Kategorie

RNS: Nieuczciwe praktyki deweloperów

Damian Skowron
Rodzina na swoim: Nieuczciwe praktyki deweloperów. /Fot. Fotolia
Rodzina na swoim: Nieuczciwe praktyki deweloperów. /Fot. Fotolia
Program „Rodzina na swoim” kończy się wraz z zakończeniem roku 2012 r. Deweloperzy próbują dostosować ceny swoich mieszkań do obowiązujących limitów, nie zawsze zgodnie z prawem. Co grozi nieuczciwemu deweloperowi? Czy nabywca mieszkania w rodzinie na swoim może spać spokojnie?

Limity w programie Rodzina na swoim

Aby skorzystać z dofinansowania programu, kupując mieszkanie zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Jego cena musi mieścić się w się w limicie publikowanym kwartalnie przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Limit ten różni się dla rynku pierwotnego oraz rynku wtórnego.

Limit dla Warszawy wynosi: 5 789 zł dla rynku pierwotnego, zaś 4 631 zł dla rynku wtórnego. W Krakowie – 4 406 zł dla rynku pierwotnego oraz 3525 zł dla rynku wtórnego. Dla Wrocławia – 5 182 zł dla rynku pierwotnego i 4 145 dla rynku wtórnego.

 Niestety zdarza się tak, że limity nijak odnoszą się do cen obowiązujących w określonej lokalizacji. Z jednej strony to dobrze, ponieważ deweloperzy są zmuszani do obniżki cen, z drugiej zaś, ciężko znaleźć mieszkanie spełniające surowe kryteria programu.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Mieszkanie w limicie ale garaż za… 50 tys. zł.

Deweloperzy wcale nie są skorzy do obniżenia cen. Próbują za wszelką cenę sprzedać mieszkanie, czyniąc z niej z pozoru atrakcyjną dla klienta.

Spora część deweloperów działających w Warszawie dostosuje mieszkanie do obowiązujących limitów, jednak uzależnia zawarcia obowiązkowej umowy zakupu garażu. Standardowa cena miejsca garażowego na stołecznym rynku wynosi od 26 do 30 tys. zł. Deweloperzy jednak chcąc odzyskać część (lub całość) pieniędzy zawyżają cenę miejsca garażowego wyceniając go np. na 50 tys. Rzadkością nie jest cena miejsca garażowego w wysokości 60  tys. a nawet 70 tys. zł.

Przerzucenie kosztów na miejsce postojowe nie jest o tyle niezgodne z prawem, co po prostu nieuczciwe wobec klientów. Klient zawiera umowę na zakup garażu, w której wskazana jest kwota. Gorzej jednak gdy deweloper proponuje cenę w limicie a resztę ustalonej kwoty odbiera „pod stołem”. Wówczas w najgorszej sytuacji jest klient. Ponieważ w przypadku ewentualnych problemów np. odstąpienia od umowy z powodu znaczących opóźnień w budowie, jedyną kwotą, jaką możemy dochodzić jest ta, zawarta w umowie. To co zostało uiszczone deweloperowi "poza" umową, niestety ciężko będzie udowodnić.

Nie brakuje jednak zachowań deweloperów, za które grozi odpowiedzialność karna na podstawie przepisów kodeksu karnego.

W zależności od okoliczności oraz znamion czynu zabronionego, odpowiedzialność karna dewelopera może być dochodzoną na podstawie:

- art. 270 Kodeksu karnego, czyli fałszowania dokumentów

- art. 271 Kodeksu karnego, czyli poświadczenia nieprawdy

- art. 286 Kodeksu karnego, czyli oszustwa

Ale nie tylko deweloper odpowiada karnie. Jeżeli okaże się, że nabywca mieszkania wyłudził w ten sposób dofinansowanie, wówczas może zostać wezwany przez bank do jego zwrotu w pełnej kwocie.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wypada więc zadać pytanie kto najbardziej korzysta z dofinansowania programu Rodzina na swoim. Banki które udzielają kredytów na zakup mieszkania, deweloperzy, którzy niby obniżając cenę wliczają ją do ceny miejsca garażowego czy rodziny, które zostaną z kredytem przez 25 lub 30 lat.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?