reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Perspektywy niepełnosprawnych na rynku pracy

Perspektywy niepełnosprawnych na rynku pracy

Osobom niepełnosprawnym niezwykle trudno odnaleźć się na rynku pracy. Pracodawcy są niezwykle wymagający, niejednokrotnie ich oczekiwaniom ciężko sprostać osobom w pełni sprawnym.

Zmiana świadomości społeczeństwa

Poprzez działania państwa oraz programy unijne znacząco zmieniło się postrzeganie przez społeczeństwo pracy osób niepełnosprawnych. Kampanie społeczne oraz liczne preferencje spowodowały, że pracodawcy zaczęli przychylniej patrzyć niepełnosprawnych pracowników.

Preferencje dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników

Pracodawca zatrudniając, przez co najmniej 12 miesięcy osobę niepełnosprawną, poszukującą pracy i zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może otrzymać zwrot 60%:
jej wynagrodzenia przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym pracownika lub zwrot obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia. Zwrot poniesionych kosztów pracodawca otrzyma ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundacja będzie miała miejsce przez pierwszy rok zatrudnienia nowego pracownika z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

Programy unijne dla niepełnosprawnych

Unijne programy skierowane do osób niepełnosprawnych są niezwykle atrakcyjne. Niepełnosprawny może liczyć na finansowanie edukacji policealnej, studiów magisterskich czy podyplomowych. Osoby mające problem z poruszaniem się mogą liczyć na sfinansowanie dojazdu do miejsca kształcenia.

Zobacz też: Student

Pożyczka dla niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna, może otrzymać pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej. O udzielenie pożyczki należy zwrócić się z wnioskiem od starosty. Starosta zawiera z pożyczkobiorcą umowę określającą warunki udzielenia i spłaty pożyczki oraz wysokość stopy oprocentowania.
Wysokość pożyczki dla niepełnosprawnego nie może przekroczyć wysokości trzydziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Pożyczkobiorca może starać się o umorzenie przez starostę pożyczki do wysokości 50%, pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej albo rolniczej przez okres co najmniej dwóch lat oraz po spełnieniu pozostałych warunków umowy, jeżeli takowe zostały zawarte.
W przypadku trudnej sytuacji materialnej lub zdarzeń losowych pożyczkobiorca może wnioskować do starosty o odroczenie terminów spłaty pożyczki, rozłożenie jej spłaty na raty, a nawet o umorzenie spłaty pożyczki w części albo w całości, jeżeli pożyczka stała się wymagalna.

Zobacz też: Praca

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca zatrudniając, przez co najmniej 12 miesięcy osobę niepełnosprawną, poszukującą pracy i zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może otrzymać zwrot 60% jej wynagrodzenia.
Pracodawca zatrudniając, przez co najmniej 12 miesięcy osobę niepełnosprawną, poszukującą pracy i zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może otrzymać zwrot 60% jej wynagrodzenia.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama