REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie, Sprzedaż nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najem instytucjonalny 2017/2018

Obowiązująca od 11 września 2017 r. ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadziła istotne zmiany w dotychczasowo obowiązującej ustawie o ochronie praw lokatorów. Nowelizacja zawężyła krąg podmiotów, które mogą zainicjować zawarcie umowy najmu okazjonalnego tylko do osób fizycznych, niezajmujących się zawodowo wynajmem lokali. Ponadto wprowadziła nową instytucję tzw. najmu instytucjonalnego.

O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie w 2018 r?

Wrzesień to dla studentów ostatni moment na znalezienie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wynajmując mieszkanie czy pokój, muszą pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego najmu, które pozwolą im uniknąć konfliktów z wynajmującym. Gwarantem bezpieczeństwa lokatora jest precyzyjnie sporządzona umowa najmu, określająca dokładne warunki i koszty ponoszone przez obie strony, wysokość kaucji i opis stanu mieszkania. Lokatorzy muszą też pamiętać o tym, że od 11 września obowiązuje nowe prawo, które zmieniło dotychczasowe przepisy dotyczące eksmisji.

Roszczenia o zwrot nakładów przy sprzedaży nieruchomości w trakcie trwania umowy najmu

Jeżeli właściciel chce zbyć swoją nieruchomość w trakcie trwania umowy najmu, najemca lub dzierżawca nie mogą się takiej sprzedaży sprzeciwić. W wyniku sprzedaży, umowa najmu nie wygasa i co do zasady, trwa przez okres ustalony z pierwotnym wynajmującym (wydzierżawiającym). Nabywca może jednak w określonych sytuacjach wypowiedzieć umowę najmu wcześniej, z zachowaniem ustawowych terminów. W wyniku sprzedaży nieruchomości, w miejsce dotychczasowego wynajmującego wchodzi nabywca. Dlatego sprzedaż nieruchomości w czasie trwania umowy może rodzić wątpliwości w zakresie nakładów na taką nieruchomość poniesionych przez dzierżawcę lub najemcę.

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych - 2018

9 września 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Co się zmieni?

REKLAMA

Dodatkowe 60 mln z programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze w tym roku

Nowelizacja ustawy dotycząca programu MdM została w czwartek podpisana przez Prezydenta.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Eksperci przewidują, że coraz trudniej będzie sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym. Wiązać się to będzie z niższymi cenami.

Ułatwienia w budowie spółdzielczych mieszkań lokatorskich

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o budownictwie mieszkaniowym. Umożliwia ona finansowe wsparcie budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich. Dotąd finansowanie dotyczyło jedynie lokali mieszkalnych na wynajem.

Gdzie się kończy prywatne mieszkanie?

Kwestia rozgraniczenia pomiędzy częściami wspólnymi i prywatnym mieszkaniem, tylko z pozoru jest oczywista. Problemy oraz nieporozumienia mogą pojawić się między innymi wtedy, gdy dojdzie do awarii wodomierza lub pęknięcia rury kanalizacyjnej. Szczegółowe aspekty podziału budynku wielorodzinnego (na lokale i części wspólne), nie zostały uregulowane przez krajowe przepisy. Dlatego odpowiedzi na nurtujące pytania, trzeba m.in. szukać w orzecznictwie sądów.

REKLAMA

Roszczenia właściciela w stosunku do osoby korzystającej bezumownie z lokalu mieszkalnego

Z dniem zakończenia stosunku najmu lokator zobowiązany jest do opróżnienia i wydania lokalu wynajmującemu. Problem powstaje, gdy najemca lokalu mieszkalnego spóźnia się ze spełnieniem swojego obowiązku i zamieszkuje w lokalu mimo braku obowiązującej umowy. W najgorszym przypadku – nie tylko nie wydaje lokalu w terminie, ale również nie płaci za korzystanie z niego w okresie po rozwiązaniu umowy.

Jakie czynniki wpływają na wartość mieszkania

Kryteriami, którymi kierujemy się przy zakupie mieszkania są przede wszytki jego wielkość, lokalizacja oraz standard wykończenia. I to właśnie te cechy mają największy wpływ na cenę mieszkania. Nie powinno więc dziwić, że podobne do siebie metrażem mieszkania różnią się znacząco, jeżeli chodzi o ich wartość rynkową.

Program Mieszkanie plus - pierwsze ustawy

Rząd przyjął ustawy wprowadzające pierwsze rozwiązania programu Mieszkanie plus. Jakie przewidują zmiany?

Wzrost transakcji na rynku nieruchomości

Polska jest najbardziej interesującym obszarem inwestycji w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w całym ubiegłym roku wyniosła blisko 4,6 mld euro. Największą część transakcji stanowiły nieruchomości handlowe – 43% i biurowe – 39%. Problemem są jednak m.in. zmiany w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych, które ograniczyły efektywność podatkową wielu struktur wykorzystywanych dotychczas do inwestowania na rynku nieruchomości.

Ruszyła budowa mieszkań w programie Mieszkanie Plus

Ponad 50 proc. badanych Polaków uważa, że własne mieszkanie to największy problem i wyzwanie. Ponad 70 proc. uważa, że posiadanie mieszkania jest głównym elementem, który decyduje o dzietności. Ruszył program budowy mieszkań w programie Mieszkanie Plus.

Jak nie kupić mieszkania obciążonego kredytem dewelopera?

Inwestycja dewelopera nie rzadko wymaga zaciągnięcia przez dewelopera kredytu na budowę. Kredyt zabezpieczony zostaje hipoteką obciążającą grunt, na którym ma stanąć budynek. Po wzniesieniu budynku, budynek stanie się częścią składową działki, a co za tym idzie, hipoteka będzie obciążała i grunt i budynek.

Systemy smart home - do czego służą?

Systemy smart home zdobywają coraz większą popularność na światowym, ale także na polskim rynku. Wiele osób wciąż błędnie zakłada, że rozwiązania smart home są przeznaczone jedynie do domów, a nie do mieszkań. Wyjaśniamy o co w tym chodzi.

Kiedy możemy nie płacić za zalane mieszkanie sąsiada?

Szkody związane z zalaniem sąsiednich mieszkań niestety są bardzo częste, a ich największa liczba występuje w trakcie sezonu wakacyjnego. Podczas nieobecności właściciela lokalu, może dojść do pęknięcia instalacji wodociągowej, które jest fatalne w skutkach również dla mieszkań położonych nieco niżej. W takiej sytuacji, powstają roszczenia finansowe oraz liczne konflikty między lokatorami budynku wielorodzinnego.

Części wspólne nieruchomości

Części wspólne nieruchomości niejednokrotnie są źródłem konfliktów wśród ich użytkowników. Czym są części wspólne nieruchomości oraz jakie obowiązki względem nich mają ich użytkownicy?

Mieszkanie po rozwodzie - komu przypadnie?

Czy sąd rozstrzyga o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie? Czyje potrzeby uwzględnia przy takim orzeczeniu?

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Utarło się powszechne przekonanie, że mieszkania na parterach są najmniej atrakcyjnym towarem na rynku mieszkaniowym, stąd ich najniższe ceny. Warto, by osoby poszukujące mieszkań przed podjęciem decyzji zakupowej nie skreślały jednak mieszkań znajdujących się na parterach niejako z definicji. Mają one także swoje zalety, które mogą stanowić przeciwwagę dla czynnika niskiego położenia w budynku.

Reprezentacja gminy przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości

Czy wymagane jest przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości gminnych działanie w imieniu gminy pełnomocnika w rozumieniu art. 95 kc, czy też za konieczne należy uznać działanie upoważnionego pracownika urzędu wraz z zastępcą burmistrza – w trybie art. 46 ust. 1 u.s.g.?

Koszty utrzymania mieszkania – w górę

Od ok. 10 miesięcy, na rynku nieruchomości dało się zauważyć, że koszty utrzymania mieszkania poszły w górę. Patrząc na dane z ostatnich kilku lat – koszty utrzymania Nieruchomości zawsze rosną szybciej niż ogólny poziom cen.

Nowe obowiązki pośredników nieruchomości – większe prawa klientów

Trochę spóźniony prezent na koniec roku otrzymali wszyscy, którzy zamierzają sprzedać, kupić lub wynająć korzystając z usług pośrednika nieruchomości. W dniu 25 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa konsumencka, która jest uzupełnieniem do poprzedniej ustawy z dnia 20 marca 2000 r. i zgodnie z dyrektywą unijną 85/577/EWG spełnia europejskie normy chroniące konsumenta, zawierającego umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. Nowa ustawa jest ważna ponieważ nie ogranicza się wyłącznie do usług świadczonych przez pośrednika nieruchomości. Jej zakres jest znacznie szerszy i obejmuje wszystkie umowy między innymi z zarządcami nieruchomości i deweloperami.

Wpływ deregulacji na rynek wtórny nieruchomości

Większość osób znająca realia rynku nieruchomości przed wprowadzeniem ustawy głośno przeciwko niej protestowała udowadniając, że zmiany te przyniosą bardzo negatywne skutki. Główny argument to znaczące obniżenie jakości świadczonych usług. Wskazywali przy tym, że odpowiedzialni będą za to wyłącznie „nowi pośrednicy” bez licencji.

„Mieszkanie dla Młodych” – marzec 2015

Zmiana limitów cen mieszkań w programie dopłat "Mieszkanie dla Młodych" przyczyniła się do wzrostu dopłat w programie w Olsztynie. Tam limit jest o 15 procent wyższy od cen rynkowych. Tymczasem w marcu wartość dopłat w programie "Mdm" była najwyższa w historii.

Ile trzeba wydać na zakup mieszkania w Warszawie?

Ile trzeba wydać na zakup mieszkania w Warszawie? Polacy marzą o mieszkaniach o powierzchni powyżej 100 metrów. Wg przeprowadzonych badan, w roku 2014 za zakup 1 mkw. mieszkania w warszawie, trzeba było zapłacić ok. 7315 zł za metr.

101 błędów popełnianych podczas sprzedaży nieruchomości

Sprzedający nieruchomości często nieświadomie popełniają wiele błędów podczas sprzedaży domu czy mieszkania. Błędy te mogą mieć różne skutki. Mogą wpływać na wysokość ceny po jakiej jest sprzedawana dana nieruchomość, mogą też wpłynąć na sam proces sprzedaży. Wiele błędów możemy też na pierwszy rzut oka w ogóle nie zauważyć, ani przewidzieć. Przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów podczas sprzedaży domów i mieszkań.

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Wg z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jeśli nabywamy własność rzeczy lub prawa majątkowych od najbliższej rodziny, (w tym zstępnych), czynność ta jest zwolniona z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym.

Najczęstsze rozterki przy sprzedaży mieszkania

Sprzedając mieszkanie lub dom nie możemy pozwolić sobie na emocje i sentymenty. Kierując się nimi narażamy się na błędy, które opróżniają nam kieszenie.

Sprzedaż nieruchomości w zimie

Zima nie jest najlepszym czasem na sprzedaż mieszkania lub domu. Śnieg, deszcz i niskie temperatury to są dodatkowe wyzwania z którymi musi się zmierzyć właściciel. Jest jednak kilka rzeczy które można zrobić by zaprezentować swoją nieruchomość w sposób miły i przyjemny dla potencjalnych nabywców.

Czy Michelin wykupi grunty w Olsztynie?

Rzutem na taśmę radni Olsztyna podjęli uchwałę, w której wyrazili zgodę na zakup przez Michelin 82,6 ha gruntów, które firma dzierżawi od miasta od 10 lat. Chodzi nie o teren, na którym znajduje się fabryka opon ale o inną nieruchomość na której znajdują się m.in. magazyny. Szkopuł w tym, że gdyby radni nie podjęli wspomnianej uchwały, nie mieliby prawa podnieść opłat z tytułu dzierżawy przez kolejne 10 lat.

Nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości. Kto i kiedy korzysta?

Sprzedający mieszkanie, zanim przeniesie on własność nieruchomości na kupującego, jeśli poczeka 5 lat - nie będzie musiał rozliczać się z fiskusem. Kupujący, który zgodzi się na takie rozwiązanie - musi mieć na uwadze, że w czasie oczekiwania na podpisanie finalnej umowy wiele może się zmienić.

Agencja Mienia Wojskowego sprzedała niepotrzebne nieruchomości

W roku ubiegłym Agencja Mienia Wojskowego sprzedała niepotrzebne już armii i służbom MSW nieruchomości w kwocie ponad 100 mln zł. Sprzedane zostały m.in. byłe lotniska, poligony, koszary i bazy magazynowe.

Sprzedaż nieruchomości ze zwłoką sposobem na fiskus

Jak nie płacić fiskusowi? Wielu sprzedawców nieruchomości uważa, że warto poczekać 5 lat ze sprzedażą nieruchomości od momentu jej nabycia. Nie trzeba wtedy rozliczać się z fiskusem. Jaki interes ma w tym kupujący? Czy w ogóle ma jakiś? Zobacz poradnik.

Zakaz eksmisji na bruk

Zakaz eksmisji na bruk został przewidziany w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Obok zakazu eksmisji na bruk projekt zakłada poszerzenie kręgu osób uprawnionych do lokalu socjalnego oraz zmianę zasad przyznawania dodatku mieszkaniowego.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Obecnie ubezpieczyć można niemal wszystko – m.in.: okna, ubrania i znaczki. Jak dobrze dobrać zakres ubezpieczenia mieszkania lub domu, by obejmował tylko te elementy majątku, które rzeczywiście tego potrzebują, tj. są narażone na szkodę?

Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?

Ubezpieczenie domu chroni nas np. przed zalaniem przez sąsiada i innymi niespodziewanymi uszkodzeniami. Ubezpieczyć można cały dom – od podłogi, po dach. W praktyce, dobrze dobrane ubezpieczenie powinno obejmować ochroną tylko te elementy budynku, które tego faktycznie potrzebują. Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania? - radzi ekspert Gothaer TU S.A.

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Obecna oferta ubezpieczeniowa jest bardzo szeroka – możemy ubezpieczyć właściwie wszystko i na wypadek wszystkich zdarzeń. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania i jego wyposażenia powinien być spokojnym i przemyślanym. Jakie elementy warto wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy jest ograniczona jedynie do sytuacji, w której zobowiązania poprzedniego właściciela zostały zabezpieczone hipoteką. Nabywca nieruchomości nie ponosi więc odpowiedzialności za długi zbywcy wynikające m.in.: z tytułu czynszu czy dostaw mediów do lokalu.

Kiedy można otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy pieniężnej, która jest przyznawana w drodze decyzji administracyjne przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. O dodatek mogą ubiegać się zarówno właściciele, spółdzielcy jak i najemcy mieszkań. Zgodnie z ustawą o dodatku mieszkaniowym głównymi przesłankami do otrzymania dopłat jest wysokość dochodów uprawnionego oraz metraż lokalu.

Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Egzekucja prowadzona z majątku dłużnika może stanowić dobrą okazję do nabycia nieruchomości po niższej niż rynkowa cenie. Jednakże przed wzięciem udziału w licytacji komorniczej warto zapoznać się z praktycznymi aspektami takiej decyzji. Poniżej wskazówki, jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej.

Sprzedaż gruntu rolnego a zwolnienie z podatku

Podatnik, który decyduje się na sprzedaż gruntu rolnego jest zobowiązany zapłacić podatek od zysku ze sprzedaży. Warunkiem zapłaty jest fakt, że podatnik w dniu sprzedaży wiedział o innych celach nabywcy niż rolnicze.

Rabaty od deweoperów - aktualne promocje

Z końcem roku 2014 wielu deweloperów oferuje przyszłym nabywcom mieszkania po niższej cenie. Rabaty oferują m.in.: Dom Development, Robyg, Barc czy JHM Development. Zobacz listę deweloperów sprzedających mieszkania po niższej cenie (rabacie).

Jak zawrzeć umowę o dożywocie?

Umowa o dożywocie powoduje przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę fizyczną bądź prawną w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy. Dla swojej ważności powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jakie obowiązki i uprawnienia mają strony umowy?

Mieszkania dwupokojowe – najbardziej popularne na rynku nieruchomości

Najpopularniejsze mieszkania na rynku nieruchomości - to te dwupokojowe, i to najlepiej te wykończone. Gdzie szukać . Zobacz najpopularniejsze inwestycje w Warszawie z mieszkaniami dwupokojowymi.

Kiedy wynajmujący może nie zwrócić kaucji?

Kaucja, czyli zabezpieczenie pieniężne roszczeń wynajmującego podlega – co do zasady – zwrotowi w ciągu miesiąca od zakończenia stosunku najmu. Ustawodawca zastrzega jednak przypadki, w których wynajmujący może nie zwrócić kaucji, jako przykład wskazać można uszkodzenie lokalu powstałe z winy najemcy.

Mieszkania dwupoziomowe (z antresolą) – dlaczego warto je kupić?

Mieszkania z tzw. antresolą są tańsze, niż standardowe mieszkania. Kiedyś można je było kupić głównie w loftach lub kamienicach. Teraz coraz częściej można spotkać je w różnych nowo budowanych inwestycjach. Jakie jeszcze zalety ma mieszkanie z antresolą. Przeczytaj!

Projektujemy mieszkanie dla Singla

Jakie jest ideale mieszkanie dla singla? Na pewno praktyczne. Mieszkanie dla singla nie musi być duże, ale na pewno powinno być funkcjonalne.

Przymusowa sprzedaż lokalu

Przymusowa sprzedaż lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość (licytacyjna sprzedaż lokalu) to jeden ze sposobów dochodzenia zaległych opłat przez Wspólnoty Mieszkaniowe. Czy zawsze warto prowadzić postępowanie o nakazanie sprzedaży lokalu w trybie art. 16 ustawy o własności lokali?

Zmiana umowy a brak numeracji załączników

Zmiana umowy deweloperskiej nie jest konieczna w sytuacji, gdy załączniki do umowy nie są ponumerowane. Brak numeracji załączników nie wpływa na zmianę treści umowy deweloperskiej.

Jak wymeldować konkubenta z mieszkania?

Jeżeli konkubent nadal mieszka w lokalu, z którego chcemy go wymeldować, wymeldowanie nie jest możliwe, ponieważ meldunek stanowi potwierdzenie miejsca zamieszkania. W sytuacji gdy konkubent nie zechce wyprowadzić się sam – dobrowolnie – pozostaje tylko złożenie pozwu do sądu o eksmisję. Kiedy sąd przychyli się do prośby o wydanie wyroku eksmisyjnego?

REKLAMA