REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie

Julia Sokołowska
Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku
Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku

REKLAMA

REKLAMA

Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku. Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się tylko na wniosek zainteresowanej osoby, nigdy z urzędu.

Wniosek w prawie przyznania prawa do renty rodzinnej po zmarłym funkcjonariuszu Policji może złożyć osoba zainteresowana, otrzymywaniem renty lub jej pełnomocnik. Pisemny wniosek składa się osobiście lub przesyła pocztą na adres organu emerytalnego.

REKLAMA

Organem rentowym jest w przypadku renty rodzinnej po zmarłym policjancie Zakład Emerytalno Rentowy MSWiA (w każdej Komendzie jest zespół ZER MSWiA). Jednakże, równoznaczne ze złożeniem wniosku w organie rentowym będzie złożenie w komórce kadrowej właściwej ze względu na ostatnie miejsce pełnienia służby zmarłego policjanta.

We wniosku należy podać:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia i datę zgonu osoby zmarłej, po której ma być przyznana renta rodzinna,
  • własne imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • stopień pokrewieństwa (w stosunku do osoby zmarłej),
  • miejsce zameldowania,
  • adres do korespondencji,
  • numery PESEL i NIP - o ile został nadany,
  • podpis osoby uprawnionej do złożenia wniosku.

Dla uproszczenia zainteresowany może wypełnić urzędowe formularze wniosku/załącznika o przyznanie policyjnej renty rodzinnej (oznaczone odpowiednio: ZER WU 2/2006 i ZER WU 2a/2006). Formularze są dostępne w każdej jednostce organizacyjnej ZER MSWiA oraz na stronie internetowej Zakładu Emerytalno Rentowego.

Zobacz również serwis: Renta rodzinna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co należy dołączyć do wniosku

Do pisemnego wniosku o policyjną rentę rodzinną należy dołączyć dokumenty, które potwierdza nasze prawo do renty. W zależności, od tego komu ma zostać przyznana renta inny jest wykaz niezbędnych dokumentów.

W związku z tym do wniosku należy dołączyć:

  • dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość, jeżeli wniosek składany jest osobiście, bądź wypis z dowodu osobistego lub kserokopia tego dokumentu poświadczona przez organ administracji rządowej, organ samorządu terytorialnego, notariusza,odpis aktu urodzenia – dla osoby małoletniej,
  • odpis aktu zgonu osoby, po której ma być przyznana renta rodzinna,
  • odpis aktu małżeństwa, jeżeli o rentę ubiega się wdowa lub wdowiec,
  • orzeczenie o stopniu niezdolności do pracy, jeżeli przyznanie renty rodzinnej uzależnione jest od istnienia tej niezdolności lub zaświadczenie o stanie zdrowia, w celu skierowania do lekarza orzecznika ZUS,
  • zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, jeżeli dziecko ukończyło 16 lat życia,
  • postanowienie sądu potwierdzające posiadanie prawa do świadczeń alimentacyjnych, ustalonych wyrokiem sądu lub ugodą sądową,
  • postanowienie sądu, gdy zmarły funkcjonariusz, emeryt lub rencista albo jego małżonek był ustanowionym przez sąd opiekunem dzieci, wnuków, rodzeństwa przyjętych na wychowanie,
  • oświadczenie o osiąganiu przychodu z tytułu służby lub działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Zobacz również: Jak otrzymać dalsze prawo do renty rodzinnej

Kiedy policjant nie był jeszcze emerytem lub rencistą

Prawo do renty rodzinnej przysługuje nie tylko po zmarłym emerycie lub renciście, którym był funkcjonariuszem Policji, lecz także po policjancie, który nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniał warunki do ich przyznania.

W takim przypadku do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie o przebiegu służby – potwierdzające łączny okres odbytej służby, wydane przez organ kadrowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce pełnienia służby przez funkcjonariusza,
  • zaświadczenie o wysokości uposażenia funkcjonariusza na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, wydane przez właściwy organ finansowy,
  • dokumenty stwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe,
  • protokół stwierdzający związek śmierci funkcjonariusza ze służbą – w przypadku, gdy śmierć była następstwem czynu karalnego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 roku Nr 53 poz. 214 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA