reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > W jakiej wysokości przysługuje policyjna renta rodzina?

W jakiej wysokości przysługuje policyjna renta rodzina?

Renta rodzinna po zmarłym funkcjonariuszu Policji przysługuje w ściśle określonej wysokości. Stanowi procent renty, jaką otrzymywałby zmarły policjant. Na wysokość świadczenia ma wpływ ilość osób uprawnionych do jej utrzymywania.

Prawo do policyjnej renty rodzinnej przysługuje członkom rodziny zmarłego policjanta. Rentę taką może także otrzymać rodzina zmarłego emeryta lub rencisty policjanta.

• dzieciom,

• wdowie,

• rodzicom.

W celu otrzymania renty zainteresowany składa wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do organu rentowego. Policyjną rentę rodzinną wypłaca się od dnia powstania prawa do renty, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

W razie zgłoszenia wniosku o policyjną rentę rodzinną w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć policjanta albo, w którym nastąpiła śmierć emeryta lub rencisty, rentę wypłaca się od dnia śmierci.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna policyjna renta rodzinna. Renta podlega z urzędu podziałowi na równe części między osoby uprawnione. W związku z tym na wysokość świadczenia wpływa ilość osób uprawnionych do renty. Wysokość policyjnej renty rodzinnej wynosi:

• dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,

• dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,

• dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Na wysokość renty rodzinnej wpływa również fakt, iż renta może zostać w określonych warunkach zmniejszona, a nawet zawieszona. Prawo do policyjnej renty rodzinnej, tak jak i w przypadku renty rodzinnej wypłacanej przez ZUS ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Innymi słowy osoba, która pobiera rentę po zmarłym funkcjonariuszu, a dodatkowo zarabia, musi się liczyć ze zmniejszeniem jej świadczenia, a w razie osiągania wysokich dochodów zawieszeniem renty.

Zobacz: Łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami

Renta rodzinna podlega zmniejszeniu, jeżeli rencista osiąga przychody w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia (ostatni ogłoszonego przez Prezesa GUS). Natomiast renta rodzinna podlega zawieszeniu w przypadku osiągania przez rencistę przychodów w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Bez obawy o zawieszenie lub zmniejszenie swojej renty rodzinnej mogą, zarabiać osoby, które osiągają przychody w wysokości nieprzekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna policyjna renta rodzinna.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna policyjna renta rodzinna.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama