reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Wszystko o programie "Rodzina na swoim"

Wszystko o programie "Rodzina na swoim"

Chętni na kredyt z dopłatą w postaci rządowego dofinansowania do odsetek powinni pośpieszyć się ze złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy. Program „Rodzina na Swoim” trwa bowiem jeszcze tylko do końca bieżącego roku. Eksperci podpowiadają co zrobić, by zdążyć i otrzymać kredyt z ratą niższą średnio o 800 zł.

Zbliża się koniec rządowego programu dopłat do kredytów „Rodzina na Swoim”, którego celem było finansowe wsparcie rodzin w zakupie mieszkania. Razem z wygaszaniem programu RnS na rynku kredytów hipotecznych odnotowano ożywienie. Wiele osób przyśpiesza bowiem swoją decyzję o zakupie mieszkania ze względu na to, że wnioski o kredyt z dopłatą można składać tylko do 31 grudnia. Zanim jednak wybierzemy się po kredyt, warto sprawdzić czy kwalifikujemy się do programu.

Kto kwalifikuje się do kredytu z dopłatą?

Jednym z podstawowych warunków jakie trzeba spełnić, aby uzyskać preferencyjny kredyt jest wiek poniżej 35 lat (zasada ta nie obowiązuje osób samotnie wychowującym dzieci). Istoty jest również stan cywilny. – O kredyt z dopłatą w programie RnS mogą co prawda ubiegać się zarówno małżeństwa, jak i single. Stan cywilny decyduje jednak o metrażu mieszkania, jakie będziemy mogli skredytować. W przypadku singla powierzchnia kupowanego mieszkania nie może przekroczyć 50 m2, a dopłata obejmuje w takim przypadku nie więcej niż 30 m2. Natomiast dla małżeństw  i osób samotnie wychowujących dzieci odpowiednio metraż ten wynosi 75 m2 i 50 m2 oraz 140/70 m2 dla kupujących lub budujących dom – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny Analityk firmy Expander Advisors.

Bank przyznając kredyt z dopłatą sprawdzi również czy nie jesteśmy właścicielami innej nieruchomości. W przypadku singli wymagania są jeszcze większe. Mogą ubiegać się o dopłatę wyłącznie do swojego pierwszego w życiu mieszkania, więc nie mogą być posiadaczami żadnej nieruchomości także przed zaciągnięciem kredytu.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Jakie mieszkania obejmuje kredyt z dopłatą?

W przeciwieństwie do nowego, nieobowiązującego jeszcze, programu dopłat „Mieszkania dla Młodych”, dopłaty z „Rodziny na Swoim” obejmują zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jednak nie każda nieruchomość może zostać skredytowana z rządową dopłatą.  Aby uzyskać dopłaty cena nieruchomości nie może przekraczać limitu. Każde województwo posiada określone maksymalne ceny za metr kwadratowy.  Niestety limity, zwłaszcza dla mieszkań z rynku wtórnego, zwykle są istotne niższe niż przeciętne ceny w ofertach sprzedaży. Expander radzi jednak, że warto szukać ofert spełniających opisane wymagania lub nawet takich, których cena jest nieco wyższa niż limit.– Warto wykorzystać fakt, że program „Rodzina na Swoim” trwa tylko do końca roku i użyć takiego argumentu w negocjacjach ze sprzedającym nieruchomość. Rynek w tej chwili sprzyja kupującym, którym udaje się wynegocjować istotne obniżki cen – mówi Jarosław Sadowski.

Zobacz: RNS: Nieuczciwe praktyki deweloperów

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama