REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Marta Wrzosek
Program
Program "Rodzina na swoim" wygaśnie wraz z końcem 2012 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Jak skorzystać z programu „Rodzina na swoim”?

REKLAMA

Program „Rodzina na swoim” ma na celu pomoc małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci w nabyciu własnego mieszkania. Zapewnia dopłaty z budżetu państwa do kredytów hipotecznych zaciąganych właśnie w tym celu.

Aby skorzystać z programu należy, w pierwszej kolejności, skontaktować się z bankiem, który udziela kredytów z dofinansowaniem. Obecnie jest ich 28 (listę można znaleźć na stronie www.bgk.gov.pl). Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku kredytowego i przedstawienie zaświadczenia o osiąganych dochodach.

Skorzystanie z preferencyjnego kredytu możliwe jest tylko wówczas, gdy nie posiadamy prawa własności do żadnego budynku czy lokalu.

Ponieważ kredyt przeznaczony jest tylko dla określonego kręgu odbiorców, do dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy kredytu musimy dołączyć albo akt małżeństwa albo oświadczenie, że jesteśmy osobą samotnie wychowującą dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Preferencyjny kredyt dla osób samotnie wychowujących dziecko

Program po zmianach

Obecnie, na podpis Prezydenta czeka nowelizacja ustawy, która wprowadza kilka istotnych zmian w programie „Rodzina na swoim”. Jakich?

REKLAMA

Po pierwsze, ustala, że program „Rodzina na swoim” wygaśnie wraz z końcem 2012 roku. Ponadto, zmienia się wskaźnik, który służy do wyliczania limitów cen mieszkań, do których możemy otrzymać dopłaty. Ta zmiana dotknie szczególnie rynek wtórny. Tu wskaźnik zmaleje bowiem z 1,4 do 0,8, co oznacza, że będzie można skorzystać z dopłat do mieszkań , których cena wynosi do 5600 zł za mkw. Do tej pory wynosiła ona 9800 zł.

Konsekwencją takiej regulacji będzie więc to, iż w większych miastach Polski, przede wszystkim w Warszawie, większość mieszkań nie zmieści się w limitach. Chcąc skorzystać z kredytu preferencyjnego trzeba będzie albo zdecydować się np. na mieszkanie w słabszej lokalizacji albo dużo gorszym standardzie. W praktyce oznaczać to będzie koniec programu „Rodzina na swoim” na rynku wtórnym. Przede wszystkim warszawskim.

Dla trzydziestopięciolatków i singli

Nowelizacja ustawy wprowadza jeszcze dwie, warte wskazania regulacje. Po pierwsze, ograniczenia wiekowe – z kredytu z dopłatą będą mogły skorzystać osoby do 35. roku życia (dotyczy to małżeństw – warunek musi spełniać przynajmniej jedno ze współmałżonków, ograniczenie nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci).

Do programu zostaną również włączone osoby samotne. Problem polega jednak na tym, że wybór mieszkań dla singli będzie bardzo ograniczony. Po pierwsze, ze względu na obniżenie limitów cen metra kwadratowego. A po drugie, gdyż będą mogli skorzystać z preferencyjnego kredytu tylko na mieszkanie do 50 mkw.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA