REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie dla Młodych, Kupno nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?

Jeśli decydujemy się na zakup domu od dewelopera, budynek będziemy mogli prawdopodobnie zobaczyć na różnych etapach prowadzonych prac. Najważniejsze jest jednak skontrolowanie stanu i jakości budynku w trakcie jego oddawania do użytku. Nie bójmy się zmierzyć pomieszczeń czy sprawdzić jakości okien – mamy do tego pełne prawo – wszystko powinno się zgadzać z projektem całego budynku.

Mieszkanie dla młodych w 2014 roku już pewne

Sejm przyjął już program "Mieszkanie dla Młodych". To dobra wiadomość dla młodych Polaków, którym państwo pomoże w zakupie pierwszego "M"

Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Prawo pierwokupu to prawo określające kto ma pierwszeństwo kupna nieruchomości przed innymi potencjalnymi klientami. Kiedy mamy prawo do pierwokupu mieszkania? Jakich formalności związanych z pierwokupem należy dopełnić? Czy prawo pierwokupu można scedować? Na jakiej podstawie określa się prawo pierwokupu?

Mieszkanie dla Młodych - Sejm przyjął program

Sejm przyjął program "Mieszkanie dla Młodych". Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie w styczniu 2014 roku.

REKLAMA

Mieszkanie dla Młodych w 2014 roku a budowa domu

Mieszkanie dla Młodych, czyli program, który w założeniu ma wystartować w 2014 roku, będzie wspierał także budowę domów jednorodzinnych. Tak zapowiadają politycy. Poniekąd można odnieść wrażenie, że ma to być pewnego rodzaju alternatywa dla ulgi budowlanej.

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami ujęty został w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, począwszy od artykułu 179. Obecnie, ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie niektórych ustaw regulujących wykonywanie niektórych ustaw radykalnie zmniejszyła wymogi stawiane kandydatom chcących zajmować się zawodowo pośrednictwem w zakresie nieruchomości.

REKLAMA

„Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

Polska Federacja Rynku Nieruchomości w piśmie skierowanym do Podkomisji apeluje o włączenie do ustawy zapisów, na podstawie których będzie można uzyskać dofinansowanie do zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Jak „Mieszkanie dla Młodych” wpływa na rynek nieruchomości?

Obecna stagnacja na rynku nieruchomości jest spowodowana między innymi rozpoczęciem w niedalekiej perspektywie programu dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych”. Kupujący wstrzymują się z kupieniem mieszkania, licząc na dofinansowanie. Jaki wpływ na rynek nieruchomości ma „Mieszkanie dla Młodych”?

„Mieszkanie dla Młodych” w Krakowie – które inwestycje się zakwalifikują?

„Mieszkanie dla Młodych” ma ruszyć na początku 2014 roku, jednym z kryteriów przyznawania dopłaty będzie cena metra kwadratowego w wybranej inwestycji. I pomimo podniesienia w sierpniu granicznej ceny metra kwadratowego, trzeba się będzie dobrze naszukać, żeby znaleźć mieszkanie spełniające wymogi. Które inwestycje w Krakowie zakwalifikują się do dopłaty?

„Mieszkanie dla Młodych” – średni wskaźnik odtworzeniowy większy nawet o 10%

Średni wskaźnik odtworzeniowy decyzją sejmowej podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się ustawą „Mieszkanie dla Młodych” został zwiększony. Skala wzrostu średniego wskaźnika odtworzeniowa nie będzie jednakowa we wszystkich regionach Polski. Przeczytaj, kto na tym zyska i co się jeszcze zmieniło.

„Mieszkanie dla Młodych” – nowe limity cen

„Mieszkanie dla Młodych” ma wejść w życie w 2014 roku, czasu zostało mało. Tymczasem podkomisja zajmująca się ustawą wprowadza kolejne zmiany, tym razem jest się z czego cieszyć, zwiększone zostaną o 10% limity cen.

„Mieszkanie dla Młodych” – istotne zmiany

„Mieszkanie dla Młodych” planowo ma zacząć działać w 2014 roku, tymczasem rząd nadal pracuje nad ostatecznym kształtem ustawy. Istotną zmianą w projekcie ustawy ma być zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Jak dokładnie będzie wyglądało „Mieszkanie dla Młodych” w 2014 roku?

Instytucje dotyczące brytyjskiego prawa własności nieruchomości

Kształtujące się na przestrzeni wieków prawo brytyjskie obfituje w różne rodzaje własności nieruchomości, które są nieporównywalnie bardziej skomplikowane od tych przyjętych w rodzimym prawodawstwie. Czym charakteryzuje się brytyjskie prawo własności nieruchomości?

Kupować mieszkanie czy czekać?

Zdolność kredytowa rodziny zarabiającej dwie średnie krajowe wzrosła. Raty kredytowe są na rekordowo niskim poziomie, więc sytuacja na rynku finansowym sprzyja kupieniu mieszkania. Ceny mieszkań także spadły, jednak w perspektywie jest program dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych”. Stąd pytanie: kupować mieszkanie czy czekać?

„Mieszkanie dla Młodych” – dopłata do budowy domu?

„Mieszkanie dla Młodych” zakładało dofinansowanie zakupu mieszkania od dewelopera, w takim kształcie niemożliwe było przystąpienie do programu w miejscowościach, w których nie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Dlatego rząd rozważa również dofinansowanie w ramach programu budowy domów.

„Mieszkanie dla Młodych” – czy rzeczywiście pomoże Polakom?

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli rządowy program wsparcia finansowego zakupu mieszkania przez młodych Polaków po przyjęciu projektu ustawy w połowie maja 2013 roku, trafił do Sejmu. Na jakich zasadach będzie można otrzymać dopłatę? Czy program rzeczywiście pomoże Polakom?

Założenia programu "Mieszkanie dla młodych"

Prawdopodobnie od nowego roku w życie wejdzie nowy program "Mieszkanie dla młodych". Jakie kryteria należy spełnić, aby móc skorzystać z programu? Na jakie dopłaty mogą liczyć nabywcy mieszkań w programie "Mieszkanie dla młodych"?

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych w podkomisji

Posłowie są jednomyślni w kwestii ułatwiania nabycia pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Nie ma jedynie porozumienia, czy projekt ma dotyczyć tylko rynku pierwotnego, czy też wtórnego. PSL proponuje włączyć w projekt także domy jednorodzinne. Czy sytuacja budżetu pozwala na rozszerzenie programu?

Mieszkanie dla młodych w 2014 r.

Program "Mieszkanie dla młodych" prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 2014 r. Niewykluczone, że nowy program obejmie również nieruchomości z rynku wtórnego. Prace nad nowym programem jeszcze trwają.

Odpowiedzialność dewelopera za jakość instalacji wykonanych przez firmy zewnętrzne

Odpowiedzialność dewelopera za jakość wykonanych przez niego prac jest niekwestionowana, jak zaś przedstawia się odpowiedzialność za prace powierzone przez dewelopera firmie zewnętrznej?

„Mieszkanie dla Młodych”: w jakich miastach mieszkania spełnią kryteria cenowe?

„Mieszkanie dla Młodych” podobnie jak wcześniej „Rodzina na Swoim” ma być finansowym wsparciem dla młodych Polaków przy zakupie mieszkania. Jednak, żeby dostać dopłatę trzeba będzie znaleźć mieszkanie spełniające kryterium cenowe, niestety wszystko wskazuje na to, że nie w każdym mieście będzie to proste, tak jak to było pod koniec funkcjonowania RnS.

Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli nowy rządowy program finansowego wsparcia młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania, ciągle jest w fazie projektu, start został przewidziany na 2014 roku. Wiele osób chcących kupić mieszkanie zastanawia się czy opłaca się czekać na mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 roku, czy kupić je już teraz.

"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu

Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r.

Mieszkanie dla Młodych - rząd przyjął projekt ustawy

Młode małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz osoby samotne (do 35. roku życia) będą mogły skorzystać z pomocy państwa przy zakupie pierwszego własnego mieszkania. Dofinansowanie części wkładu własnego ułatwi zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, zmniejszy jego wysokość i tym samym obniży wysokość spłacanych rat. Dodatkowe wsparcie otrzymają rodziny wychowujące dzieci. Program ma obowiązywać przez 5 lat - od 2014 do 2018 roku. Zniknie natomiast możliwość uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane użyte do budowy, czy wykończenia domu lub mieszkania.

„Mieszkanie dla Młodych” – kolejne zmiany w projekcie

„Mieszkanie dla Młodych” od 2014 roku ma zastąpić „Rodzinę na Swoim”. Rząd stara się wprowadzić kolejne zmiany w projekcie, zbliżając jego założenia do RnS, ale w okrojonej wersji. Młodzi Polacy będą mogli liczyć na pomoc państwa, ale mniejszą niż się spodziewano.

MdM – poprawki projektu ustawy

W projekcie ustawy o wsparciu młodych Polaków w zakupie nowego mieszkania wprowadzono poprawki. Maksymalna cena mieszkania, do której będzie można dotrzymać dopłatę w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” będzie większa w miejscowościach położonych blisko dużych miast niż na obrzeżach województw. Co się jeszcze zmieniło w „Mieszkaniu dla Młodych”?

„Rodzina na Twoim” w Poznaniu

W poznaniu spółka Twoje M stworzyła alternatywę dla niedziałającej już „Rodziny na Swoim”, autorski projekt nazywa się „Rodzina na Twoim”. „Rodzinę na Swoim” miało zastąpić „Mieszkanie dla Młodych”, ale start nowego programu został przesunięty na 2014 rok, dlatego poznański deweloper zdecydował się stworzyć „Rodzinę na Twoim”.

Na „Mieszkanie dla Młodych” trzeba będzie zaczekać dłużej

Po zakończeniu dopłat w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim” oczekiwano wcielenia w życie w połowie 2013 roku jego następcy w postaci „Mieszkania dla Młodych”. Niestety jednak termin uruchomienia „Mieszkania dla Młodych” został przesunięty aż o pół roku. Jaki to będzie miało wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce?

Pomoc państwa dla rodzin w 2013 roku

Roczny urlop macierzyński, dodatkowe fundusze na budowę żłobków i przedszkola, refundacja zabiegów in vitro oraz 400 tys. nowych miejsc pracy - to priorytety rządu na ten rok.

Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2012

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w III kwartale 2012 r. polskie banki udzieliły niemal 50,7 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 10 mld zł. W odniesieniu do liczby kredytów oznacza to wzrost o 2,16% w porównaniu do II kwartału, a w odniesieniu do wartości – spadek o 0,23%. Dodać trzeba jeszcze, że w III kwartale 2011 r. liczba zawartych umów kredytowych wyniosła 59,5 tys., a ich wartość - 12,8 mld zł.

Ostatni rok zwrotu VAT za materiały budowlane [nieruchomości]

Tylko do końca 2013 roku osoby budujące lub remontujące swoje domy lub mieszkania będą mogły uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Od 2014 roku system zwrotu VAT za materiały budowlane ma być zlikwidowany ale z zachowaniem praw nabytych osób, które do końca 2013 roku złożą wniosek o zwrot VAT. Te osoby będą miały 5 lat na wyczerpanie limitu zwrotu.

Segment mieszkań popularnych – mieszkania dla każdego?

Mieszkania w segmencie popularnym mają na celu zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nabywców, a ich parametry są pochodną wymogów wynikających z przepisów. Nie dodadzą prestiżu mieszkańcom, nie zapewnią pozytywnych doznań estetycznych związanych z bryłą architektoniczną i standardem wykończenia części wspólnych. Ze względu na fakt, iż mają być dostępne dla masowego klienta lokalizacja zwykle ustępuje miejsca cenie.

Wszystko o programie "Rodzina na swoim"

Chętni na kredyt z dopłatą w postaci rządowego dofinansowania do odsetek powinni pośpieszyć się ze złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy. Program „Rodzina na Swoim” trwa bowiem jeszcze tylko do końca bieżącego roku. Eksperci podpowiadają co zrobić, by zdążyć i otrzymać kredyt z ratą niższą średnio o 800 zł.

Skorzystać z RnS czy zaczekać na MdM?

„Rodzina na Swoim” działa jeszcze tylko przez trzy tygodnie, więc jest to już ostatni moment na kupienie mieszkania z dopłatą. RnS ma być zastąpiony przez program „Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty będą przyznawane na innych zasadach, nie dla każdego korzystnych. Dlatego warto się zastanowić czy warto szukać w ostatniej chwili, czy lepiej już zaczekać na nowy projekt.

W jakim stopniu „Mieszkanie dla Młodych” pomoże w kupnie pierwszego mieszkania?

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” w listopadzie trafił do konsultacji społecznych, ocenie podlegają również skutki jego działania, wpływ na budżet państwa. W ocenie specjalistów „Mieszkanie dla Młodych” zwiększy też zdolność kredytową Polaków, a więc ułatwi kupno pierwszego mieszkania.

„Mieszkanie dla Młodych” – różnice w dopłatach w zależności od miasta

„Mieszkanie dla Młodych” to nowy program rządowy dofinansowujący kupno pierwszego mieszkania przez ludzi do 35 – będzie on następcą dotychczasowej „Rodziny na Swoim”. Jednak „Mieszkanie dla Młodych” nie traktuje równo wszystkich Polaków, mieszkańcy poszczególnych miast nie dostaną takiego samego dofinansowania.

Mieszkanie dla Młodych - dofinansowanie w Bydgoszczy dwa razy większe niż w Warszawie

Tylko 14,5 % ceny wyniesie maksymalne dofinansowanie mieszkania w stolicy w ramach nowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). W Bydgoszczy odsetek ten wyniesie ponad 29 %.

RNS: Nieuczciwe praktyki deweloperów

Program „Rodzina na swoim” kończy się wraz z zakończeniem roku 2012 r. Deweloperzy próbują dostosować ceny swoich mieszkań do obowiązujących limitów, nie zawsze zgodnie z prawem. Co grozi nieuczciwemu deweloperowi? Czy nabywca mieszkania w rodzinie na swoim może spać spokojnie?

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane 2013/2014

Zwrot VAT za materiały budowlane na dotychczasowych zasadach można było sobie zapewnić tylko do końca 2013 roku. Od 2014 roku nastąpiła częściowa likwidacja systemu zwrotu VAT za materiały budowlane z zachowaniem praw nabytych. Osoby, które przed 1 stycznia 2014 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych (i uzyskały przed tą datą fakturę) - będą miały miały 5 lat na uzyskanie zwrotu VAT. Z nowych zasad zwrotu VAT za materiały budowlane skorzystają po 2013 roku nieliczni.

„Mieszkanie dla Młodych” pozostawia wątpliwości

„Mieszkanie dla Młodych” to nowy rządowy program mający zastąpić funkcjonującą do końca 2012 roku „Rodzinę na Swoim”. Analitycy rynku nieruchomości uważają, że „Mieszkanie dla Młodych” będzie miało wpływ na kształtowanie się cen mieszkań od deweloperów, ale też tych z rynku wtórnego, pomimo tego, że tej grupy nie dotyczy.

„Mieszkanie dla Młodych” – co nowego?

Wiceminister Budownictwa Piotr Styczeń ujawnił nowe szczegóły dotyczące programu „Mieszkanie dla Młodych” mającego zastąpić „Rodzinę na Swoim”. Program „Mieszkanie dla Młodych” został skierowany do konsultacji społecznych, potrwają one 30 dni (od 8 listopada). Przeczytaj, co wiadomo nowego.

Mieszkanie dla młodych – warto czekać do 2014 r.?

Od 2014 r. planowane jest uruchomienie nowego programu Mieszkanie dla młodych. Zastąpi on obecnie zakończony program Rodzina na swoim. Jakie będą zasady działania nowego programu?

31 grudnia 2012 r. koniec "Rodziny na Swoim"

Tylko 7 tygodni zostało na złożenie wniosku o kredyt w programie „Rodzina na swoim”. Banki będą je przyjmować tylko do końca grudnia 2012 r. Z budżetu można dostać nawet 108,3 tys. zł.

Mieszkanie dla młodych na etapie konsultacji społecznych

8 listopada 2012 r. Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania - program MdM.

Ochrona nabywców mieszkań i domów według ustawy deweloperskiej

Osoby fizyczne nabywające lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny mają specjalną ochronę prawną. Obowiązująca od 29 kwietnia 2012 r. tzw. „ustawa deweloperska”, czyli ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377) nakłada na deweloperów szereg obowiązków w procesie inwestycyjnym.

Co zamiast „Rodziny na Swoim”?

„Rodzina na Swoim” kończy się 31 grudnia 2012 roku, najwcześniej w połowie 2013 roku ma pojawić się jej następca „Mieszkanie dla Młodych”. Jakie są różnice między programem „Rodzina na Swoim” a „Mieszkaniem dla Młodych”? Dla kogo będzie on przeznaczony i dlaczego rezygnujemy z jednego na rzecz drugiego?

„Mieszkanie dla Młodych” – analiza

„Mieszkanie dla Młodych” w odczuciu ekspertów będzie dużo mniej korzystnym programem rządowym od dotychczasowej „Rodziny na Swoim”. Owszem „Mieszkanie dla Młodych” promuje wielodzietność, jednak w polskich warunkach ten warunek będzie rzadko spełniany. Przeczytaj, co konkretnie da nam nowy program.

„Mieszkanie dla Młodych” – kto zyska, a kto straci na najnowszym programie rządowym

Pod koniec 2012 roku bezpowrotnie żegnamy się z Rodziną na swoim i rządowymi dopłatami do odsetek. Jest jednak nowa nadzieja – Mieszkanie dla Młodych: program, który, mimo polityki zaciskania pasa w wydatkach państwowych, znalazł się w planach koalicji na lata 2013-2014. Dofinansowanie do nowego mieszkania może wynieść nawet 20%, będzie się więc o co starać.

REKLAMA