobacz także: Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama