reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

„Rodzina na swoim” to program, który ma umożliwić małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci (a po zmianach również singlom) zakup mieszkania na kredyt z dopłatą z budżetu państwa. Dopłata stanowi równowartość 50% odsetek przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu.

W pierwszej kolejności, należy upewnić się, czy mieszkanie, którym jesteśmy zainteresowani, objęte jest programem. Państwo dopłaca bowiem tylko do kredytów przeznaczonych na ściśle określone lokale. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie może przekraczać 75m2, a w przypadku domu rodzinnego – 140 m2. Co więcej, cena zakupu mieszkania nie przekracza średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych (np. w Warszawie – 9816 zł 10 gr, w Krakowie – 6622 zł 70 gr).

Zobacz: Nowe pułapy cenowe w "Rodzina na swoim"

Po drugie, musimy spełniać wszelkie warunki przewidziane w ustawie. Program „Rodzina na swoim” przeznaczony jest dla małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dziecko.

Po zmianach, które wprowadza nowelizacja ustawy, z programu będą mogły skorzystać także osoby samotne. Zostanie również wprowadzona granica wieku – program przeznaczony będzie dla osób, które nie ukończyły 35. roku życia.

Niezbędnym elementem skorzystania z programu jest zaciągnięcie kredytu w jednym z 28 banków, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W dniu zawierania umowy nie możemy posiadać prawa własności do lokalu lub budynku mieszkalnego (ani być najemcą lokalu).

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Nowelizacja ustawy wprowadza bardzo istotne modyfikacje w programie „Rodzina na swoim”. Po pierwsze, zmieni się krąg podmiotowy osób mogących skorzystać z programu. Jak już wcześniej zostało wspomniane – program obejmie także singli, ale wyłączy osoby dotąd uprawnione, a które ukończyły już 35 lat.

Drugą zmianą, która znacznie ograniczy pulę mieszkań, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą Państwa, jest obniżenie pułapu cen, którego nie wolno przekroczyć. Dotąd średnie koszty budowy mnożono przez wskaźnik 1,4 (i tak np. w Warszawie średnie koszty budowy wynoszą 7011,5 zł, a pułap wynosił 9816 zł 10 gr – 7011,5 x 1,4), teraz na rynku pierwotnym wskaźnik będzie wynosił 1, a na rynku wtórnym 0,8. w praktyce oznacza to, że w wielu miastach rynek wtórny w ogóle zostanie wyłączony z programu – nie z mocy ustawy, ale z racji, iż niewiele będzie mieszkań, które spełniać będą te kryteria.

Trzecią, najbardziej istotną decyzją jest ogłoszenie, że program „Rodzina na swoim” wygasa wraz z końcem 2012 roku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama