Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść?

Bartłomiej Ceglarski
Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść? fot. Fotolia
Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wrażliwość społeczna na osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psa asystującego zwiększa się. Niemniej jednak wciąż zdarzają się przypadki, gdy osobie niepełnosprawnej wraz z psem asystującym odmówiono wstępu do pewnych miejsc, co bywa niezgodne z prawem, jednak nie zawsze. Sprawdź gdzie można wejść z psem asystującym, a gdzie należy zapytać o zgodę.

Pies asystujący to odpowiednio wyszkolony i oznakowany pies służący pomocą osobie niepełnosprawnej, w szczególności osobom niewidomym, niedowidzącym lub niepełnosprawnym ruchowo. Zadaniem psa asystenta jest ułatwienie osobie niepełnosprawnej funkcjonowania w życiu publicznym. Psy są wyszkolone by np. gasić światło, podawać upuszczone przedmioty, otwierać drzwi, a nawet by pomagać w ubieraniu się. 

REKLAMA

Polskie prawo wskazuje na 4 rodzaje psów asystujących:

 1. pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej – jest ,,oczyma’’ takiej osoby, pomaga jej w omijaniu przeszkód i bezpiecznym poruszaniu się.
 2. pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo  - najczęściej taki pies pomaga w podnoszeniu, podawaniu, otwieraniu i naciskaniu, czyli w czynnościach, które osobie poruszającej się na wózku sprawiają trudności lub są niemożliwe do wykonania;
 3. pies sygnalizujący osoby głuchej i niedosłyszącej -  asystuje osobie głuchej lub niedosłyszącej przez zwracanie jej uwagi na określone dźwięki, a następnie doprowadza ją do źródła hałasu;
 4. pies sygnalizujący atak choroby – potrafi wyczuć nadchodzący atak choroby (np. atak serca lub padaczki)  i ostrzec o tym właściciela lub osoby z jego otoczenia lub odpowiednio zareagować na atak choroby.

Gdzie można wejść z psem asystującym?

Ta kwestia została uregulowana w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 20a tej ustawy, osoba niepełnosprawna z psem asystującym ma wstęp i możliwość korzystania z:

 1. obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej (urzędy), wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych;
 2. parków narodowych i rezerwatów przyrody;
 3. plaż i kąpielisk.

Z psem asystującym wolno również także korzystać z komunikacji lądowej (pociągi, autobusy itp.), lotniczej, wodnej oraz z komunikacji publicznej.

Warto zwrócić uwagę na to, że wyliczenie z pkt. 1 ma charakter jedynie przykładowy. W tym wyliczeniu zabrakło obiektów sakralnych, co nie jest przypadkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z kościołami?

Pominięcie kościołów i innych obiektów sakralnych nie oznacza, że wejście do tych obiektów jest zabronione. Kluczowym w tej sytuacji jest to by zapytać duchownego o zgodę na wejście do obiektu sakralnego.

W wielu przypadkach duchowny wyrazi zgodę na wejście do obiektu sakralnego osoby niepełnosprawnej ze swoim psem asystującym. Może zdarzyć się jednak tak, że padnie odpowiedź odmowna i nie będzie to niezgodne z prawem – może to wynikać z zakazem ingerencji w rytualny charakter zachowania w świątyni.

O czym należy pamiętać korzystając z pomocy psa-asystenta?

Osoba niepełnosprawna korzystająca z pomocy psa asystującego jest zobowiązana do spełnienia kilku warunków:

 1. wyposażenie psa w uprząż – pies powinien zostać wyposażony w specjalną uprząż z umieszczonym w widocznym miejscu napisem ,,Pies asystujący’;
 2. należy nosić przy sobie certyfikat potwierdzający status psa asystującego;
 3. należy nosić przy sobie ważną książeczkę sczepień weterynaryjnych – psa należy zaszczepić na wściekliznę w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez niego 3 miesiąca życia, a później co najmniej raz na rok.

Spełnianie tych warunków oznacza, że osoba niepełnosprawna w nieskrępowany sposób może korzystać z w/w miejsc.

Pies asystujący musi zostać wyposażony tylko w uprząż – nie ma obowiązku zakładania mu kagańca oraz prowadzania go na smyczy.

Osoba niepełnosprawna ponosi także pełną odpowiedzialność za szkody spowodowane przez swojego ,,asystenta’’.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz.U. z 2010 r. nr. 64 poz. 399)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Jak ustala się wynagrodzenie za wykonaną pracę? Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy? Sprawdź co grozi pracownikowi!

  Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Czym jest mobbing? Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Zatrudnianie pracowników młodocianych. Sprawdź aktualnie obowiązujące przepisy

  Kto jest pracownikiem młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy? W jaki sposób zatrudnić osobę młodocianą? le dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu w pierwszym roku pracy?

  REKLAMA

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej? Prawne podstawy świadczenia pracy można podzielić na dwie grupy, tj. na zatrudnienie pracownicze, oparte na przepisach prawa pracy oraz na tzw. zatrudnienie niepracownicze.

  Wypadek przy pracy: Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca

  Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca. Sprawdź co możesz zrobić gdy ulegniesz wypadkowi. 

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Sprawdź jak skutecznie złożyć skargę, żeby pracodawca nie wiedział kto ją złożył

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko, czyli łącznie 12 tyś zł mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie. RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca.

  REKLAMA

  Za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 12 000 zł! Taksówki zamawiane na aplikacje na nowych zasadach! Czy będzie bezpieczniej?

  Bezpieczniej w taksówkach zamawianych na aplikacje! Nowe przepisy już obowiązują. Dokładna weryfikacja tożsamości potencjalnych kierowców to niejedyna zmiana. Sprawdź co się zmienia! 

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowych. Termin na złożenie wniosków mija 6 października 2023 r.

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowej - tyle otrzymają JST. Powstanie aż 50 pracowni komputerowych.

  REKLAMA