| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Procedura „Niebieskie Karty” dla ofiar przemocy w rodzinie

Procedura „Niebieskie Karty” dla ofiar przemocy w rodzinie

Procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych przez policjantów w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Rola Policji

Policjant rozpoczyna pomoc ofiarom przemocy w rodzinie już podczas interwencji domowej. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, powinien wezwać pogotowie ratunkowe. Musi zapewnić bezpieczeństwo ofiarom, w razie potrzeby stosuje zatrzymanie sprawcy. Policjant w miarę możliwości przeprowadza również rozmowę ze sprawcą przestępstwa. Poucza go o odpowiedzialności karnej za znęcanie się nad członkiem rodziny. Wzywa go do zachowania się zgodnego z prawem i zasadami współżycia społecznego.

Pomoc dzielnicowego

Policjant sporządza notatkę z interwencji oraz informuje rodzinę o uruchomieniu procedury „Niebieskie Karty”. Notatkę z interwencji otrzyma ostatecznie dzielnicowy. Od tej pory to dzielnicowy zajmuje się rodziną dotkniętą przemocą domową. W tym celu powinien skontaktować się z nią w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania notatki z interwencji. Dzielnicowy informuje ofiary przemocy o działających organizacjach i instytucjach udzielających pomocy. Od tej pory składa tez rodzinie wizyty, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Dzielnicowy prowadzi również rozmowy ze sprawcą. Informuje go o możliwości podjęcia leczenia, terapii, czy uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych.

Zobacz również: Jaką pomoc mogą uzyskać ofiary rodzinnej przemocy

Teczka „Przemoc w rodzinie”

Dokumentacja prowadzona przez dzielnicowego zawiera informacje na temat członków rodziny (liczba, wiek, źródła utrzymania, sytuacja lokalowa, sytuacja opiekuńczo-wychowawcza dzieci) oraz na temat zachowania się sprawcy rodzinnej przemocy (w tym czy naużywa on alkoholu, innych środków odurzających, czy rodzice wywiązują się z obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej)

Dokumentację z realizacji czynności w ramach procedury „Niebieskie Karty” dzielnicowy gromadzi w teczce o nazwie „Przemoc w rodzinie”.

W przypadku wszczęcia postępowania karnego wobec sprawcy przemocy w rodzinie, dzielnicowy przekazuje zgromadzone dokumenty i informacje organom postępowania przygotowawczego.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zakończenie procedury

Dzielnicowy może zakończyć prowadzenie procedury „Niebieskie Karty” wobec rodziny, jeżeli z posiadanej dokumentacji i uzyskanych informacji wynika, że w rodzinie tej nie występuje już zjawisko przemocy. Informuje o tym osobę uznawana za ofiarę przemocy w rodzinie. 

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych przez policjantów w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych przez policjantów w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »