REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świadectw pracy

Od dziś firma nie musi wydawać pracownikowi świadectwa pracy po rozwiązaniu umowy terminowej, jeśli chce go ponownie zatrudnić po krótkiej przerwie.

Sejm debatuje nad definicją targowiska. Kto poniesie opłatę targową?

W parlamencie toczą się prace nad projektem zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Proponowane zmiany oznaczają, że każdy podmiot prowadzący sprzedaż będzie musiał uiszczać opłatę targową.

Doktoranci będą mieli zniżki na komunikację?

W październiku wejdzie w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nowymi zasadami gmina będzie mogła przyznać zniżki na komunikację miejską także doktorantom.

Bezprawny stan wojenny. Czy czeka nas lawina pozwów?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż dekrety wprowadzające stan wojenny były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Otwiera to drogę do dochodzenia swoich praw przed sądem. Nawet. 170 tys. osób będzie mogło żądać wznowienia postępowań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

REKLAMA

Cofanie licznika w aucie traktowane jak przestępstwo

Cofanie liczników w samochodach to bardzo częsta praktyka stosowana przez sprzedawców samochodów. Dotychczas czyn ten nie był ścigany przez policję. Trwają prace umożliwiające zakwalifikowanie cofnięcie licznika jako nowego rodzaju przestępstwa.

Nikt już zająca nie odstrzeli?

Ministerstwo Środowiska chce całorocznego zakazu polowań na zające i kuropatwy. Jest to związane z drastycznym spadkiem populacji tych zwierząt.

W jakiej wysokości przysługuje policyjna renta rodzina?

Renta rodzinna po zmarłym funkcjonariuszu Policji przysługuje w ściśle określonej wysokości. Stanowi procent renty, jaką otrzymywałby zmarły policjant. Na wysokość świadczenia ma wpływ ilość osób uprawnionych do jej utrzymywania.

Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie

Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku. Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się tylko na wniosek zainteresowanej osoby, nigdy z urzędu.

REKLAMA

Budowa dworca Poznań Główny - znika kolejna przeszkoda

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na budowę budynku dworca kolejowego Poznań Główny oraz centrum handlowego, czego dokonają razem Polskie Koleje Państwowe i firma TriGranit Holding.

Jakie są sposoby na fotoradary?

Metod jest wiele, ale w części to legendy miejskie, w części – sposoby nielegalne. Najtańszą i najpewniejszą jest zachowanie dozwolonej prędkości.

Z trzema promilami za kierownicą

Kierowca Mercedesa miał trzy promile alkoholu we krwi kiedy został zbadany alkomatem przez interweniujący patrol Policji. Ledwo mógł trafić kluczykiem do stacyjki samochodu.

Nocny patrol policyjnego śmigłowca nad Świniarami

Policja odbyła nocny patrol nad Świniarami. Jest to kolejne działanie w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Dlaczego uciekał przed policją?

Uciekający przed policją kierowca Seata został zatrzymany w Świebodzinie. Był pijany, uderzył w garaż, uciekał przed policją.

Motocyklista zatrzymany po pościgu

Świętokrzyska drogówka zatrzymała 25-letniego motocyklistę, który nie zatrzymał się do kontroli. Nie miał jednak uprawnień, aby kierować motocyklem, mimo to znacząco przekroczył prędkość.

Łatwiejszy start dla zagranicznych banków

Zagraniczne banki i instytucje kredytowe będą miały mniej kłopotów za założeniem przedstawicielstwa w Polsce. To jedna z propozycji deregulacyjnych rządu.

Igrał ze śmiercią

Motocyklista stracił 16 punktów karnych i musi zapłacić 1000 złotych mandatu za swoją jazdę. Zatrzymała go gorzowska policja za jazdę na jednym kole, brawurowe wyprzedzanie i jazdę z prędkością aż 188 km/h.

Nietrzeźwy kierowca w oku monitoringu

34-letni kierowca miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. Kierowcę dostawczego samochodu w Lublinie zarejestrowała kamera monitoringu.

Pirat drogowy zatrzymany

Policja zatrzymała pirata drogowego, grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i wysoki mandat. Pod Świebodzinem gnał niemiecki kierowca, brawurowo wyprzedzał inne auta, a jego popisy zarejestrowała policyjna kamera.

Zatrzymany po pościgu

Grajewscy policjanci zatrzymali Litwina, który podróżował skradzionym w Niemczech pojazdem. Odpowie za paserstwo.

O krok od tragedii

W Prudniku złamanie przepisów drogowych mogło skończyć się tragicznie, kiedy kierowca Fiata skręcił na stację LPG, wymuszając pierwszeństwo. Nie udzielił go motocykliście jadącemu z przeciwnego kierunku, więc ten uderzył w auto.

Uzbierał 205 punktów karnych

Kierowca Mini Coopera nie zatrzymał się, kiedy drogówka w Dąbrowie Górniczej chciała go skontrolować. Kierowca doprowadził do kolizji, o mały włos nie potrącając policjanta. Dodatkowo, na przednim siedzeniu, jechała jego 3-letnia córka.

Ucieczka z promilami

Lubartowscy policjanci ruszyli w pościg za Nissanem, który pędził osiedlowymi uliczkami jak szalony. Przed radiowozem uciekał, gdyż - jak się okazało - był pijany.

Pijany zasnął na światłach

Pijany kierowca Volkswagena zasnął na światłach na ul. Grójeckiej. Zwrócił na niego uwagę pełniący dyżur operator kamery monitoringu miejskiego. Pojazd zatrzymał się na czerwonym świetle i nie ruszał, gdy nastąpiła zmiana świateł. Kierowca jednak nie zasłabł - był pijany.

Wypadek na skrzyżowaniu

Na skrzyżowaniu w Zielonej Górze zderzyły się dwa auta, do szpitala trafił ranny 15-latek.

Pędził z prędkością 201 km/h

Motocyklista po drodze krajowej nr 6 pędził z prędkością 201 km/h, wyprzedzając nieoznakowany radiowóz szczecińskiej drogówki. 24-letni kierowca miał pecha, trafiając na policję, która włączyła videorejestrator i natychmiast zatrzymała motocyklistę.

Demon szybkości

Komenda Główna Milicji Obywatelskiej zleciła reżyserowi L. Jankowskiemu realizację filmu "Demon szybkości". Obraz powstał w 1967 roku, przedstawia jazdę młodych kierowców, którzy popisują się za kółkiem, jeżdżąc z dużą dozą brawury, a małą - wyobraźni.

Pirat drogowy w oku policyjnej kamery

Litewscy kierowcy tirów stają się plagą polskich dróg. W Białymstoku policja zatrzymała 37-letniego kierowcę, który wyprzedzał inną ciężarówkę, nie zważając na znaki i przepisy.

214 km/h na krajowej trójce

Pędzące 214 km/h BMW zostało zatrzymane przez polkowicką policję. Przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50%, gdyż o 114 km/h. 23-letni kierowca otrzymał mandat w wysokości 500 złotych i dziesięć punktów.

Czujne oko policyjnej kamery

Kierowca litewskiego tira otrzymał mandat w wysokości tysiąca złotych! Był zaskoczony pościgiem i tłumaczył, że przecież wszyscy jeżdżą w ten sposób.

Sami swoi po warszawsku

Nowe mieszkanie wraz z miejscem parkingowym to marzenie wielu osób. Nie jest ono jednak gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, o czym może zapewnić mieszkaniec Białołęki, opowiadając swoją historię...

Bądź widoczny na drodze w ferie

W ferie ruch na drodze gwałtownie wzrasta, przybywa nie tylko pojazdów, ale i pieszych. Często łamią oni przepisy, a przez warunki pogodowe i zmrok, słabo widocznych. Zadbaj o własne bezpieczeństwo i bądź widoczny. Apeluje o to także policja, polecając zaopatrzyć się np. w odblaskowe kamizelki.

Co trzecia piosenka w radio będzie polska?

W polskim parlamencie trwają pracę nad nowelizacją ustawy medialnej. Przepisy mają regulować m.in. to ile czasu antenowego zostanie przeznaczonego na polską muzykę.

Stacje benzynowe bez alkoholu?

Posłowie i senatorowie szykują ustawę, która amatorom mocnych trunków nie przypadnie do gustu. Projektodawcy chcą wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu m.in. na stacjach benzynowych.

Kredyty konsumenckie będą większe?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, konsumenci będą mogli skorzystać z większych pożyczek

Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów


Mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe w Policji jest uzależnione od wielu czynników m.in. od uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych.

Opłaty za przedszkola będą wyższe

Gminy przygotowują nowe uchwały dotyczące opłat w przedszkolach. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o systemie oświaty samorządy mogą pobierać opłaty dopiero po piątej godzinie zajęć.

Jak powinna wyglądać kontrola drogowa? Co może policjant, co kierowca?


Prędzej czy później każdego kierowcę czeka spotkanie z policjantem z drogówki. Niekoniecznie może to być spowodowane złamaniem przepisów. Policja może nas zatrzymać chociażby do rutynowej kontroli. Jak zachowywać się po zatrzymaniu, co może policjant, a co kierowca?

Masz prawo do mediacji

Ruszyła kampania „Masz prawo do mediacji”. Obejmie ona szkolenia dla praktyków, a zwykłemu Kowalskiemu ma przybliżyć rolę mediacji i korzyści płynące z alternatywnych rodzajów rozwiązywania konfliktów.

OC: zniknie problem podwójnego ubezpieczenia samochodu?

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Zmiany mają ułatwić wypowiadanie umowy ubezpieczenia i zlikwidować problem podwójnego ubezpieczenia.

Administracja zespolona

Administracja zespolona jest składnikiem rządowej administracji terenowej. W jej skład wchodzą wszystkie organy administracji państwowej, które w sposób bezpośredni podlegają wojewodzie.

Jaka kara za brak OC?

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

Jak zmienił się taryfikator mandatów?

Nowy taryfikator obowiązuje od 20 stycznia 2011 toku. Przewiduje on kary nie tylko dla kierowców samochodu osobowego, którzy przewożą więcej pasażerów niż limit wskazany w dowodzie rejestracyjnym, ale również dla kierowców autokarów, którzy zabierają więcej pasażerów niż jest miejsc siedzących.

Jak odzyskać auto, które zostało odholowane na policyjny parking?

Łamanie zakazu parkowania i zostawianie auta gdzie popadnie może się zakończyć jego odholowaniem. Oczywiście - to nie koniec świata, ale uprzedzamy - odzyskanie samochodu będzie oznaczało spory wydatek i godziny spędzone w urzędach.

23% VAT na ubranka dziecięce od 2012 r.

Preferencyjna 8-proc. stawka VAT zostanie utrzymana do końca roku. Taką zmianę uchwalił Sejm. Od przyszłego roku niemowlęce ubranka zostaną objęte 23-proc. stawką podatku.

Pigułka gwałtu - jakie prawa ma ofiara przestępstwa?

Tabletka gwałtu to szereg substancji chemicznych, które w połączeniu z alkoholem powodują senność, nieprzytomność, wymazują tzw. pamięć wsteczną, wskutek czego ofiara nie pamięta co działo się z nią w momencie zdarzenia. Zgodnie z Kodeksem karnym sprawcy przestępstwa zgwałcenia grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Wysokie kary za handel narkotykami

Osoba zajmująca się handlem narkotyków zostanie skazana na karę pozbawienia wolności do 12 lat. Zatrzymany, który przy sobie będzie posiadał niewielką ilość narkotyków nie trafi za kratki.

Mniej rent w służbach mundurowych

Rząd pracuje nad reformą systemu emerytalnego służb mundurowych. Zmianie ma ulec nie tylko wiek emerytalny, ale także zasady przyznawania renty.

Czy przy kolizji zawsze jest badana trzeźwość kierowców?

Badanie alkomatem nie jest koniecznym elementem badania przyczyn wypadku.

Zapłacimy podatek od zapisu windykacyjnego

Zapis windykacyjny to nowa instytucja, która ma zostać wprowadzona do Kodeksu cywilnego. Spadkobiercy dziedziczący poszczególne przedmioty majątkowe zapłacą od nich podatek od spadków i darowizn.

Kodeks wyborczy: będą jednolite zasady głosowania

Polskie prawo wyborcze będzie opierało się na jednolitych zasadach głosowania. Wszystko z racji uchwalenia Kodeksu wyborczego, który zbierze w jednym akcie wszystkie ustawy wyborcze.

REKLAMA