| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Niepełnosprawny i jego pies

Niepełnosprawny i jego pies

W wyniku ewolucji świadomości społecznej drzwi do wielu urzędów i instytucji publicznych dla osób niepełnosprawnych i ich psich asystentów otwierają się coraz szerzej. Specjalnie przeszkolone psy są niejednokrotnie niezastąpione dla osób niepełnosprawnych.

Wspólne uzupełnianie się niepełnosprawnych i ich psich asystentów

Psy zastępują niepełnosprawnym zmysły, których osoby niepełnosprawne są pozbawione lub co najmniej ograniczone. Pies daje osobie niepełnosprawnej poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Sprawiają, że ta wyjątkowa więź pomiędzy niepełnosprawnym właścicielem a zwierzęciem, staje się antidotum na bezduszny świat i jego rozwiązania architektoniczne.

Zakaz wprowadzania psów

Taki zakaz widnieje na większości urzędów, galerii handlowych, sklepów i innych budynków. Osoby umieszczające takie zakazy niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z utrudnień jakie mogą spowodować w wykonywaniu codziennych obowiązków drugiej osobie.

Zobacz też: Niepełnosprawni

Miejsca, gdzie niepełnosprawni mogą wchodzić ze swoimi psimi przyjaciółmi

Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej. Do budynków tych zaliczymy budynki:

· administracji publicznej,

· wymiaru sprawiedliwości,

· kultury,

· oświaty,

· szkolnictwa wyższego,

· nauki,

· opieki zdrowotnej,

· opieki społecznej i socjalnej,

· obsługi bankowej,

· handlu,

· gastronomii,

· usług,

· turystyki,

· sportu,

· obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym,

· świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych,

· innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych.                                     

Osoba niepełnosprawna jest odpowiedzialna za szkody wyrządzone przez psa asystującego.

Pies asystujący, który towarzyszy niepełnosprawnemu, musi posiadać uprząż. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.

Osoba niepełnosprawna musi posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

Podstawa prawna:

Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)

Zobacz też: Pomoc społeczna

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby umieszczające na budynkach znak "zakaz wprowadzania psów" nie zdają sobie sprawy jak bardzo utrudniają życie osobom niepełnosprawnym.
Osoby umieszczające na budynkach znak "zakaz wprowadzania psów" nie zdają sobie sprawy jak bardzo utrudniają życie osobom niepełnosprawnym.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »