| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Zakaz eksmisji na bruk

Zakaz eksmisji na bruk został przewidziany w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Obok zakazu eksmisji na bruk projekt zakłada poszerzenie kręgu osób uprawnionych do lokalu socjalnego oraz zmianę zasad przyznawania dodatku mieszkaniowego.

W 2001 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż eksmisja na bruk osób, które nie z własnej winy nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych, narusza ludzką godność (wyrok TK z dnia 4 kwietnia 2001 r., K. 11/00). Zgodnie z Konstytucją władza ma obowiązek tę godność chronić.

Zobacz również: Czy eksmisja na bruk jest możliwa?

Eksmisja na bruk – nowe przepisy

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy dotyczy przede wszystkim zagwarantowania pełnej ochrony przed eksmisją na bruk. Jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, w której trzeba chronić zdrowie i życie domowników dotkniętych przemocą domową. Jest to jedyna sytuacja, w której eksmisja do noclegowni znajduje uzasadnienie – poinformowała poseł Anna Grodzka (niezrzeszona).

Eksmisja na bruk z dzieckiem

Grodzka mówiła, że obecnie prawo zezwala na eksmisję na bruk także dzieci, chorych, ubogich, emerytów, czy kobiet w ciąży. Jej zdaniem zakaz eksmisji zimą nie ma specjalnego znaczenia, bowiem wtedy na ulicach i tak są osoby wyeksmitowane wiosną, czy latem. Posłanka wskazała, że eksmisja do noclegowni prowadzi do rozbicia rodzin, poza tym w noclegowniach często panują tragiczne warunki sanitarne. Zdaniem Grodzkiej osoby bezdomne tracą nie tylko lokal, ale także szanse powrotu na rynek pracy. Grodzka podała, że utrzymanie dziecka czy osoby niepełnosprawnej w placówce opiekuńczej kosztuje państwo 3-5 tys. zł miesięcznie. Posłanka wyraziła nadzieję, że zmiana nie będzie przedmiotem politycznych przepychanek i stanie się przedmiotem debaty społecznej. Jak mówiła, liczy, że nowelizacja zostanie uchwalona jeszcze przez Sejm obecnej kadencji.

Brak mieszkań jako problem społeczny

Piotr Babinetz z PiS powiedział, że mimo częstych nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów obecne regulacje nie zapewniają odpowiedniej ochrony osobom eksmitowanym. Sądy mogą często orzekać nakaz opuszczenia lokalu służącego zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych, nawet wbrew konstytucyjnej ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - mówił poseł. Jego zdaniem projekt podejmuje próbę rozwiązania poważnego problemu społecznego.

Zofia Popiołek z TR oświadczyła, że brak mieszkań jest takim samym powodem wyjazdów Polaków za granicę, jak brak pracy. Zapewniała, że jej klub poprze projekt i liczy na dyskusję dotyczącą zaniedbywanego przez lata problemu mieszkaniowego. Mam nadzieję, że to nie stanie się przetargiem rywalizacji politycznej, a rzeczywiście nad tym poważnym polskim problemem się pochylimy - powiedziała.

Zobacz również: Co to jest pomieszczenie tymczasowe?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »