REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawny, Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi

Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2008 roku pozostaje otwarta kwestia problemów z wypłacaniem świadczeń pielęgnacyjnych. Aktualnie przedmiotem sporu jest zniesienie warunku niepozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeński.

Zasiłek pielęgnacyjny 2010/2011 – jak otrzymać świadczenie

Przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego nie jest uzależnione od osiąganych dochodów. Kwota pomocy to 153 złote miesięcznie. Zasiłek przyznaje się na czas nieokreślony, chyba że na czas określony zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności.

Jakie świadczenia mogą otrzymać rodzice ucznia

Rodzice mogą ubiegać się o pieniądze na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego i kosztów dojazdu dziecka do szkoły.

Kiedy pracownik socjalny może zabrać dziecko

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowela do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw, która wprowadziła pewne obostrzenia.

REKLAMA

Jaką pomoc mogą uzyskać ofiary rodzinnej przemocy

W sytuacji kryzysowej można liczyć na schronienie w specjalistycznym ośrodku wsparcia. Osobie pokrzywdzonej przysługuje również prawo do uzyskania bezpłatnie zaświadczenia lekarskiego. Ofiary mogą otrzymać też pomoc w uzyskaniu mieszkania.

Procedura „Niebieskie Karty” dla ofiar przemocy w rodzinie

Procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych przez policjantów w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Z kim zawierany jest kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny jest umową zawartą przez pracownika socjalnego z rodziną lub osobą ubiegającą się o pomoc. Jego celem jest przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej

Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych – a zatem również pracownicy instytucji pomocy społecznej – posiadają status pracowników samorządowych. W 2009 roku problematyka wynagrodzeń pracowników samorządowych została ujednolicona w jednym akcie prawnym – rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

REKLAMA

Większe wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie

Po kilku latach funkcjonowania ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie konieczne były jej zmiany, aby skutecznej walczyć z tym zjawiskiem. Obecna nowelizacja wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych, wzmacnia ochronę ofiar przemocy oraz kładzie szczególny nacisk na profilaktykę, a także zmianę świadomości społeczeństwa.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego

Z budżetów jednostek samorządu terytorialnego udzielane są dotacje w różnych trybach. Warto zatem przypomnieć sobie zasady ich przyznawania.

RPDz: Zahamować żebractwo dzieci

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaapelował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz urzędników o podjęcie wszelkich wysiłków, aby w te wakacje maksymalnie ograniczyć wykorzystywanie dzieci do żebrania.

Unia Europejska zadba o interesy niepełnosprawnych

W Parlamencie Europejskim pojawiają się coraz częściej głosy, że należy w sposób prawny zabezpieczyć interesy około 50 milionów Europejczyków, którzy są niepełnosprawni.

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja 2010 r. z zakresu przedmiotowego przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wyłączone są świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Dodatkowa przerwa w pracy dla pracownika niepełnosprawnego

Podpisana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej, przewidującą ujednolicenie zasad odpłatności za pobyt w rodzinie zastępczej oraz jednolite zasady przyznawania pomocy.

Niepełnosprawni zagłosują przez pełnomocnika

Osoby niepełnosprawne i starsze będą mogły oddać głos w wyborach prezydenckich za pośrednictwem pełnomocnika. Umożliwia to nowelizacja ordynacji wyborczej z 2009 roku.

Niepełnosprawny i jego pies

W wyniku ewolucji świadomości społecznej drzwi do wielu urzędów i instytucji publicznych dla osób niepełnosprawnych i ich psich asystentów otwierają się coraz szerzej. Specjalnie przeszkolone psy są niejednokrotnie niezastąpione dla osób niepełnosprawnych.

Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów.

Świadczenie pielęgnacyjne

Osoba, która opiekuje się niepełnosprawnym, rezygnując przy tym z stałego zatrudnienia ma prawo do rekompensaty, w postaci świadczenia pielęgnacyjnego. Wniosek o to świadczenie należy złożyć do Ośrodki Pomocy Społecznej.

Perspektywy niepełnosprawnych na rynku pracy

Osobom niepełnosprawnym niezwykle trudno odnaleźć się na rynku pracy. Pracodawcy są niezwykle wymagający, niejednokrotnie ich oczekiwaniom ciężko sprostać osobom w pełni sprawnym.

Miejsca prakingowe dla niepełnosprawnych kierowców

Osoby niepełnosprawne ze względu na trudności z poruszaniem się mogą parkować swoje pojazdy na specjalnych wyznaczonych dla nich miejscach parkingowych. Tzw. koperty są zawsze rozlokowane w najdogodniejszych miejscach dla osób niepełnosprawnych – możliwie najbliżej wejść do budynków użyteczności publicznej.

Stypendium dla niepełnosprawnych studentów

Osobom z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym przysługuje prawo do specjalnego stypendium z tytułu ich niepełnosprawności. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych nie jest uzależnione od sytuacji materialnej studenta.

Gminy będą mogły przeprowadzać wywiad w trakcie pobierania świadczenia

Gminy zyskają możliwość przeprowadzania wywiadu środowiskowego z osobą w trakcie pobierania przez nią świadczenia pielęgnacyjnego.

Urlop wychowawczy w razie opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Urlop wychowawczy to czas, podczas którego pracownik może osobiście opiekować się dzieckiem. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, ustawodawca wydłużył czas trwania urlopu wychowawczego.

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej

Na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach od 17 do 19 marca br., Sejm rozpatrzy nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Zmiany dotyczą niekonstytucyjnych przepisów tej ustawy.

Jakie kary dla właścicieli placówek pomocy społecznej bez zezwolenia?

Rząd przyjął projekt ustawy regulującej kwestie sankcji dla podmiotów, które prowadzą bez wymaganego zezwolenia placówkę zapewniającą całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Renta socjalna dla opiekuna prawnego

Jeżeli dla osoby pobierającej rentę socjalną ustanowiono opiekę prawną, świadczenie to wypłacane będzie osobie sprawującej tę opiekę - zdecydował Sejm, który poparł poprawkę Senatu do noweli ustawy o pomocy społecznej.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przewiduje możliwość przyznawania rodzinom zastępczym wyższych świadczeń oraz ujednolica zasady przyznawania im pomocy pieniężnej.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Na rozpoczętym dzisiaj, 26 stycznia, posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

Rządowy program dożywiania

Rządowy program dożywiania służy wsparciu najbiedniejszych. Liczba osób korzystających z niego systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. jeszcze więcej potrzebujących z niego skorzysta.

Kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny to pisemna umowa z osobą ubiegającą się o pomoc. Umowa określa uprawnienia i zobowiązania stron umowy. Zawieranie kontraktów ma w założeniu doprowadzić do spadku liczby beneficjentów pomocy społecznej.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych będzie łatwiejsze

Aby zatrudnić niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym pracodawca nie będzie już musiał czekać na opinie Państwowej Inspekcji Pracy.Eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) w pełni rozwiązanie przygotowane przez Komisję Przyjazne Państwo, które wprowadza nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Zasiłek dla osoby zajmującej się dzieckiem niepełnosprawnym - nowelizacja

Osoby, które przed 1 maja 2004 roku - gdy obowiązywała poprzednia ustawa o pomocy społecznej - złożyły wniosek o zasiłek stały, lecz nie został on rozpatrzony, będą miały prawo ubiegać się o ten zasiłek - przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą przyjął Sejm.

Prawo do emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Wiele osób interesuje problem uzyskania emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Wcześniej istniała taka możliwość. Odpowiadamy na pytanie czy obecnie osoby opiekujące się niepełnosprawnymi uzyskają prawo do emerytury.

Duże domy dziecka do likwidacji

Gminy będą musiały ponosić część kosztów pobytu dzieci w rodzinach zastępczych. Takie zmiany przewiduje nowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Konieczne zmiany w domach dziecka

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła funkcjonowanie domów dziecka w Polsce. Największy problem to ciasnota, a mała liczba wychowanków to podstawowy wymóg w unijnych standardach, które polskie placówki muszą spełniać.

Jak otrzymać wsparcie na dożywianie dzieci w szkołach

Dożywianie dzieci jest zadaniem należącym do kompetencji gminy. Samorządy mogą otrzymać dotacje na ten cel z budżetu państwa. Można także za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego zorganizować bezpłatne dostawy mleka do szkół. Od przyszłego roku ruszy unijny program dostawy owoców i warzyw dla dzieci w wieku do dziesięciu lat.

Jakie są możliwości awansu w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej

Jakie przepisy regulują obecnie prawa i obowiązki zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej?

Warunki udzielania pomocy materialnej dla uczniów

Stypendium szkolne oraz zasiłek szkolny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów rada gminy nie może upoważnić ośrodka pomocy społecznej.

Emerytury dla niepełnosprawnych sportowców

Emerytury dla sportowców niepełnosprawnych z tytułu zdobycia medali na paraolimpiadzie. Proszę o dokładne wiadomości przyznawania emerytur sportowych dla os. niepełnosprawnych, zdobywających medale na paraolimpiadzie i czy ta emerytura liczy się do innych świadczeń?

Kto dostanie skierowanie do domu pomocy społecznej ?

Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku ustanawia zasady kierowania potrzebujących do domów pomocy społecznej.

REKLAMA