reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Odpowiedzialność dewelopera za jakość instalacji wykonanych przez firmy zewnętrzne

Odpowiedzialność dewelopera za jakość instalacji wykonanych przez firmy zewnętrzne

Odpowiedzialność dewelopera za jakość wykonanych przez niego prac jest niekwestionowana, jak zaś przedstawia się odpowiedzialność za prace powierzone przez dewelopera firmie zewnętrznej?

Deweloper jest stroną umowy o budowę lokalu mieszkalnego zawartej z konsumentem. Do umowy tej mają zastosowanie zarówno przepisy kodeksu cywilnego jak i przepisy szczególne chroniące konsumentów. W obecnej rzeczywistości, zdecydowana większość deweloperów korzysta z usług firm zewnętrznych. Ten stan rzeczy nie powinien wpływać negatywnie na sytuacje konsumentów, którzy zawierają umowy z deweloperami, a na jego działania i decyzję, komu zleci on choćby wykończenie przedmiotu umowy, najczęściej nie mają wpływu. Przy ustalaniu odpowiedzialności, nie będzie więc miało znaczenia to, czy do zaniedbania przy wykonywaniu instalacji przez firmę zewnętrza doszło z winy dewelopera, czy tez bez jego winy.

Polecamy również: O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Kodeks cywilny stanowi, że dłużnik odpowiedzialny jest za działania i zaniechania osób, z których pomocą wykonuje zobowiązanie, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza, tak jak za własne działania. Firma zewnętrzna, której deweloper powierza wykonanie instalacji, a która nie wywiązuje się z tego zobowiązania lub wywiązuje się w sposób nienależyty, nie jest stroną umowy z konsumentem i to nie do niej konsument będzie mógł kierować ewentualne roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne kupionej nieruchomości, powstałe na skutek nie wywiązania lub nienależytego wywiązania się podwykonawcy ze zobowiązania wobec dewelopera.

Podsumowując, deweloper, jako strona umowy o budowę lokalu mieszkalnego zawartej z konsumentem, ponosi całkowitą odpowiedzialność za jakość instalacji wykonanych przez firmę zewnętrzną (podwykonawcę), której wykonanie takiej instalacji zlecił. Deweloper nie może uchylać się od roszczeń konsumenta tłumacząc, iż nie wykonał instalacji samodzielnie, a dokonała tego firma profesjonalnie zajmująca się tego typu działalnością. Oczywiście deweloperowi będą przysługiwały wobec podwykonawcy roszczenia regresowe.

Polecamy serwis: Dom

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama