| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Jaką pomoc mogą uzyskać ofiary rodzinnej przemocy

Jaką pomoc mogą uzyskać ofiary rodzinnej przemocy

W sytuacji kryzysowej można liczyć na schronienie w specjalistycznym ośrodku wsparcia. Osobie pokrzywdzonej przysługuje również prawo do uzyskania bezpłatnie zaświadczenia lekarskiego. Ofiary mogą otrzymać też pomoc w uzyskaniu mieszkania.

Można się tam udać bez skierowania, bez znaczenia jest również dochód. W ośrodku można przebywać do trzech miesięcy. Jednak w szczególnych wypadkach czas pobytu może zostać przedłużony.

Na miejscu ofiary przemocy w rodzinie otrzymują natychmiastową pomoc psychologiczną. Mogą liczyć na pomoc medyczną, socjalną, a także prawną.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

W ośrodku znajdują się pomieszczenia do spania. Zgodnie z przepisami w jednym pomieszczeniu do spania powinno przebywać nie więcej niż pięć osób.
Uwzględnia się tu sytuację rodzinną ofiar przemocy.

W ośrodkach istnieją specjalne pomieszczenia dla dzieci, w tym pokoje do nauki. Można również korzystać z pomieszczeń do prania, suszenia, z kuchni i łazienek.

Ośrodek zapewnia wyżywienie odzież i obuwie, a także środki higieny osobistej oraz środki czystości.

Ośrodki prowadzą zajęcia terapeutyczne dla ofiar przemocy w rodzinie. Terapia ma na celu m. in. nabycie przez ofiary umiejętności ochrony przed przemocą w rodzinie. Wsparcie psychologiczne zapewnia się również dzieciom. Rodzice mogą otrzymać porady wychowawcze.

Pomoc w uzyskaniu mieszkania i bezpłatnego badania lekarskiego

Ofiara domowej przemocy ma prawo do otrzymania bezpłatnie zaświadczenia lekarskiego ustalającego przyczyny i rodzaj uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

Osoba, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego razem ze sprawcą przemocy lokalu może liczyć na pomoc w uzyskaniu mieszkania.

Zobacz również: Procedura "Niebieskie Karty" dla ofiar przemocy w rodzinie

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ofiary rodzinnej przemocy mogą udać się do rodzinnego ośrodka wsparcia.
Ofiary rodzinnej przemocy mogą udać się do rodzinnego ośrodka wsparcia.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »