REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Wrzosek
Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi?
Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi?

REKLAMA

REKLAMA

Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2008 roku pozostaje otwarta kwestia problemów z wypłacaniem świadczeń pielęgnacyjnych. Aktualnie przedmiotem sporu jest zniesienie warunku niepozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeński.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

REKLAMA

  • rodzicom;
  • innym osobom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny;
  • osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem (opiekun faktyczny).

Osoba, nad którą ma być sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności (o znacznym stopniu niepełnosprawności) i wymagać stałej lub długotrwałej opieki. 

Wyrok z lipca 2008 roku

Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 18 lipca 2008 roku, że przepis, który pozwala na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie rezygnującej z zatrudnienia w celu sprawowania opieki tylko nad niepełnosprawnym dzieckiem będącym członkiem rodziny, jest niezgodny z konstytucją.

Trybunał uznał, że świadczenie przysługuje również wtedy, gdy osobą wymagającą opieki jest niepełnosprawny dorosły. W wyroku tym sędziowie nie odnieśli się jednak do kwestii stanu cywilnego takiej osoby.

Zobacz również: Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niejednolite orzecznictwo

Po wejściu w życie wyroku TK, pojawiły się liczne problemy z jego interpretacją. Niektóre Samorządowe Kolegia Odwoławcze uchylały decyzje odmawiające przyznania świadczenia współmałżonkowi czy dziecku sprawującemu opiekę nad niepełnosprawnym rodzicem, pozostającym w związku małżeńskim. Inne gminy swoje decyzje podtrzymywały, nie traktując wyroku TK jako podstawy do zmiany decyzji.

Postanowienie sygnalizacyjne

REKLAMA

Już kilka lat temu (dokładnie w 2003 roku) znowelizowano ustawę o świadczeniach rodzinnych, poszerzając krąg osób uprawnionych do otrzymania pomocy. Pozostał jednak przepis, na mocy którego o pomoc nie można się ubiegać, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

W związku z tym, Trybunał Konstytucyjny wydał tzw. postanowienie sygnalizacyjne. Nie stwierdza ono, że przepis jest niekonstytucyjny. Ma to być tylko sygnał dla rządu, że przepis wymaga zmian.

Rządowe Centrum Legislacji przygotowało więc projekt, który znosi przesłankę uzależniającą otrzymanie świadczenia od niepozostowania w związku małżeńskim. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje jednak, że kolejne rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia znacznie zwiększy wydatki na ich wypłatę.

Koszty są i tak większe, gdyż od 1 stycznia 2010 roku prawo do świadczenie pielęgnacyjnego przysługuje osobie uprawnionej bez względu na osiągane dochody.

Zobacz również serwis: Niepełnosprawni

Źródło: gazetaprawna.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

REKLAMA

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

REKLAMA

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA