REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie

Julia Sokołowska
Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku
Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku

REKLAMA

REKLAMA

Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku. Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się tylko na wniosek zainteresowanej osoby, nigdy z urzędu.

Wniosek w prawie przyznania prawa do renty rodzinnej po zmarłym funkcjonariuszu Policji może złożyć osoba zainteresowana, otrzymywaniem renty lub jej pełnomocnik. Pisemny wniosek składa się osobiście lub przesyła pocztą na adres organu emerytalnego.

REKLAMA

Organem rentowym jest w przypadku renty rodzinnej po zmarłym policjancie Zakład Emerytalno Rentowy MSWiA (w każdej Komendzie jest zespół ZER MSWiA). Jednakże, równoznaczne ze złożeniem wniosku w organie rentowym będzie złożenie w komórce kadrowej właściwej ze względu na ostatnie miejsce pełnienia służby zmarłego policjanta.

We wniosku należy podać:

 • imię i nazwisko,
 • datę urodzenia i datę zgonu osoby zmarłej, po której ma być przyznana renta rodzinna,
 • własne imię i nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • stopień pokrewieństwa (w stosunku do osoby zmarłej),
 • miejsce zameldowania,
 • adres do korespondencji,
 • numery PESEL i NIP - o ile został nadany,
 • podpis osoby uprawnionej do złożenia wniosku.

Dla uproszczenia zainteresowany może wypełnić urzędowe formularze wniosku/załącznika o przyznanie policyjnej renty rodzinnej (oznaczone odpowiednio: ZER WU 2/2006 i ZER WU 2a/2006). Formularze są dostępne w każdej jednostce organizacyjnej ZER MSWiA oraz na stronie internetowej Zakładu Emerytalno Rentowego.

Zobacz również serwis: Renta rodzinna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co należy dołączyć do wniosku

Do pisemnego wniosku o policyjną rentę rodzinną należy dołączyć dokumenty, które potwierdza nasze prawo do renty. W zależności, od tego komu ma zostać przyznana renta inny jest wykaz niezbędnych dokumentów.

W związku z tym do wniosku należy dołączyć:

 • dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość, jeżeli wniosek składany jest osobiście, bądź wypis z dowodu osobistego lub kserokopia tego dokumentu poświadczona przez organ administracji rządowej, organ samorządu terytorialnego, notariusza,odpis aktu urodzenia – dla osoby małoletniej,
 • odpis aktu zgonu osoby, po której ma być przyznana renta rodzinna,
 • odpis aktu małżeństwa, jeżeli o rentę ubiega się wdowa lub wdowiec,
 • orzeczenie o stopniu niezdolności do pracy, jeżeli przyznanie renty rodzinnej uzależnione jest od istnienia tej niezdolności lub zaświadczenie o stanie zdrowia, w celu skierowania do lekarza orzecznika ZUS,
 • zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, jeżeli dziecko ukończyło 16 lat życia,
 • postanowienie sądu potwierdzające posiadanie prawa do świadczeń alimentacyjnych, ustalonych wyrokiem sądu lub ugodą sądową,
 • postanowienie sądu, gdy zmarły funkcjonariusz, emeryt lub rencista albo jego małżonek był ustanowionym przez sąd opiekunem dzieci, wnuków, rodzeństwa przyjętych na wychowanie,
 • oświadczenie o osiąganiu przychodu z tytułu służby lub działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Zobacz również: Jak otrzymać dalsze prawo do renty rodzinnej

Kiedy policjant nie był jeszcze emerytem lub rencistą

Prawo do renty rodzinnej przysługuje nie tylko po zmarłym emerycie lub renciście, którym był funkcjonariuszem Policji, lecz także po policjancie, który nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniał warunki do ich przyznania.

W takim przypadku do wniosku należy dołączyć:

 • zaświadczenie o przebiegu służby – potwierdzające łączny okres odbytej służby, wydane przez organ kadrowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce pełnienia służby przez funkcjonariusza,
 • zaświadczenie o wysokości uposażenia funkcjonariusza na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, wydane przez właściwy organ finansowy,
 • dokumenty stwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe,
 • protokół stwierdzający związek śmierci funkcjonariusza ze służbą – w przypadku, gdy śmierć była następstwem czynu karalnego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 roku Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA