reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Mieszkanie dla młodych w 2014 r.

Mieszkanie dla młodych w 2014 r.

Program "Mieszkanie dla młodych" prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 2014 r. Niewykluczone, że nowy program obejmie również nieruchomości z rynku wtórnego. Prace nad nowym programem jeszcze trwają.

- Propozycja składana dziś Wysokiej Izbie jest głęboko przemyślana, bo uważamy, że w czasie kryzysu gospodarczego, pieniądze polskich podatników, które będą finansować program, powinny być skierowane na działania antykryzysowe i pobudzające rynek budowlany, które są elementem rozkręcania gospodarki w czasie kryzysu - powiedział 19 czerwca br. Minister Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak podczas pierwszego czytania projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. - Bardzo proszę o konstruktywną pracę nad projektem ustawy i proszę o jego pilne uchwalenie, bo młodzi ludzie czekają na ten program - zwrócił się do posłów Minister. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Minister Sławomir Nowak prezentując projekt zwrócił uwagę na prorodzinne i proinwestycyjne działanie programu "Mieszkanie dla młodych". W latach 2014-2022 kwota wydatków z budżetu państwa z tytułu finansowego wsparcia udzielanego w ramach programu "Mieszkanie dla młodych" wyniesie 3,227 mld zł. Źródłem finansowania nowego programu będą środki budżetowe przekierowane z wygaszenia systemu zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Pieniądze te jak zwrócił uwagę Minister będą przeznaczone na nowe inwestycje - w ten sposób program przyczyni się do utrzymania i powstania nowych miejsc pracy. Tam, gdzie dotąd nie powstawały nowe lokale mieszkalne młodzi ludzie będą mogli budować budynki dwurodzinne - o dwóch lokalach mieszkalnych spełniających warunki ustawy lub tworzyć małe spółdzielnie mieszkaniowe.

Minister przypomniał, że projekt wprowadzający program "Mieszkanie dla młodych" jest elementem zapowiedzianych w połowie października ubiegłego roku w związku z tzw. II exposé działań rządu w obszarze inwestycji w gospodarkę, pracę i rodzinę. W tym sensie "Mieszkanie dla młodych" uzupełnia prorodzinne działania rządu takie jak wydłużenie urlopów rodzicielskich czy ułatwienie w dostępie do żłobków i przedszkoli.

Najważniejsze założenia programu to pomoc młodym małżeństwom, osobom samotnym wychowującym dzieci oraz osobom samotnym (do 35. roku życia) przy zakupie pierwszego własnego mieszkania. Dofinansowanie części wkładu własnego ułatwi zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, zmniejszy jego wysokość i tym samym obniży wysokość spłacanych rat. Dodatkowe wsparcie otrzymają rodziny wychowujące dzieci. Podstawowym założeniem programu jest wspieranie młodych ludzi w uzyskaniu pierwszego samodzielnego mieszkania, zatem dofinansowanie nie będzie udzielane osobom, które były lub są właścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Program ma obowiązywać przez 5 lat - od 2014 do 2018 roku.

Zobacz: Rodzina na swoim - podsumowanie programu

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama