reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, którą podpisał już prezydent Bronisław Komorowski wprowadza kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu programu. Jedną z nich jest umożliwienie skorzystania z dopłaty do kredytu także osobom samotnym, nie tylko rodzinom.

Jak dotąd, z kredytu z budżetową dopłatą mogły skorzystać dwie grupy osób – małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko. Z kręgu osób uprawnionych wyłączone były osoby samotne. Po zmianach, prawo skorzystania z programu przysługiwać będzie również singlom, ale na nieco innych zasadach.

Zobacz: Jakie są warunki zasiedzenia?

Generalną zasadą jest, że osoba uprawniona może skorzystać z kredytu tylko na mieszkanie spełniające ustawowe warunki i wyłącznie wtedy, gdy weźmie kredyt w banku, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Ustawowe warunki, o jakich mowa powyżej to limity powierzchniowe i cenowe takiego mieszkania. Z kredytu z dopłatą można skorzystać tylko wtedy, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego, który chcemy zakupić nie przekracza 75 m2 (w przypadku domu – 140 m2). Cena takiego lokalu nie może przekroczyć 1,4 średniej ceny budowy (w Warszawie średnia cena wynosi 7011,5, czyli koszt m2 mieszkania, które chcemy zakupić nie może być wyższy niż 9816,1 zł).

Zmiany w ustawie przewidują obniżenie wskaźników z 1,4 do 1,0 dla rynku pierwotnego i do 0,8 dla rynku wtórnego.

Co ważne, dopłata nie obejmuje całej powierzchni. Dopłata do odsetek dotyczy 50 m2 dla mieszkania i 70 m2 dla domu.

W przypadku singla, norma metrażowa będzie wynosić 50 m2 (czyli singiel może na kredyt z dopłatą kupić mieszkanie do 50 m2), a dopłatą ma zostać objęte 30 m2.

Norma metrażowa oraz cena nie będą stanowiły jedynych warunków skorzystania z programu. Nowelizacja ustawy wprowadza również kryterium wiekowe – nieukończone 35 lat.

Na zmianach, jakie zostaną od wrześnie wprowadzone w programie „Rodzina na swoim” najwięcej skorzystają single. Być może norma metrażowa nie pozwala na zakup bardzo dużego mieszkania, ale 8 lat dopłat do kredytu wydaje się być wystarczającą zachętą.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Co do zmian wskaźnikowych, znacznie ograniczą one pulę mieszkań, z której mogą wybierać poszukujący własnego lokum. Choć sejmowa komisja infrastruktury nie zgodziła się na wyłączenie z programu rynku wtórnego (a takie były pierwotne założenia), to obniżenie wskaźnika do 0,8 może spowodować, że rynek ten w programie „Rodzina na swoim” straci znaczenie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama