REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Administracja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powstanie Dyrekcja Ochrony Środowiska

Ministerstwo Środowiska planuje zmiany w zakresie instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska zostaną zastąpione jednym organem - Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść?

Wrażliwość społeczna na osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psa asystującego zwiększa się. Niemniej jednak wciąż zdarzają się przypadki, gdy osobie niepełnosprawnej wraz z psem asystującym odmówiono wstępu do pewnych miejsc, co bywa niezgodne z prawem, jednak nie zawsze. Sprawdź gdzie można wejść z psem asystującym, a gdzie należy zapytać o zgodę.

Płatności bezgotówkowe już w 1000 urzędów administracji publicznej

Tysięcznym urzędem, który przystąpił do prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju oraz Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, jest Urząd Gminy w Słupcy. W urzędach takich można zapłacić bez konieczności posiadania gotówki (tj. kartą płatniczą lub smartfonem), np. za rejestrację pojazdu czy wydanie paszportu. Niedługo kierowcy będą mogli zapłacić mandat kartą, bo niedługo terminale pojawią się także w patrolach drogowych Policji.

Działania na rzecz osób niepełnosprawnych w latach 2016-2017

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało działania na rzecz osób niepełnosprawnych w latach 2016-2017.

REKLAMA

Zmiana nazw ulic a zasady języka polskiego

Zdaniem Wojewody Lubuskiego niedopuszczalna jest zmiana nazwy ulicy na nazwę, która naruszałaby zasady języka polskiego.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2018 r. – wyższa kwota, wniosek (druk)

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku, wzrośnie również kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Ile będzie wynosić świadczenie pielęgnacyjne w 2018 roku i komu będzie przysługiwało? Pobierz wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na okres zasiłkowy 2017/2018.

Zmiany w zasadach pobytu w placówkach całodobowej opieki 2018 r.

Przepisy dotyczące placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku zaczną obowiązywać z dniem 1 czerwca 2018 r. Co się zmieni?

Czy gmina musi zorganizować uczniowi niepełnosprawnemu dojazd do szkoły

Czy gmina musi zorganizować dojazd ucznia niepełnosprawnego? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odpowiada: tak, gmina musi zapewnić uczniowi niepełnosprawnemu dojazd do szkoły nawet w innym mieście, która zapewni mu odpowiednie warunki rozwoju.

REKLAMA

Bezpieczniejsze placówki całodobowej opieki

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany dotyczące placówek całodobowej opieki. Nowe przepisy mają zapewnić większe bezpieczeństwo większe bezpieczeństwo osobom korzystającym z pomocy takich ośrodków.

Dziecko z niepełnosprawnością - informator dla rodziców

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością.

Na stadionach piłkarskich będą miejsca stojące

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia, w którym zezwala się na udostępnianie kibicom mejsc stojących na stadionach piłkarskich. Projekt rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych.

e-Zamówienia – nowy etap elektronizacji zamówień publicznych

Pełna elektronizacja zamówień publicznych nastąpi już 18 października 2018 r. Z uwagi na to, że termin ten zbliża się nieubłaganie, rząd podejmuje działania mające na celu stworzenie odpowiedniej infrastruktury sieciowej. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło przetarg na budowę narzędzia e-zamówienia.

Uproszczony kontakt z administracją skarbową już od 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w JPK_VAT już od 1 stycznia 2018 r. Przedsiębiorca wątpliwości rozwieje drogą mailową, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Po nowelizacji Kpa z 2017 roku prawo działa na korzyść obywatela

Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego z 1 czerwca 2017 roku wprowadziła nową zasadę ogólną rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony zawartą w art. 7a. Czy zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony spowoduje, że prawo będzie bardziej przyjazne dla obywateli?

Sprawniejsza procedura administracyjna

Nowy Kodeks postępowania administracyjnego obowiązuje już kilka miesięcy. Nowe przepisy obowiązują dokładnie od 1 czerwca 2017 r. Zmiany miały na celu przede wszystkim przyspieszenie procedury administracyjnej.

Nowe prawa dla opiekunów osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mają zyskać nowe uprawnienia w zakresie kształtowania indywidualnego czasu pracy. Dodatkowe prawa będą dotyczyły również kobiet w ciąży z powikłaniami.

Zmiany dla pracujących rodziców dzieci niepełnosprawnych

Wydłużenie okresu zasiłku opiekuńczego, możliwość wykonywania pracy w formie telepracy dla rodziców osób niepełnosprawnych - to tylko niektóre z założeń projektu ustawy przygotowanego w MRPiPS.

Rodzic osoby niepełnosprawnej telepracownikiem

Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rodzice osób niepełnosprawnych powinni pracować z domu. Jest to kolejne ułatwienie w Programie "Za życiem".

Znaczny spadek fałszywych alarmów bombowych dzięki ustawie antyterrorystycznej

Od wprowadzenia ustawy o działaniach antyterrorystycznych minął już ponad rok. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) publikuje dane, z których wynika, że jednym ze skutków ustawy jest ograniczenie liczby fałszywych powiadomień o podłożeniu ładunków wybuchowych.

Jakie skutki wywołuje utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika?

PROBLEM: Jaki wpływ na pracę ma utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika? Co ma zrobić pracodawca, gdy dotychczasowe orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przestało obowiązywać (pracownik złożył wniosek o kolejne, ale nie zostało jeszcze wydane)?

Wsparcie dla opiekunów osoby niepełnosprawnej

Opiekunowie osób niepełnosprawnych często zmuszeni są do rezygnacji z aktywności zawodowej. Opiekun może jednak skorzystać z kilku form wsparcia z urzędu pracy oraz dzięki pomocy - powrócić do pracy.

Nowy formularz INF-O-PP

Od dnia 11 września 2017 r. nastąpiła zmiana wersji formularza INF-O-PP. Formularz składany jest przez pracodawców, wnioskujących o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników.

Podręczniki dla uczniów niepełnosprawnych na rok szkolny 2017/2018 już dostępne

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło materiały edukacyjne dla uczniów niepełnosprawnych. Materiały można znaleźć w Systemie Informacji Oświatowej.

Specjalne Potrzeby Edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Roszczenia samorządów wobec Skarbu Państwa o zwrot wydatków na realizację zadań z zakresu administracji rządowej

Przepisy przewidują obowiązek przekazania dotacji celowej samorządom, które realizują zadania z zakresu administracji rządowej. Praktyka pokazuje jednak, że mogą wystąpić trudności w uzyskaniu zwrotu wydatków poniesionych przez samorządy z tego tytułu.

Organizacja indywidualnych zajęć w szkole dla uczniów z niepełnosprawnościami 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało pełną treść rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Pracownicy administracji rządowej bez podwyżek w 2018 r.

Pracownicy administracji rządowej mają szansę na podwyżkę dopiero w 2019 r. Czy specjaliści będą szukać zatrudnienia w sektorze prywatnym lub w samorządach?

Bezpłatny transport do szkół w roku szkolnym 2017/2018

Niepełnosprawny uczeń przedszkola lub szkoły ma prawo do bezpłatnego transportu do najbliższej placówki. Komu i gdzie przysługuje bezpłatny dojazd? Na to pytanie odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Legitymacje dla osób niepełnosprawnych 2017 r. - nowe zasady

Od września 2017 r. zmieni się wzór legitymacji dla osób niepełnosprawnych, zaś od sierpnia obowiązuje przyznawanie ich na nowych zasadach. Co się zmieniło? Kto będzie musiał wymienić legitymację?

Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych - zmiany od 1 sierpnia 2017 r.

Od 1 sierpnia 2017 r. legitymacje dla osób niepełnosprawnych przyznawane i wydawane są na nowych zasadach. Legitymacja wystawiana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej. Od września br. będzie obowiązywał nowy wzór legitymacji.

Nauczanie dzieci niepełnosprawnych po reformie edukacji

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej podpisane 8 sierpnia 2017 roku określa warunki organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a więc dzieci z niepełnosprawnościami (szczegółowo wymienione w §1 Rozporządzenia), dzieci niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Opłaty za usunięcie statków i innych obiektów pływających w 2018 r.

Minister Rozwoju i Finansów wydał obwieszczenie, w którym określił maksymalną stawkę opłat za usunięcie i przechowanie statków lub innych obiektów pływających w 2018 r. Stawka, która będzie obowiązywała w 2018 r. nieznacznie wzrosła w stosunku do obowiązującej w 2017 r.

Stosowanie przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych za 2016 r. - wyniki monitoringu opublikowane

Wyniki monitoringu stosowania przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych za 2016 r. opublikowane na stronie Urzędu Zamówień Publicznych.

Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością 2017/2018 r.

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenia dotyczące edukacji uczniów z niepełnosprawnością. Rozporządzenia, o których mowa w zdaniu poprzednim dotyczą warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania.

Co się zmieni w Państwowej Inspekcji Sanitarnej?

Inspektor będzie miał więcej uprawnień podczas prowadzonej kontroli. Co jeszcze zmieni się w funkcjonowaniu Państwowej Inspekcji Sanitarnej?

Jak napisać wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy po nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego?

Strona kwestionująca wydane w pierwszej instancji decyzje ministrów lub samorządowych kolegiów odwoławczych nie musi składać wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przed ich zaskarżeniem do sądu administracyjnego.

Terminy w Kodeksie postępowania administracyjnego

Doprecyzowanie niektórych przepisów dotyczących terminów to jedna z istotniejszych zmian w najnowszym Kodeksie postępowania administracyjnego. W sposób precyzyjny określono chociażby sposób obliczania terminów liczonych w latach.

Będą zmiany w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych

System wsparcia osób niepełnosprawnych wymaga zmian. Podwyższone zostały niektóre świadczenia, jak na przykład świadczenie pielęgnacyjne.

Zmiany w świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Od 2017 r. w rodzinie, w której jest dwoje dzieci niepełnosprawnych, każdy z rodziców może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne z tytułu zakończenia aktywności zawodowej. Obecnie prowadzone są prace nad kolejnymi zmianami dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Fiskus pobierze opłatę za skanowanie dokumentów

Opłata za sporządzenie kopii dokumentu papierowego będzie wynosiła 0,40 zł za jedną stronę dokumentu papierowego, który został zeskanowany - takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Zasady ogólne w postępowaniu administracyjnym po 1 czerwca 2017 r. - nowelizacja Kpa

Jednym z celów nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) jest nadanie bardziej partnerskiego charakteru relacjom pomiędzy obywatelem a organami władzy publicznej. Ma się to odbyć m.in. poprzez uzupełnienie katalogu gwarancji i uprawnień jakie wynikają z zasad ogólnych postępowania administracyjnego.

Zasada równego traktowania po 1 czerwca 2017 r.

Organy administracji publicznej powinny traktować strony postępowania znajdujące się w takie samej sytuacji w sposób porównywalny. Ten obowiązek został podkreślony w funkcjonującej od 1 czerwca b.r. zasadzie równego traktowania.

Zasada proporcjonalności po 1 czerwca 2017 r.

Dnia 1 czerwca 2017 r. weszła w życie jedna z największych w historii nowelizacji do Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.). Zmiany objęły także zasady ogólne postępowania przed organami administracji publicznej. Jedną z nowości jest wprowadzenie do k.p.a. zasady proporcjonalności.

Edukacja dzieci niepełnosprawnych

Przepisy projektu rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży mogą doprowadzić do izolacji dzieci niepełnosprawnych. Szczególnie niepokojący jest zapis, że zajęcia z uczniem niepełnosprawnym mają odbywać się w miejscu jego pobytu.

Postępowanie z udziałem znacznej liczby osób po 1 czerwca 2017 r.

Celem ostatniej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) jest sprawienie, że relacje między obywatelem a organem administracji publicznej staną się bardziej partnerskie. Realizacji tego celu ma służyć m.in. uproszczenie zasad zawiadamiania w postępowaniu administracyjnym ze znaczną liczbą stron.

Postępowanie wyjaśniające w organie odwoławczym po 1 czerwca 2017 r.

Najnowsze zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) wprowadziły zmiany w postępowaniu wyjaśniającym. Od 1 czerwca 2017 r. stronie przysługuje prawo żądania aby organ odwoławczy przeprowadził postępowanie wyjaśniające. Ustawodawca wprowadza też pewne ograniczenia w zakresie wydania decyzji kasatoryjnych, na co mają wpływ wspomniane nowe przepisy o postępowaniu wyjaśniającym.   

Poświadczanie zgodności odpisów dokumentów z oryginałem od 1 czerwca 2017 r.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przyznała nowe uprawnienie pracownikom organów administracji publicznej prowadzących postępowanie. Pracownik organu, na żądanie strony, może poświadczyć zgodność odpisu dokumentu z oryginałem.

Jakie świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy zarejestrowali się w urzędzie pracy mają możliwość ubiegania się o środki na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Zmiany w zasadach ogólnych w Kodeksie postępowania administracyjnego od 1 czerwca 2017 r.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) wprowadziła wiele zmian w katalogu zasad ogólnych postępowania administracyjnego. Zmiany modyfikują istniejący katalog, a także poszerzają go o kilka nowych zasad.

Zasada pewności prawa - nowelizacja KPA

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), która weszła w życie 1 czerwca 2017 r., wprowadziła liczne zmiany m.in. w zasadach ogólnych postępowania administracyjnego.  Jedną z nowości jest wprowadzenie zasady pewności prawa.

REKLAMA