reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia majątkowe > Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Obecna oferta ubezpieczeniowa jest bardzo szeroka – możemy ubezpieczyć właściwie wszystko i na wypadek wszystkich zdarzeń. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania i jego wyposażenia powinien być spokojnym i przemyślanym. Jakie elementy warto wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Krótka analiza naszych przyzwyczajeń pozwala przypuszczać, że dużo chętniej planujemy zakup nowej generacji telewizora, niż myślimy nad jego zabezpieczeniem na wypadek kradzieży. Podobnie planując wakacje nie zastanawiamy się nad tym, co się stanie, jeśli przydarzy nam się coś nieprzyjemnego, a bardziej interesuje nas odległość hotelu od plaży czy temperatura wody w morzu. Tymczasem konsekwencje braku ubezpieczenia mogą być bardzo poważne i przede wszystkim kosztowne.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ubezpieczenie domu i mieszkania w Polsce

- Są dwie najczęstsze przyczyny decyzji o rezygnacji z ubezpieczenia dobrowolnego. Pierwsza wynika z chęci zaoszczędzenia i przekonania, że polisa jest droga. Druga to brak wiedzy na temat dostępności i oferty różnego rodzaju polis obecnych na polskim rynku. W Polsce, w porównaniu do krajów zachodnich takich jak Niemcy czy Austria, wciąż jeszcze niewiele osób decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie mieszkania czy siebie i swojej rodziny na przykład podczas wyjazdu urlopowego, choć z roku na rok odsetek świadomych Polaków rośnie – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Wysokość składki ubezpieczeniowej a szkoda

Kwestia niby oczywista, bo nikomu nie zależy na marnotrawieniu często bardzo ciężko zarobionych pieniędzy, a jednak w życiu codziennym często zdarza nam się o niej zapominać. Podobnie bywa z ubezpieczeniem – większość z nas wie, że dobrze je mieć, ale często bez potrzeby nie chcemy wydawać na nie swoich funduszy. A życie pokazuje, że jak potrzeba już wystąpi to bardzo słono kosztuje. Z wyliczeń towarzystwa ubezpieczeniowego Gothaer wynika, że średnia suma rocznej składki jest dużo niższa niż przeciętne koszty naprawy zaistniałych szkód.

  • W przypadku polis mieszkaniowych, średnia szkoda ok. 1300-1500 zł jest aż pięciokrotnie wyższa niż średnia wpłacona składka 250-300 zł.
  • Jeszcze większą dysproporcję widać w przypadku ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – tutaj średnio wypłaca się siedmiokrotność przeciętnej składki (2500-3000 zł wobec 350-400 zł).
  • A aż dziesięć razy więcej niż koszt średniej polisy zapłacą ci, którzy zapomnieli o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego (odpowiednio 1000-1200 zł i 100-120 zł).

- Bilans wyliczonych przez nas zysków i strat wynikających z posiadania polisy wydaje się być oczywisty. Pamiętajmy, że patrząc w przyszłość możemy nie tylko ochronić siebie i bliskich, ale też sporo zaoszczędzić – mówi Anna Materny.

Jakie wyłączenia można spotkać w ubezpieczeniach domów i mieszkań?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?/ Fot. Fotolia
Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama