REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakiej wysokości przysługuje policyjna renta rodzina?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Julia Sokołowska
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna policyjna renta rodzinna.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna policyjna renta rodzinna.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Renta rodzinna po zmarłym funkcjonariuszu Policji przysługuje w ściśle określonej wysokości. Stanowi procent renty, jaką otrzymywałby zmarły policjant. Na wysokość świadczenia ma wpływ ilość osób uprawnionych do jej utrzymywania.

Prawo do policyjnej renty rodzinnej przysługuje członkom rodziny zmarłego policjanta. Rentę taką może także otrzymać rodzina zmarłego emeryta lub rencisty policjanta.

REKLAMA

Policyjna renta rodzinna po zmarłym policjancie przysługuje:

• dzieciom,

• wdowie,

• rodzicom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu otrzymania renty zainteresowany składa wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do organu rentowego. Policyjną rentę rodzinną wypłaca się od dnia powstania prawa do renty, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

W razie zgłoszenia wniosku o policyjną rentę rodzinną w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć policjanta albo, w którym nastąpiła śmierć emeryta lub rencisty, rentę wypłaca się od dnia śmierci.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wysokość renty rodzinnej

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna policyjna renta rodzinna. Renta podlega z urzędu podziałowi na równe części między osoby uprawnione. W związku z tym na wysokość świadczenia wpływa ilość osób uprawnionych do renty. Wysokość policyjnej renty rodzinnej wynosi:

• dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,

• dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,

• dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Zawieszenie lub zmniejszenie policyjnej renty rodzinnej

Na wysokość renty rodzinnej wpływa również fakt, iż renta może zostać w określonych warunkach zmniejszona, a nawet zawieszona. Prawo do policyjnej renty rodzinnej, tak jak i w przypadku renty rodzinnej wypłacanej przez ZUS ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Innymi słowy osoba, która pobiera rentę po zmarłym funkcjonariuszu, a dodatkowo zarabia, musi się liczyć ze zmniejszeniem jej świadczenia, a w razie osiągania wysokich dochodów zawieszeniem renty.

Zobacz: Łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami

REKLAMA

Renta rodzinna podlega zmniejszeniu, jeżeli rencista osiąga przychody w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia (ostatni ogłoszonego przez Prezesa GUS). Natomiast renta rodzinna podlega zawieszeniu w przypadku osiągania przez rencistę przychodów w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Bez obawy o zawieszenie lub zmniejszenie swojej renty rodzinnej mogą, zarabiać osoby, które osiągają przychody w wysokości nieprzekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Regulacje dotyczące zmniejszenia lub zawieszenia policyjnej renty rodzinnej nie dotyczą osób pobierających policyjne renty rodzinne po funkcjonariuszach, których śmierć pozostająca w związku ze służbą jest następstwem czynu karalnego. Dotyczą one także osób, które mają ustalone prawo do emerytury, lecz pobierają rentę rodzinną jako świadczenie korzystniejsze pod warunkiem, że osoby te ukończyły podstawowy wiek emerytalny. 

Zobacz serwis: Renty

REKLAMA

Również uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentów do ukończenia 26 roku życia, wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, nie muszą się martwić, w przypadku dodatkowych dochodów. Dzieje się tak, ponieważ nie podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 roku Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

REKLAMA