REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi

Marta Wrzosek
Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi?
Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi?

REKLAMA

REKLAMA

Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2008 roku pozostaje otwarta kwestia problemów z wypłacaniem świadczeń pielęgnacyjnych. Aktualnie przedmiotem sporu jest zniesienie warunku niepozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeński.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

REKLAMA

  • rodzicom;
  • innym osobom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny;
  • osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem (opiekun faktyczny).

Osoba, nad którą ma być sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności (o znacznym stopniu niepełnosprawności) i wymagać stałej lub długotrwałej opieki. 

Wyrok z lipca 2008 roku

Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 18 lipca 2008 roku, że przepis, który pozwala na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie rezygnującej z zatrudnienia w celu sprawowania opieki tylko nad niepełnosprawnym dzieckiem będącym członkiem rodziny, jest niezgodny z konstytucją.

Trybunał uznał, że świadczenie przysługuje również wtedy, gdy osobą wymagającą opieki jest niepełnosprawny dorosły. W wyroku tym sędziowie nie odnieśli się jednak do kwestii stanu cywilnego takiej osoby.

Zobacz również: Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niejednolite orzecznictwo

Po wejściu w życie wyroku TK, pojawiły się liczne problemy z jego interpretacją. Niektóre Samorządowe Kolegia Odwoławcze uchylały decyzje odmawiające przyznania świadczenia współmałżonkowi czy dziecku sprawującemu opiekę nad niepełnosprawnym rodzicem, pozostającym w związku małżeńskim. Inne gminy swoje decyzje podtrzymywały, nie traktując wyroku TK jako podstawy do zmiany decyzji.

Postanowienie sygnalizacyjne

REKLAMA

Już kilka lat temu (dokładnie w 2003 roku) znowelizowano ustawę o świadczeniach rodzinnych, poszerzając krąg osób uprawnionych do otrzymania pomocy. Pozostał jednak przepis, na mocy którego o pomoc nie można się ubiegać, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

W związku z tym, Trybunał Konstytucyjny wydał tzw. postanowienie sygnalizacyjne. Nie stwierdza ono, że przepis jest niekonstytucyjny. Ma to być tylko sygnał dla rządu, że przepis wymaga zmian.

Rządowe Centrum Legislacji przygotowało więc projekt, który znosi przesłankę uzależniającą otrzymanie świadczenia od niepozostowania w związku małżeńskim. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje jednak, że kolejne rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia znacznie zwiększy wydatki na ich wypłatę.

Koszty są i tak większe, gdyż od 1 stycznia 2010 roku prawo do świadczenie pielęgnacyjnego przysługuje osobie uprawnionej bez względu na osiągane dochody.

Zobacz również serwis: Niepełnosprawni

Źródło: gazetaprawna.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

REKLAMA