reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Zostałem zatrzymany, co dalej?

Zostałem zatrzymany, co dalej?

Policja ma prawo Cię zatrzymać, jeżeli zostaniesz uznany za osobę podejrzaną i jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniłeś przestępstwo, przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a zachodzi obawa, że możesz uciec lub ukryć się albo zatrzeć ślady czynu zabronionego, bądź też policja nie może ustalić Twojej tożsamości.

Jeżeli zostaniesz zatrzymany, to natychmiast zostaniesz poinformowany o przyczynach zatrzymania, o przysługujących Ci prawach oraz zostaniesz wysłuchany. Na Twoje żądanie zostanie Ci niezwłocznie umożliwione nawiązanie kontaktu z że będzie przy niej obecny.

Również na Twoje żądanie policja ma obowiązek bezzwłocznie zawiadomić osobę najbliższą dla Ciebie, może to być osoba, którą sam wskażesz. Pamiętaj, że na zatrzymanie przysługuje Ci zażalenie do sądu. W zażaleniu możesz się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości Twojego zatrzymania.

W razie uznania bezzasadności lub nielegalności zatrzymania, sąd zarządzi Twoje natychmiastowe zwolnienie. 

Zobacz: Jaki jest termin wniesienia aktu oskarżenia?

Zostaniesz również zwolniony, gdy ustanie przyczyna zatrzymania, a także jeżeli w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania przez uprawniony organ w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego nie zostaniesz przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania, albo jeżeli w ciągu kolejnych 24 godzin sąd nie zastosuje tymczasowego aresztowania. Zostaniesz również zwolniony w każdym czasie na polecenie sądu lub prokuratora (por. art. 244–248 Kodeks postępowania karnego).

W przypadku wykroczeń możesz zostać zatrzymany, jeżeli zostałeś ujęty na gorącym uczynku jego popełnienia lub bezpośrednio potem i zachodzą w stosunku do Ciebie podstawy do zastosowania postępowania przyspieszonego (jesteś osobą, która nie ma miejsca stałego zamieszkania lub pobytu i w związku z tym istnieje obawa, że rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione) lub nie będzie możliwe ustalenie Twojej tożsamości.

Policja musi Cię natychmiast zwolnić, gdy ustaną przyczyny zatrzymania, najpóźniej zaś po upływie 24 godzin (a w przypadku postępowania przyspieszonego po upływie 48 godzin) (por. art. 45–47 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama