| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Kiedy pracownik socjalny może zabrać dziecko

Kiedy pracownik socjalny może zabrać dziecko

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowela do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw, która wprowadziła pewne obostrzenia.

Świadek przemocy w rodzinie

Na szczególne uwzględnienie zasługuje zapis, zgodnie z którym osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu przestępstwa o przemocy w rodzinie, niezwłocznie zawiadamiają o tym policję lub prokuratora. Podobny obowiązek spoczywa również na świadkach użycia przemocy w rodzinie, którzy mają obowiązek niezwłocznego zawiadamiania policji, prokuratora bądź innych podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy.

Wprowadzono pewne obostrzenia polegające na tym, że pracownik socjalny jedynie w wyjątkowych sytuacjach ma prawo zabrać dziecko w związku z przemocą w rodzinie. Może to nastąpić, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie lub zdrowie dziecka.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Decyzję taką, pracownik socjalny podejmuje wspólnie z funkcjonariuszem policji i lekarzem lub ratownikiem medycznym, lub pielęgniarką, (np. gdy opiekunowie są nietrzeźwi).

Co z dzieckiem

Pracownik socjalny ma obowiązek zapewnić dziecku bezpieczeństwo i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby z rodziny, a jeśli jest to niemożliwe, w rodzinie zastępczej bądź placówce opiekuńczo - wychowawczej. Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej.

Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin). 

Odwołanie rodziców

Rodzicom przysługuje prawo odwołania się od decyzji o odebraniu im dziecka rozpatrywane w trybie 24-godzinnym ze względu na wyjątkowe okoliczności i dobro dziecka. 

Ponadto o prawie do złożenia zażalenia na decyzję o odebraniu dziecka, funkcjonariusz policji ma obowiązek pouczyć rodziców bądź opiekunów. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności odebrania dziecka sąd zarządza natychmiastowe przekazanie dziecka rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym, od których dziecko zostało odebrane.

Pouczenie to należy wręczyć na piśmie.

Zobacz również: Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »