reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Program „Rodzina na swoim” ma na celu pomoc małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci w nabyciu własnego mieszkania. Zapewnia dopłaty z budżetu państwa do kredytów hipotecznych zaciąganych właśnie w tym celu.

Aby skorzystać z programu należy, w pierwszej kolejności, skontaktować się z bankiem, który udziela kredytów z dofinansowaniem. Obecnie jest ich 28 (listę można znaleźć na stronie www.bgk.gov.pl). Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku kredytowego i przedstawienie zaświadczenia o osiąganych dochodach.

Skorzystanie z preferencyjnego kredytu możliwe jest tylko wówczas, gdy nie posiadamy prawa własności do żadnego budynku czy lokalu.

Ponieważ kredyt przeznaczony jest tylko dla określonego kręgu odbiorców, do dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy kredytu musimy dołączyć albo akt małżeństwa albo oświadczenie, że jesteśmy osobą samotnie wychowującą dziecko.

Zobacz również: Preferencyjny kredyt dla osób samotnie wychowujących dziecko

Obecnie, na podpis Prezydenta czeka nowelizacja ustawy, która wprowadza kilka istotnych zmian w programie „Rodzina na swoim”. Jakich?

Po pierwsze, ustala, że program „Rodzina na swoim” wygaśnie wraz z końcem 2012 roku. Ponadto, zmienia się wskaźnik, który służy do wyliczania limitów cen mieszkań, do których możemy otrzymać dopłaty. Ta zmiana dotknie szczególnie rynek wtórny. Tu wskaźnik zmaleje bowiem z 1,4 do 0,8, co oznacza, że będzie można skorzystać z dopłat do mieszkań , których cena wynosi do 5600 zł za mkw. Do tej pory wynosiła ona 9800 zł.

Konsekwencją takiej regulacji będzie więc to, iż w większych miastach Polski, przede wszystkim w Warszawie, większość mieszkań nie zmieści się w limitach. Chcąc skorzystać z kredytu preferencyjnego trzeba będzie albo zdecydować się np. na mieszkanie w słabszej lokalizacji albo dużo gorszym standardzie. W praktyce oznaczać to będzie koniec programu „Rodzina na swoim” na rynku wtórnym. Przede wszystkim warszawskim.

Nowelizacja ustawy wprowadza jeszcze dwie, warte wskazania regulacje. Po pierwsze, ograniczenia wiekowe – z kredytu z dopłatą będą mogły skorzystać osoby do 35. roku życia (dotyczy to małżeństw – warunek musi spełniać przynajmniej jedno ze współmałżonków, ograniczenie nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci).

Do programu zostaną również włączone osoby samotne. Problem polega jednak na tym, że wybór mieszkań dla singli będzie bardzo ograniczony. Po pierwsze, ze względu na obniżenie limitów cen metra kwadratowego. A po drugie, gdyż będą mogli skorzystać z preferencyjnego kredytu tylko na mieszkanie do 50 mkw.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Program "Rodzina na swoim" wygaśnie wraz z końcem 2012 roku.
Program "Rodzina na swoim" wygaśnie wraz z końcem 2012 roku.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama