REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia Europejska zadba o interesy niepełnosprawnych

W UE jest ponad 50 milionów osób niepełnosprawnych.
W UE jest ponad 50 milionów osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

REKLAMA

W Parlamencie Europejskim pojawiają się coraz częściej głosy, że należy w sposób prawny zabezpieczyć interesy około 50 milionów Europejczyków, którzy są niepełnosprawni.

Posłowie przeprowadzili debatę w tej sprawie pod koniec kwietnia. W ten sposób problemy osób niepełnosprawnych wyraźnie zaznaczyły się na liście europejskich spraw i postawiony został pierwszy krok na drodze do stworzenia nowego unijnego prawa.

REKLAMA

Firma ubezpieczeniowa odmawiająca wypłaty zasiłku dla bezrobotnych osobie niepełnosprawnej, autystyczny chłopiec usunięty z publicznej szkoły i autobusy, do których nie można się dostać jeżdżąc na wózku. Członkowie parlamentarnej komisji do spraw petycji spotkali się 26 kwietnia, aby dyskutować na temat łamania praw niepełnosprawnych, analizując właśnie te trzy przykłady. Są to, bowiem różne oblicza tego samego zjawiska - dyskryminacji, z którą osoby niepełnosprawne często musza zmagać się każdego dnia.

Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych

REKLAMA

Prawie półtora miliona podpisów z całej Europy poparło petycję Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF).
W swoim apelu stowarzyszenie EDF wyraźnie stwierdza, że europejska dyrektywa, "antydyskryminacyjna", która została zaproponowana przez Komisję (aktualnie zablokowana przez państwa członkowskie w Radzie Ministrów) nie odpowiada specyficznym potrzebom osób niepełnosprawnych. Z tego powodu sygnatariusze petycji zaapelowali do Parlamentu o stworzenie specjalnego prawa, które chroniłoby osoby niepełnosprawne przed dyskryminacją. 

Komisja do spraw petycji zwróciła się z pytaniem ustnym do rządów europejskich państw, domagając się odblokowania dyrektywy "antydyskryminacyjnej" i powrotu do prac nad nią tak szybko jak to możliwe. Ponadto komisja zaapelowała o włączenie w prace nad dyrektywą posłów z komisji do spraw wolności obywatelskich. Ich opinia na temat nowej legislacji mogłaby być bardzo pomocna.

W praktyce oznacza to, że sygnatariusze petycji osiągnęli swój cel. Powiadomili oni UE o brakach w specyficznym obszarze europejskiej legislacji. Kolejny ruch należy do Komisji Europejskiej, która będzie musiała zbadać czy dodatkowe prawo jest rzeczywiście potrzebne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Niepełnosprawni

Czym są petycje?

Każdy obywatel Unii oraz każda osoba, która na stałe mieszka, w którymś z państw członkowskich może indywidualnie bądź w porozumieniu z innymi złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego. Ważne jest, aby taki apel dotyczył zakresu działań Unii Europejskiej a autor petycji był bezpośrednio dotknięty skutkami danych regulacji. 

Źródło: Parlament Europejski / AJ

Zobacz też: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

REKLAMA

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

REKLAMA

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

REKLAMA