REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?/ Fot. Fotolia
Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?/ Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecna oferta ubezpieczeniowa jest bardzo szeroka – możemy ubezpieczyć właściwie wszystko i na wypadek wszystkich zdarzeń. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania i jego wyposażenia powinien być spokojnym i przemyślanym. Jakie elementy warto wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Krótka analiza naszych przyzwyczajeń pozwala przypuszczać, że dużo chętniej planujemy zakup nowej generacji telewizora, niż myślimy nad jego zabezpieczeniem na wypadek kradzieży. Podobnie planując wakacje nie zastanawiamy się nad tym, co się stanie, jeśli przydarzy nam się coś nieprzyjemnego, a bardziej interesuje nas odległość hotelu od plaży czy temperatura wody w morzu. Tymczasem konsekwencje braku ubezpieczenia mogą być bardzo poważne i przede wszystkim kosztowne.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ubezpieczenie domu i mieszkania w Polsce

- Są dwie najczęstsze przyczyny decyzji o rezygnacji z ubezpieczenia dobrowolnego. Pierwsza wynika z chęci zaoszczędzenia i przekonania, że polisa jest droga. Druga to brak wiedzy na temat dostępności i oferty różnego rodzaju polis obecnych na polskim rynku. W Polsce, w porównaniu do krajów zachodnich takich jak Niemcy czy Austria, wciąż jeszcze niewiele osób decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie mieszkania czy siebie i swojej rodziny na przykład podczas wyjazdu urlopowego, choć z roku na rok odsetek świadomych Polaków rośnie – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Wysokość składki ubezpieczeniowej a szkoda

Kwestia niby oczywista, bo nikomu nie zależy na marnotrawieniu często bardzo ciężko zarobionych pieniędzy, a jednak w życiu codziennym często zdarza nam się o niej zapominać. Podobnie bywa z ubezpieczeniem – większość z nas wie, że dobrze je mieć, ale często bez potrzeby nie chcemy wydawać na nie swoich funduszy. A życie pokazuje, że jak potrzeba już wystąpi to bardzo słono kosztuje. Z wyliczeń towarzystwa ubezpieczeniowego Gothaer wynika, że średnia suma rocznej składki jest dużo niższa niż przeciętne koszty naprawy zaistniałych szkód.

  • W przypadku polis mieszkaniowych, średnia szkoda ok. 1300-1500 zł jest aż pięciokrotnie wyższa niż średnia wpłacona składka 250-300 zł.
  • Jeszcze większą dysproporcję widać w przypadku ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – tutaj średnio wypłaca się siedmiokrotność przeciętnej składki (2500-3000 zł wobec 350-400 zł).
  • A aż dziesięć razy więcej niż koszt średniej polisy zapłacą ci, którzy zapomnieli o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego (odpowiednio 1000-1200 zł i 100-120 zł).

- Bilans wyliczonych przez nas zysków i strat wynikających z posiadania polisy wydaje się być oczywisty. Pamiętajmy, że patrząc w przyszłość możemy nie tylko ochronić siebie i bliskich, ale też sporo zaoszczędzić – mówi Anna Materny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie wyłączenia można spotkać w ubezpieczeniach domów i mieszkań?

Ubezpieczenie dopasowane do potrzeb

Warto zastanowić się nad wykupieniem polisy na wypadek wydatków, których pokrycie byłoby dla Ciebie niezwykle kosztowne czy wręcz niemożliwe do zrealizowania. Obecnie ubezpieczyć możemy właściwie wszystko i na wypadek przeróżnych zdarzeń. Zaczynając od siebie samego, np. ubezpieczenie na wypadek choroby, przez ubezpieczenie mieszkania i jego wyposażenia, po wypadek na stoku narciarskim czy egipskiej plaży. Oczywiście każdemu z nas zależy na jak najszerszej ochronie, ale do wyboru odpowiedniego ubezpieczenia warto podejść spokojnie i wybrać tylko te elementy, które faktycznie mogą się przydać. Na przykład mieszkając w dużej i bezpiecznej odległości od rzeki możemy śmiało zrezygnować z ochrony na wypadek powodzi – podkreśla przedstawiciel Gothaer TU S.A.

Polisa ubezpieczeniowa od zdarzeń losowych

Nawet najlepiej dopasowana polisa ubezpieczeniowa nie uchroni nas i naszego dobytku przed zdarzeniami losowymi. Jednak dobrze skonstruowane zabezpieczenie może nam zapewnić szybką i w miarę bezbolesną naprawę zaistniałej szkody, a my nie poniesiemy związanych z tym kosztów.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA