reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Warunki skorzystania z programu

Aby móc skorzystać z programu, należy nie tylko należeć do kręgu osób uprawnionych (małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci, wkrótce również single), ale przede wszystkim wybrać lokal, który spełnia ustawowe kryteria.

Program „Rodzina na swoim” umożliwia uzyskanie dopłat z budżetu państwa do kredytu przez 8 lat. Jednak nie możemy kupić dowolnie wybranego przez nas mieszkania.

Zobacz: Czy z programu "Rodzina na swoim" mogą skorzystać osoby samotne?

Po pierwsze, ograniczają nas normy metrażowe określone w ustawie. Otóż, kredyt z dopłata dotyczy wyłącznie mieszkań do 75 m2 lub domów do 140 m2. Chcąc skorzystać z kredytu z dopłatą musimy zmieścić się w tych granicach.

Co więcej, mieszkanie, które chcemy kupić, powinno mieć nie tylko określony metraż, ale również taką a nie inną cenę za m2. Cena takiego lokalu nie może przekroczyć 1,4 średniej ceny budowy (w Warszawie cena nie może być wyższa niż 9816,1 zł, w Łodzi - 6615, 70 zł, a w Poznaniu – 7182 zł).

Zmiany w „Rodzinie na swoim”

Wraz z nowelizacją ustawy zmienią się wskaźniki - z 1,4 do 1,0 dla rynku pierwotnego i do 0,8 dla rynku wtórnego. Wskaźnik ten odnosi się do maksymalnej wartości metra kwadratowego lokalu. Im wyższy wskaźnik, tym droższe mieszkanie możemy kupić w ramach programu. Obniżenie wskaźników oznacza, iż zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym będzie można kupić tylko tańsze lokale.

Zobacz serwis: Nieruchomości

O ile dla rynku pierwotnego, spadek o 0,4 nie wpłynie aż tak znacząco na pulę mieszkań, z której możemy wybierać (choć z całą pewnością ją ograniczy), to dla rynku wtórnego oznacza to w zasadzie wyłączenie z programu.

Oficjalnie sejmowa komisja infrastruktury nie zgodziła się na wycofanie rynku wtórnego z programu, jednak zmiany, które zostały wprowadzone albo znacznie ograniczają wybór albo w ogóle go pozbawiają. Biorąc pod uwagę fakt, o ile zmaleje maksymalna cena mieszkania, które można zakupić na kredyt z dopłatą, w zasadzie mieszkańcy większych miast, tj. Warszawy czy Krakowa raczej nie znajdą mieszkania na rynku wtórnym, które do programy by się kwalifikowało. Chyba, że zdecydują się na mieszkanie w złym stanie technicznym, do generalnego remontu czy w najgorszej lokalizacji.

Zmiany przewidują również rozszerzenie kręgu osób uprawniony o osoby samotne, wprowadzenie kryterium wiekowego – do 35 lat, a także wygaśnięcie programu z końcem 2012 roku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Talinkme.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama