REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakiej wysokości przysługuje policyjna renta rodzina?

Julia Sokołowska
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna policyjna renta rodzinna.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna policyjna renta rodzinna.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Renta rodzinna po zmarłym funkcjonariuszu Policji przysługuje w ściśle określonej wysokości. Stanowi procent renty, jaką otrzymywałby zmarły policjant. Na wysokość świadczenia ma wpływ ilość osób uprawnionych do jej utrzymywania.

Prawo do policyjnej renty rodzinnej przysługuje członkom rodziny zmarłego policjanta. Rentę taką może także otrzymać rodzina zmarłego emeryta lub rencisty policjanta.

REKLAMA

Policyjna renta rodzinna po zmarłym policjancie przysługuje:

• dzieciom,

• wdowie,

• rodzicom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu otrzymania renty zainteresowany składa wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do organu rentowego. Policyjną rentę rodzinną wypłaca się od dnia powstania prawa do renty, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

W razie zgłoszenia wniosku o policyjną rentę rodzinną w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć policjanta albo, w którym nastąpiła śmierć emeryta lub rencisty, rentę wypłaca się od dnia śmierci.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wysokość renty rodzinnej

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna policyjna renta rodzinna. Renta podlega z urzędu podziałowi na równe części między osoby uprawnione. W związku z tym na wysokość świadczenia wpływa ilość osób uprawnionych do renty. Wysokość policyjnej renty rodzinnej wynosi:

• dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,

• dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,

• dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Zawieszenie lub zmniejszenie policyjnej renty rodzinnej

Na wysokość renty rodzinnej wpływa również fakt, iż renta może zostać w określonych warunkach zmniejszona, a nawet zawieszona. Prawo do policyjnej renty rodzinnej, tak jak i w przypadku renty rodzinnej wypłacanej przez ZUS ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Innymi słowy osoba, która pobiera rentę po zmarłym funkcjonariuszu, a dodatkowo zarabia, musi się liczyć ze zmniejszeniem jej świadczenia, a w razie osiągania wysokich dochodów zawieszeniem renty.

Zobacz: Łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami

REKLAMA

Renta rodzinna podlega zmniejszeniu, jeżeli rencista osiąga przychody w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia (ostatni ogłoszonego przez Prezesa GUS). Natomiast renta rodzinna podlega zawieszeniu w przypadku osiągania przez rencistę przychodów w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Bez obawy o zawieszenie lub zmniejszenie swojej renty rodzinnej mogą, zarabiać osoby, które osiągają przychody w wysokości nieprzekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Regulacje dotyczące zmniejszenia lub zawieszenia policyjnej renty rodzinnej nie dotyczą osób pobierających policyjne renty rodzinne po funkcjonariuszach, których śmierć pozostająca w związku ze służbą jest następstwem czynu karalnego. Dotyczą one także osób, które mają ustalone prawo do emerytury, lecz pobierają rentę rodzinną jako świadczenie korzystniejsze pod warunkiem, że osoby te ukończyły podstawowy wiek emerytalny. 

Zobacz serwis: Renty

REKLAMA

Również uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentów do ukończenia 26 roku życia, wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, nie muszą się martwić, w przypadku dodatkowych dochodów. Dzieje się tak, ponieważ nie podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 roku Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA